Tallinna lasteaiad said kingituseks õpilaste meisterdatud õppevahendid
Tallinna lasteaiad said kingituseks mängulised keskkonnahariduse õppevahendid „Kogume loodusest“, mille on meisterdanud linna koolide õpilased koostööprojekti „Koolilt lasteaiale“ raames. Komplekti kuuluvad kastikesed ja kotikesed, kuhu lapsed saavad panna õppekäikudel kogutud leiud. Sümboolselt anti õppevahendid üle lasteaiajuhtide infopäeval 18. mail, peagi jõuavad need kõigisse lasteaedadesse.
Õpilaste tehtud kogumiskastikesed ja -kotikesed toetavad lasteaialaste õppimist läbi mängu, mis võimaldab loovalt lõimida erinevaid õpivaldkondi. Läbi mängulise tegevuse tekib lapsel loomupärane uudishimu, mis ajendab teda omandama uusi teadmisi ja oskusi. Õppevahend sobib kasutamiseks kõigis vanuseastmetes nii individuaalses õppes kui ka rühmatöös, arvestades lapse eripärade ja eakohaste oskustega.„Teame, et lapsed õpivad kõige paremini siis, kui nad saavad kõike ise teha ja katsetada. Nõnda ongi meie ühine koostööprojekt nii kingituse tegijatele kui ka selle saajatele pakkunud hea võimaluse õppida läbi praktilise tegevuse ja tunda tehtust rõõmu,“ ütles Tallinna Alushariduse Juhtide Ühenduse esindaja, Männiku lasteaia direktor Evelin Pajo. „Loodus on suur väärtus, mis annab elamusi ning vahetu elamuse kaudu omandatu ei unune. Mängulised ülesanded toetavad lapse vaatlus-, eristamis-, võrdlemis-, arvutamis- ja koostööoskust ning arendavad loogilist mõtlemist ja seoste loomist. Eesmärgiks on, et laps on aktiivne osaleja, õpib rõõmuga läbi mängu, uurib ja avastab ümbritsevat keskkonda.“
Tänavuse projektiga mõtestati sügavamalt ka Tallinna kui rohelise pealinna ideed – teksariidest kogumiskotikesed valmistati taaskasutatud materjalist, mille kogumisel lõid kaasa Põhja-Tallinna Valitsus, Nõmme Linnaosa Valitsus ja MTÜ Uuskasutuskeskus.
Traditsiooniks saanud koostööprojekt „Koolilt lasteaiale“ sai alguse 2014. aastal. Selle algatajaks oli toonane abilinnapea ja praegune linnapea Mihhail Kõlvart ning eestvedajateks on Tallinna Haridusamet koostöös Tallinna Alushariduse Juhtide Ühendusega. Headeks partneriteks on kõigil aastatel olnud Eesti Tööõpetajate Selts ning seltsi juhatuse esimees ja Ristiku Põhikooli tööõpetuse õpetaja Jürgo Nooni, samuti Tallinna munitsipaalkoolid.
Kümne hooaja jooksul on õpilased lasteaialastele valmistanud mitmesuguseid arendavaid mängu-, tarbe- ja õppevahendeid, näiteks miniaianduse komplektid, teatrikohvrid, stiliseeritud rahvariided, rütmipillid, matemaatikamängud ja palju muud. Iga projekt sai alguse õpetajate, lasteaiajuhtide ja tööõpetuse- ning kunstiõpetajate mõttetalgutel, kus selgitati välja lasteaia ootused ja valiti välja parim idee. Teostuse puhul peeti silmas, et õpilased – nii poisid kui ka tüdrukud – saaksid rakendada kaasaegseid töö- ja tehnoloogiaõpetuse võimalusi.
Tallinna Haridusamet tänab kõiki projektis osalenud koole ja õpetajaid: Riina Neemela ja Lauri Vilibert (Tallinna Kristiine gümnaasium), Kristel Kaiv, Gerli Hollas, Jürgo Nooni ja Tanel Erik Tikk (Ristiku Põhikool), Mairi Tepner ja Ben Kõrgemäe (Tallinna Nõmme Põhikool), Svetlana Tsabijeva ja Nikolai Andriankov (Tallinna Mahtra Põhikool), Heli Malve ja Märt Tammisaar (Tallinna Kuristiku Gümnaasium), Vilja Konovalov ja Veiko Vahur (Tallinna Saksa Gümnaasium), Riina Mereväli-Vingertšuk ja Mart Soobik (Tallinna 21. Kool), Tuuli Juks ja Kevin Pruus (Kalamaja Põhikool), Sirli Kodres ja Raul Mäsak (Tallinna Inglise Kolledž), Anneli Mataloja ja Allan Haak (Audentese Erakool), Diana Lindsalu ja Martin Vaht (Südalinna Kool), Marit Nõmmik ja Ahti Pent (Tallinna Reaalkool), Jelena Gontšarenko ja Vjatšeslav Stepanov (Tallinna Pae Gümnaasium), Sirje Rohtla ja Kaupo Kangur (Vanalinna Hariduskolleegium), Koidu Archipov ja Rainer Orav (Tallinna Nõmme Gümnaasium), Anne Tiitson ja Tõnu Tammar (Kadrioru Saksa Gümnaasium), Eve Laas ja Martin Kuum (Tallinna Rahumäe Põhikool) ning Anne Tamm ja Urmas Kaljuvee (Tallinna Mustamäe Gümnaasium).

