Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Tallinna lasteaiad saavad advendiaja kingituseks koolide poolt valmistatud liikumist ja koostegutsemist soodustavad õppevahendid: kepp-hobused, paarissuusad ja viskemängu

Kaheksa aasta eest algatati Tallinnas nüüd juba traditsiooniks saanud koostööprojekt „Koolilt lasteaiale“. Aastate vältel on kooliõpilased lasteaialastele valmistanud mitmesuguseid arendavaid mängu- ja õppevahendeid: teatri- ja matemaatikakohvrid, avastuskastid ja tunnetusrajad jne. Koostööprojekti algatajaks oli toonane abilinnapea ja praegune linnapea Mihhail Kõlvart ning eestvedajateks Tallinna Haridusamet koostöös Tallinna Alushariduse Juhtide Ühendusega. Headeks koostööpartneriteks on kõigil aastatel olnud Eesti Tööõpetajate Selts eesotsas esimees Jürgo Nooniga, Ristiku Põhikooli tööõpetuse õpetaja ning teised Tallinna koolid.

Kõik projektid on saanud alguse õpetajate, lasteaiajuhtide ja tööõpetuse- ning kunstiõpetajate koostöistel mõttetalgutel. Talgute käigus selgitati välja lasteaia ootused, valiti parim idee ning otsustati teostus, milles nii poisid kui ka tüdrukud saaksid rakendada kaasaegseid töö- ja tehnoloogiaõpetuse võimalusi. Sellel aastal osutus valituks kolm erinevat liikumist ja koostegutsemist soodustavat ning aktiveerivat mänguvahendit, mis pakuvad tegutsemisrõõmu nii toas kui õues: kepp-hobused, paarissuusad ja viskemäng.

Kepp-hobustega tegutsedes kasutab laps oma motoorseid oskusi, kujutlusvõimet ning loovust. Mänguline ja vahva välimusega kepp-hobune tekitab lastes positiivset emotsiooni ning mängulusti. Lõimituna muusikategevusse, saab laps koos kepp-hobusega sooritada loovaid liikumisi erinevate muusikapalade saatel. Lõimituna mina ja keskkond, keel ja kõne tegevustesse saab omandada uut sõnavara - tall, hobune, varss, sadul, ratsutamine ja õppida tundma päris hobuste maailma - hobuse välimus, otstarve, mida seejärel matkida mänguliselt kepp-hobusega.

Viskemäng pakub lastele mitmekülgset arendavat tegevust mitmel erineval viisil, näiteks silma ja käe koostöö arendamist, täpsusviske sooritamisoskust, meeskonnatööd, samuti pakub viskemängu alus võimaluse luua lastel endil mänge ühiselt kokkulepitud reeglitega, arendada lugemis- ja arvutamisoskust, kui õpetaja suunamisel lisada viskeavade juurde näiteks numbrimärk või tähed.

Paarissuuskadega tegutsedes kasutab laps oma motoorseid oskusi, koordinatsiooni ja tähelepanuvõimet, õpib rühmakaaslasega arvestamist, parandab koostööoskusi ja kinnistab matemaatilisi mõisteid.

Koostööprojekti ettevalmistaja ja mänguvahendite testija, Pelguranna lasteaia direktori Reelika Tähe sõnul arendab liikumist aktiveerivate vahenditega mängimine nii toas kui õues lapse motoorseid oskusi, parandab lapse silma ja käe koostööd, loob erinevaid võimalusi meeskonnatööks, arendab lapse kõnet, loogilist mõtlemist, igapäevast suhtlusoskust, tähelepanu, värvi tajumist, suuruste mõistet ning suurendab lapse liikumisaktiivsust.

Kõik koolid said linnalt vajalikud töövahendid ja tööriistad ning materjalid koostööprojekti teostamiseks. Ühe lasteasutuse mänguasjade komplekti hind on koos KM 274 eurot. Kokku valmistatakse 135 komplekti maksumusega 36 990 eurot.


 
Käesoleval aastal osales projektis 20 kooli        
Tallinna Südalinna Kool Maria Soorand Martin Vaht    
Talinna Mahtra Põhikool Svtlana Tsabieva Nikolai Andriankov    
Tallinna Reaalkool Egle Pihlap Ahti Pent Martin Nõmmik  
Tallinna Kuristiku Gümnaasium Heli Malve Märt Tammisaar    
Kivimäe Põhikool Reet Markus Ben Kõrgemäe    
Pirita Majandusgümnaasium Pille Pruuden Paul Binsol Maarit Leben  
Nõmme Põhikool Mairi Tepner Ben Kõrgemäe    
Tallinna Inglise Kolledž Sirli Kodres Raul Mäsak    
Tallinna Rahumäe Põhikool Eve Laas Martin Kuum    
Audentese Erakool Anneli Mataloja Allan Haak    
Tallinna 21 Kool Riina Mereväli-Vingertšuk Mart Soobik    
Tallinna Pae Gümnaasium Olga Zvereva Vjatšeslav Stepanov    
Tallinna Heleni Kool Katrin Heinla Vytautas Daugintis-Ristjan    
Tallinna Mustamäe Gümnaasium Anne Tamm Urmas Kaljuvee Sirje Raun  
Gustav Adolfi Gümnaasium Lisete Lige Jüri Kaljurand    
Kadrioru Saksa Gümnaasium Anne Tiitson Tõnu Tammar    
Tallinna Kristiine Gümnaasium Riina Neemela Lauri Vilibert    
Tallinna Nõmme Gümnaasium Koidu Archipov Rainer Orav    
Vanalinna Hariduskollegium Sirje Rohtla Kaupo Kangur    
Ristiku Põhikool Kristel Kaiv Jürgo Nooni Tanel Erik Tikk Gerli Hollas