Liigu sisu juurde
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

IKT sügiskonverents Digitaalselt aktiivne kool

IKT sügiskonverents Digitaalselt aktiivne kool

Konverentsi avamine

Osalejaid tervitavad Tallinna Haridusameti, Tallinna Reaalkooli, HITSA ja eKooli esindajad. Modereerib Rainer Rannala.

Avaettekanne Henrik Roonemaa: "Lugupeetud haridussüsteem, palun ära koolita minu last halvaks programmeerijaks!"

Kas igast Eesti lapsest peab tegema programmeerija ja mis roll on tulevikus klassikalisel kirjandusel? Ma proovin rääkida, mida ja kuidas ma tahaks, et Eesti kool hakkaks minu praegu nelja aasta vanusele pojale varsti õpetama. Räägin enda ja ühiskonna vastandlikest ootustest koolile ja sellest, millisena peaks minu poeg aastal 2035 koolisüsteemist väljuma, et midagi maailmas endaga peale hakata. 

Koolijuhtidele: Digipööre koolis - millised meetmed ja tegevused on toeks muudatuse rakendamiseks Töötuba juhivad Inga Kõue ja Triin Kaasik (HITSA)

HITSA tutvustab koolijuhtidele Digipöörde programmi olulisi teemasid. Töötoa esimes pooles arutleme, kuidas hinnata kooli digiküpsust ja kirjutada digiplaani perioodiks 2017-2019, töötoa teises pooles jagame kogemusi, millised valdkonnad on HITSA koolijuhtide koolitusprogrammi "Digiajastu haridusjuht" fookuses.

Digivahendid õppetöös: Rakendused matemaatika õppimiseks Kenneth Pohl, Sebastian Pikand (FoxCademy); Kalev Põldsaar (Nutisport)

Töötoas saab lähemalt tutvust teha põnevate ja uudsete matemaatika rakendustega. Esimeses pooles tutvustatakse Foxcademy interaktiivset pilvepõhist matemaatika õppeplatvormi gümnaasiumiõpilastele, mis analüüsib õppeharjumusi, luues igale õpilasele individuaalse õppeprogrammi vastavalt personaalsetele õpierisustele. Töötoa teises pooles tutvustatakse Nutispordi keskkonda. Nutisport on keskkond, kus saab lahendada aja peale ligi 50 erinevat matemaatikaharjutust, igaühel 5 erinevat raskusastet. Harjutused on juhuslikult genereeritud muutuvate algandmetega, hasarti tekitavad jooksvad edetabelid, kus saab näha nii enda kui ka teiste tehtud vigu. Õppeaasta jooksul toimuvad korralike auhindadega võistlused „tippspordi“ ja „rahvaspordi“ tasemel. Rahvaspordis on eduelamuse võimalus ka nõrgematel õpilastel.

Tehnoloogiaharidus 1: Micro:bit – väike, kasulik ja nutikas vidin Marika Reinmets, robootika õpetaja, Tartu Ülikooli informaatika doktorant

Töötoas tutvustatakse uut nutikat seadet Micro:bit.Räägime tema ehitusest ja kasutusvõimalustest erinevates hariduslikes projektides ningõpime Micro:bitti programmeerima ja kasutama erinevate praktiliste tegevuste kaudu.

Tehnoloogiaharidus 2: Sinu uus sõber "Progekogumik" Birgy Lorenz (Pelgulinna Gümnaasium), Maria Malozjomov (Gustav Adolfi Gümnaasium)

Töötoas tutvustatakse ahjusooja ProgeTiigri programmi veebikeskkonda, millest leiate erinevaid sobilikke vahendeid ja programme, millega oma õpilasi IT kasutuses rõõmustada: multimeedia, 3D, nutiäppide arendamine, programmeerimine, robootika. Lisaks tutvustatakse erinevaid progeäppe ning tutvuda saab erinevate nutikate vidinatega (Ozobot, Bee-bot, Makey Makey, Meet Edison).

Koostöövõimalused koolis: Koolide ja ettevõtete koostöö - kuidas kaasata ettevõtteid kooliellu? Signe Ambre (Eesti Teadusagentuur)

Õppekava kohaselt peavad õpilased saama õpingute jooksul infot erinevate valdkondade tööelu kohta. Kas ainus võimalus on kutsuda IT-firma esindaja õpilastele üheks tunniks rääkima või on ka teisi koostöömudeleid? Kuulete koostöö näiteid ja saate mõelda, millised koostöövormid sobiks just teie kooli jaoks.

Innovaatilised lahendused: Liitreaalsus - vaatame sisse ja katsume järele Anneli Rumm (EEK Mainor)

Liitreaalsus - mis see on? Kas ja kuidas võiks seda tunnis kasutada?

Digipädevused: Kuidas kujundada õpilaste digipädevusi Ingrid Maadvere (Gustav Adolfi Gümnaasium) ja Meeri Sild (Tallinna Lilleküla Gümnaasium)

Õpilaste digipädevust hakatakse testima juba saabuval kevadel, kui esimest korda peavad digipädevuse e-testi sooritama 9. ja 12. klassi õpilased. Töötoas räägime, arutame ja püüame koos välja selgitada, kuidas kujundada igapäevases õppetöös õpilase digipädevust. Loome koos mõned harjutused võttes aluseks HITSA õpilugude kodulehel asuvad õpilood ja ainevaldkondlikud diginäited. Töötuba on praktilise isleoomuga, võimalusel soovitame kaasa võtta oma seadme.

Põhjanaabrite praktilisi kogemusi: Peda.net õpikeskkond - õppekorralduse töövahend Juhani Koivuviita (Peda.net)

Peda.net on unikaalne Soomes arendatud õpikeskkond, mida kasutatakse enam kui 200 vallas eelkoolidest ülikoolideni. Peda.net õpikeskkond on loodud toetama isikliku, kollektiivset ja elukestavat õppimist. Keskkonda iseloomustab PLE (personal learning Enviroment) suhtumine ja pidev õppimine.

Õppekeskkonna rikastamine Peda.neti abil käib üllatavalt kergesti. Töötoa jooksul tutvume, kuidas luua uut õppematerjali ja terveid kursuseid, kuidas kasutada ühiseid e-õpikuid ja kuidas parandada materjali koostöös kolleegidega. Peale õppeprotsessi toetamist võib Peda.neti kasutada ka kooli kodulehtena, klassi blogina või õpetajate intrana.

Venekeelsed töötoad: Использование eKool для учителей и классных руководителей. Dmitri Mištšenko (Ehte Humanitaargümnaasium)

Будут рассмотрены новые возможности eKool для учителей и классных руководителей. Рассмотрим как использовать свой рабочий план, представить его руководству, как его использовать в своих журналах. Как использовать облачное хранилище материалов. Классных руководителей познакомим с новой версией Бесед, картой ученика. Обсудим возможности службы поддержки. Рассмотрим модуль Формирующее оценивание. Будут предложены советы по использованию. 

Koolijuhtidele: Õpilase arengu ja individuaalsuse toetamine (eKooli kaasates) Kadrian Hiie (Pelgulinna Gümnaasium), Ene Lindemann (eKool)

Pelgulinna Gümnaasiumi eripedagoog Kadrian Hiie tutvustab koolis kasutusel olevaid tugiteenuseid ning arutame, kuidas neid integreerida eKooli nii, et kooli jaoks on märkmed ja dokumendid ühest kohast leitavad ning kodul on ülevaade õpilasele pakutavatest teenustest.

Digivahendid õppetöös: 37300 cm2 i3 interaktiivset tahvlit ja matemaatika Kerli Kupits ja Riin Saar (Tallinna Reaalkool)

Tallinna Reaalkooli matemaatikaõpetajad Kerli Kupits ja Riin Saar tutvustavad, mida saab 135-tollise interaktiivse tahvliga tundides ette võtta.

Tehnoloogiaharidus 1: Raspberry Pi3 kasutamine õppetöös Indrek Brifk (Shift OÜ)

Sellel aastal valmis HITSA toetusel uus õppematerjal Raspberry Pi kasutamise kohta õppetöös. Materjalides käsitletakse Raspberry Pi erinevaid ühendamisvõimlusi ja millises aines ning kuidas kasutada kaamera moodulit, SenseHAT sensoriplaati ja niiskuse mõõtmise andurit. Töötoas tutvustatakse Raspberry Pi3, erinevaid ühendamise võimalusi ja viiakse läbi mullaniiskuse mõõtmise test.

Tehnoloogiaharidus 2: Robootika koolis (Lego Mindstorms EV3) Rasmus Kits (Tallinna 21. Kool)

Robootika töötoas saab õpetajahea ja esialgse ülevaate Eesti koolides nüüdseks enamlevinudrobootikakomplektist Lego Mindstorms EV3 ja selle lihtsamatestkasutusvõimalustest. Praktilises töötoas proovitakse nii programmeerimist kuiräägitakse ka üldisemat robootikajuttu digitaalse tehnoloogiahariduse võtmes.

Koostöövõimalused koolis: eTwinning Mari Tõnisson (Tartu Hiie Kool)

eTwinning on õpetajatele juba 10 aastat teada-tuntud platvorm ja võrgustik rahvusvaheliseks koolidevaheliseks koostööks.Töötoas näidatakse, kuidas tuntud raamistikus jääb pearõhk ikka haridusinnovatsioonile. Mari Tõnisson tutvustab, kuidas eTwinning projektide kaudu anda õpilastele algteadmisi programmeerimisest ja kuidas eTwinningu platvormi kaudu projektipartneritega videokonverentsi pidada.Töötoas osalemiseks ei ole vaja eelteadmisi programmeerimisest, kasuks tuleb konto eTwinning portaalis.

Innovaatilised lahendused: Tallinna koolide nutikad projektid

Õppeaastal 2015/16 sügisel korraldatud Digimõtte konkursi võitjate töötoas tutvustavad oma võidukaid projekte - "Tuleviku klass" - Jaanus Paasoja (Tallinna Südalinna kooli IT-juht)- "Nutitsirkus" - Birgy Lorenz (Pelgulinna Gümnaasiumi IT-arendusjuht). Lisaks tutvustab Birgy Lorenz nutikaid projekte nagu "Tallinna Nutikuu" ja Eesti Vabariik 100 kingitus "Nutitund igasse kooli!". Sisulises osas tuleb juttu ka sellest, kuidas iga kool saab teha koos oma kooli õpetajate ja õpilastega väikseid digisamme, mille läbi muutub õppimine huvitavamaks, avatumaks, et viia ellu Digipööre. - "Gümnaasiumi videolahenduse tunnid kolmele koolile" - Sirje Kaljula (Kadrioru Saksa Gümnaasium õppealajuhataja) ja Illimar Vesik.

Digipädevused: Digiühiskonnas kodanikuna käitumine Triin Muulmann (Kehtna kutsehariduskeskuse õpetaja, European Cyber Security Challenge Eesti eelvooru korraldaja), Tiia Sõmer (Tallinna Tehnikaülikooli nooremteadur), Anna-Maria Osula (NATO CCDCOE, vanemteadur)

Arvutid ja nutiseadmed on nüüdseks kõikjal, nendega oskuslik ja turvaline toimetulek pole mitte ainult kasulik, vaid vajalik. Turvaliselt internetis info otsimine ja jagamine nõuab üha rohkem tähelepanu. Identiteedivargused levivad järjest enam ja ohvriteks ei ole ainult suured ettevõtted ja asutused, vaid ka tavainimesed, eriti lapsed. Küberturvalisusel on mitmeid aspekte: eetiline, juriidiline ning tehniline. Töötoas harjutatakse kuidas tagada turvalisus küberruumis haridusasutuste kontekstis erinevatest aspektidest, kasutades reaalelulisi näiteid.

Põhjanaabrite praktilisi kogemusi: School change – growing towards professional learning community. PhD Leena Liusvaara (Principal, Ressu Comprehensive School, Helsingi)

Helsinki Ressu Põhikooli direktor Leena Liusvaara jagab oma kooli kogemusi, kuidas koolijuht saab kaasa aidata muutuste juhtimisele. Töötuba on ingliskeelne. In this workshop we will explore how the principals could lead the school change: knowledge and sense of coherence play a role in creating pedagogical wellbeing among the school staff. New pedagogical approaches will need new understanding about the knowledge level and how the organization culture effects on leading the staff towards the change. Leena Liusvaara, PhD, works as a principal in Ressu Comprehensive IB World School in Helsinki. She has researched principals´ effect on developing schools, teachers´ professional development and its effects on creating collective knowledge at schools. She has also gained experience at principals´ professional development in Finland and abroad.

Venekeelsed töötoad: Обучение с увлечением. Õppimine on lahe. Viivad läbi: Dmitri Mištšenko, Ilona Kononova, Jekaterina Domaševatel (Ehte Humanitaargümnaasium)

Эхтеская гуманитарная гимназия делится опытом:Практические советы по использованию планшетов на уроках начальной и основной школы. Возможности работы с образовательными роботами (Beebot, Ozobot) на уроках.

 

HITSA tunnustas koole, kes on viimasel kolmel õppeaastal silma paistnud aktiivsel digivõimaluste kasutamisel. 

Haridusamet tunnustas konkursi "Digimõte 2016" parimaid.

Paneeldiskussioon: Mis juhtub, kui kool muutub digipööraseks?

Arutlesid õpilane Erik Kaljumäe Tallinna Tehnikagümnaasiumist, direktor Raino Liblik, Kuristiku Gümnaasiumist, õpetaja Martin Saar Tallinna Reaalkoolist ja lapsevanem Karmel Killandi. Diskussiooni juhib Indrek Vaheoja.

 

Viimati muudetud 21.02.2024