Tallinna Haridusamet ja haridusidu ALPA Kids alustasid uut koostööd eestikeelsele õppele ülemineku toetuseks
Vastavalt eestikeelsele õppele ülemineku reformile muutus 1. septembrist 2024 koolieelsete lasteasutuste õppe- ja kasvatustegevus ning 1. ja 4. klasside õppetegevus eestikeelseks. Tallinna Haridusamet ostis kõigile enda hallatavatele koolidele ja lasteaedadele ALPA digiõppemängude ligipääsu kuni 2025. aasta lõpuni, et toetada laste sujuvat üleminekut eestikeelsele haridusele. Lisaks koolitatakse koostöö raames kõiki piirkonna õpetajaid digivahendite lõimimise teemal ning ühise projekti käiku ja mõju uuritakse tänapäevaste andmepõhiste meetoditega.
Kaarel Rundu, Tallinna Haridusameti juhataja, märgib, et selle aasta alguses alustatud koostöö haridusettevõttega ALPA Kids läks niivõrd hästi, et otsustati ühiseid tegevusi veel laiemalt jätkata. “ALPA Kidsi puhul hindame sujuvat koostööd ja kommunikatsiooni, suurepärast eestikeelset hariduslikku digisisu ning meeskonna andmepõhist lähenemist. Senine koostöö andis kinnitust, et ALPA digiõppesisu on õppekava toetav ja nii õpilaste kui ka õpetajate poolt suure rõõmuga vastu võetud ja õppetöösse lõimitud,” räägib Rundu.
“Oleme ülimalt tänulikud võimaluse eest teha koostööd Tallinna Haridusametiga just nüüd, kui käes on kriitiline hetk toetada üleminekut eestikeelsele haridusele. Senine koostöö, mis hõlmas eesti-vene ja venekeelseid piirkonna lasteaedasid, on olnud väga edukas. Näeme, et lasteaedade aktiivsus oli lausa peaaegu 95 protsenti ja senine koostööprojekt pole veel läbigi. Seni on projektis osalenud lasteaiad mänginud 86 erinevat ALPA õppemängu ja lausa üle 9000 korra. Kõige populaarsemad õppemängud on värvinimede, kujundite ja tundenimede õppimise teemadel ning poemäng, kus saab harjutada nii rollimängu, matemaatikat kui ka rahatarkust. Kõige aktiivsemate kasutajate seas on seni olnud Lasteaed Naeratus, Tallinna Tähekese Lasteaed ja Lasteaed Kelluke”, kirjeldab ALPA Kidsi tegevjuht Kelly Lilles.
Tallinna Saksa Gümnaasiumi klassiõpetaja Kertu Pildre sõnul on tema ALPA Kidsi platvormi juba pikalt õppetöös kasutanud. “Töötame mitmekeelses keskkonnas ja ALPA mängud toetavad nii eesti kodukeelega kui ka muu kodukeelega laste õppetööd lõbusal ja kaasahaaraval viisil. Nii minul kui ka lastel on suur rõõm jätkata ALPA platvormi kasutamist, ” tõdes Pildre.
Tallinna Kihnu Lasteaia direktori Eve Kalimulina sõnul on nende lasteaias ALPA mängud nii laste kui ka õpetajate poolt väga hästi vastu võetud. “Mängudesse on lõimitud erinevad valdkonnad raskusastmete lõikes, mis omakorda toetab õpetajaid tegevuste kavandamisel eri vanuses lastega. Mitmed õpetajad on suutnud mänge integreerida juba ka õuesõppesse, et hoida ekraaniaeg tasakaalus. Huvitav on ka asjaolu, et ALPA mängude mängimine lasteaias on suurendanud lapsevanemate huvi keeleõppe toetamise vastu ka koduses miljöös,” tõdeb Kalimulina.
Tallinna Haridusamet ja ALPA Kids korraldavad kõigile Tallinna kooli- ja lasteaiaõpetajatele ka tasuta koolitusi, et anda ülevaade keskkonna võimalustest ja digivahendite lõimimisest õppetöösse. Koolitustesse kaasatakse dr. Elyna Heinmäe, kes on Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi lektor. Samuti jagab enda teadmisi Tartu Ülikooli arvutusliku neuroteaduse ja tehisintellekti kaasprofessor dr. Jaan Aru.
ALPA Kids loob koos Eesti õpetajate ja teadlastega digiõppemänge, mis võimaldavad lastel õppida tähestikku, numbreid ja rikastada oma sõnavara. Mängudesse on põimitud palju eesti kultuuri elemente. Kuigi mängud on mõeldud 3-8-aastastele eesti emakeelega lastele, sobivad need ka vanematele lastele, kes õpivad eesti keelt teise keelena, kuni teise kooliastmeni. Lisaks on mobiilirakenduses teise keelena eesti keelt õppivatele lastele loodud erifunktsioon – kõneaeglusti, mis kohandab automaatselt rakenduse kõne kiirust, et toetada keele õppimist. ALPA eestikeelsetel mängudel on kokku üle 100 000 kasutaja, nende seas üle 350 haridusasutuse, kes on integreerinud mängud enda õppeprotsessi.
Allikas: Karin Maandi