Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Tallinna Tondi Kool tähistas 100. sünnipäeva

Tallinna Tondi Kool tähistab tänavu 100. sünnipäeva, sajandijuubelit tähistati piduliku kontsert-etendusega 19. jaanuaril.

Kooliperet õnnitlesid väärika tähtpäeva puhul linnapea Mihhail Kõlvart, abilinnapea Vadim Belobrovtsev ja Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe. 

„Saja aasta eest esialgu ühe klassiga alustanud asutus on tänaseks kasvanud Eesti suurimaks kooliks erilistele lastele. See on toimunud paljuski tänu tublidele inimestele, kes selles majas läbi aegade on töötanud. Tänan südamest kõiki koolitöötajaid suure ja olulise töö eest, mille ajendiks on missioonitunne ja soov aidata iseseisvasse ellu lapsi, kellele see ei ole lihtne,“ sõnas abilinnapea Vadim Belobrovtsev. „Hariduslike erivajadustega laste arv on juba mõnda aega aina kasvanud ja see tendents jätkub ka tulevikus. Suurenenud on ka linnapoolne tähelepanu HEV-teemale ning meie jaoks on see kindlasti üheks prioriteediks haridusvaldkonnas nii praegu kui ka edaspidi.“

1920. aastal kehtestati avalike algkoolide seadusega emakeelne ja tasuta 6-klassiline koolikohustus kõigile 8-16-aastastele lastele. 17. jaanuaril 1923 alustas tegevust Tallinna Linna Abikool, mida peetakse Tallinna Tondi Kooli eelkäijaks. Abikooli asutas tuntud psühhiaater Juhan Luiga, kes mõistis, et osasid lapsi tuleb õpetada teistmoodi. Uue kooli esimene direktor oli Alice Norak, kes juhtis kooli 25 aastat. Dr Luiga ise asus koolis tööle arstina. Saja aastaga on kool tublisti kasvanud ja praeguseks on temast saanud üks suuremaid erivajadustega laste koole Eestis, kus õpib enam kui 260 õpilast.

Kooli eelmine maja ehitati 1963. aastal. Lõpuks ajale jalgu jäänud hoone lammutati ning asemele kerkis uus, üle pika aja spetsiaalselt erivajadustega laste õpetamiseks projekteeritud õppekompleks. Lisaks õpperuumidele on seal raviteraapia basseinid, kehalise treeningu kompleks, õppeköök, käsitööklassid ja teised toimetuleku parendamist toetavad ruumid. Uues hoones alustati õppetööd 2020/21. õppeaastal ning sellest ajast kannab kool ka oma praegust nime – Tallinna Tondi Kool.

Tondi kool on kogupäevakool – erilistele lastele parim arengukeskkond, kus lähtutakse iga õpilase isiklikest võimetest. Kogupäevakool parendab õpitulemusi ning pakub õpilastele palju koolirõõmu. Õppetegevus, tugiteenused, rehabilitatsioon ja huvitegevus on lõimitud ühtseks tervikuks. Teoreetiline ja praktiline õpe toimuvad käsikäes, mis arendab laste sotsiaal-emotsionaalseid oskusi ja aitab õpitut igapäevaellu üle kanda. Kooli motoks on „Tee, ja sa suudad!“

Juubeliüritused toimuvad direktor Sirli Väinsare sõnul läbi kogu õppeaasta. „Avalöögi sai juubeliaasta uue koolilaulu sõnade ja viisi konkursiga ning kooli sünnipäeval, 17. jaanuaril tuli laul kogu koolipere esituses esmaettekandele. Juubeli puhul avasime ajajoonena meie kooli tutvustava loo ning kogusime endiste ja praeguste töötajate mälestused ja meenutused raamatukaante vahele. Nii saime meie väärikas eas, kuid noorusliku kooli pika ea saladused jäädvustada, ehk on ka tulevastel põlvedel neist midagi õppida,“ rääkis Väinsar. 

Kooli tänaste tegevuste kohta on ülevaade Tondi Koolile pühendatud eripedagoogika kogumikus. Jaanuari lõpus toimub juubelikonverents, kus kooli igapäevatööd ja õpilaste tulevikku mõjutavatel teemadel räägivad oma valdkonna spetsialistid.
Tallinna Tondi Kool 100_foto Albert Truuväärt (8).jpg

Tallinna Tondi Kool 100_direktor Sirli Väinsar_foto Albert Truuväärt (2).jpg