Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Keele ja kultuuri teema-aastast inspireerituna said Tallinna lasteaiad kingituseks õpilaste meisterdatud õppevahendid „Õue raamatupesa“

Keele ja kultuuri teema-aastast inspireerituna said Tallinna lasteaiad kingituseks õpilaste meisterdatud õppevahendid „Õue raamatupesa“

Keelt ja kultuuri saab tundma õppida läbi raamatute. Lasteaias innustatakse lapsi raamatuid uurima ja uusi teadmisi omandama, miks mitte teha seda ka õues, sest on ju tore kui raamatud on kättesaadavad nii toas kui õues.

Sellel aastal saavad  Tallinna lasteaiad kingituseks vahvad „Õue raamatupesad“, mille on meisterdanud linna koolide õpilased koostööprojekti „Koolilt lasteaiale“ raames. Komplekti kuuluvad õue paigaldatav ilmastikukindel raamatukapp koos alusega ja lapitehnikas tekk, mida on mõnus varjulisse kohta laotada ja millel saab raamatuid lugeda.

Sümboolselt anti õppevahendid üle lasteaiajuhtide infopäeval 16. mail, peagi jõuavad need kõigisse lasteaedadesse.

Õpilaste tehtud raamatumajakesed ja lapitekid toetavad lasteaialaste mängulist õpet. Tutvudes raamatute põneva maailmaga areneb lapsel loomupärane uudishimu, lapsed saavad uusi teadmisi ja areneb sõnavara, fantaasia,  loovus, samuti ka keskendumisvõime ja püsivus, mis aitab lapsel tulevikus paremini toime tulla.  Õppevahend sobib kasutamiseks kõikidele lasteaialastele.


„Teame, et lapsed õpivad kõige paremini siis, kui nad saavad kõike ise uurida, teha ja katsetada. Nõnda ongi meie ühine koostööprojekt nii kingituse tegijatele kui ka selle saajatele pakkunud hea võimaluse õppida läbi praktilise tegevuse ja tunda tehtust rõõmu,“ ütles Tallinna Alushariduse Juhtide Ühenduse esindaja, Tallinna Kiikhobu lasteaia direktor Katrin Rasina. „ Õue raamatupesa“ toob lastele raamatutarkused lähemale igapäevastes õuetegevustes. Õpetajate teadlik valik raamatumajakestes annab võimaluse nii uute teemade ja küsimuste tekkimiseks kui õpitud teemade kinnistamiseks. Lastel on ju põnev välja uurida, mis taimed meil kasvavad, millest ämblik võrku koob või mida orav sööb. Tore on ka teada saada millisest materjalist on lapitekk või loendada kui palju on seal erinevaid värve ruudukesi.

Tänavuse projektiga mõtestati lisaks keele ja kultuuriaastale ka keskkonnasäästlikku mõtteviisi – lapitekkide valmistamiseks kasutati tekstiili kangajääke, mille eest täname firmasid:  K.B. Passage OÜ, AS Profline, Felinda OÜ ja HUPPA OÜ.

Traditsiooniks saanud koostööprojekt „Koolilt lasteaiale“ sai alguse juba 2014. aastal. Sellel aastal toimus projekt juba 11 korda. Projekti eestvedajateks on olnud Tallinna Haridusamet koostöös Tallinna Alushariduse Juhtide Ühendusega. Headeks partneriteks on kõigil aastatel olnud Eesti Tööõpetajate Selts ning seltsi juhatuse esimees ja Ristiku Põhikooli tööõpetuse õpetaja Jürgo Nooni, samuti Tallinna munitsipaalkoolid.

Eelnevate aastate jooksul on õpilased lasteaialastele valmistanud mitmesuguseid arendavaid mängu-, tarbe- ja õppevahendeid, näiteks miniaianduse komplektid, teatrikohvrid, stiliseeritud rahvariided, rütmipillid, tegelustahvlid, tunnetuskastid ja palju muud. Iga projekt sai alguse õpetajate, lasteaiajuhtide ja tööõpetuse- ning kunstiõpetajate mõttetalgutel, kus selgitati välja lasteaia ootused ja valiti välja parim idee. Teostuse puhul peeti silmas, et õpilased – nii poisid kui ka tüdrukud – saaksid rakendada kaasaegseid töö- ja tehnoloogiaõpetuse võimalusi. 


Koostööprojekt koolilt-lasteaiale pakub lisaväärtust nii koolile kui lasteaiale. Lasteaiad saavad endale põnevad õppevahendid õpikeskkonna rikastamiseks, koolid rõõmustavad , et saavad linna poolt projektis vajaminevad tööriistad ja materjalid, mis võimaldavad töö- ja tehnoloogiatundides õpitut rakendada, valmistada nn pärisasju, mida lasteaialapsed igal kevadel ootavad.Tallinna Haridusamet tänab kõiki projektis osalenud koole ja õpetajaid:
Kool Õpetaja Õpetaja
Ristiku Põhikool Gerli Hollas Jürgo Nooni
Tallinna Kuristiku Gümnaasium Heli Malve Märt Tammisaar
Kadrioru Saksa Gümnaasium Anne Tiitson Tõnu Tammar
Tallinna Reaalkool Marit Nõmmik Ahti Pent
Inglise Kolledž Sirli Kodres Raul Mäsak
Tallinna Kristiine Gümnaasium Riina Neemela Lauri Vilibert
Tallinna 21.Kool Riina Mereväli-Vingertšuk Mart Soobik
Tallinna Nõmme Põhikool Mairi Tepner Ben Kõrgemäe
Tallinna Mahtra Põhikool Svetlana Tsabijeva Nikolai Andriankov
Pirita Majandusgümnaasium Pille Pruuden; Maarit Leben Paul Binsol
Tallinna Pae Gümnaasium Olga Zvereva Vjatšeslav Stepanov
Jakob Westholmi Gümnaasium Külli Eplik Kaido Tiislär
Tallinna Saksa Gümnaasium Vilja Konovalov Veiko Vahur
Audentese Erakool Anneli Mataloja Allan Haak
Tallinna 32KK Tiina Veldi Asmo Villak
Tallinna Mustamäe Gümnaasium Anne Tamm Urmas Kaljuvee
Hiiu Kool Koidu Archipov Rainer Orav
Vanalinna Hariduskolleegium Sirje Rohtla Kaupo Kangur
Tallinna Kopli Ametikool Ilme Alandi, Margit Sondberg Martin Vaht
Tallinna Laste Turvakeskus Tanel Erik Tikk Kristel Kaiv