Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Digitaalne koristus

Digitaalne koristuspäev- vähendame digitaalset jalajälge!

Käimas on iga-aastane Tallinna Heakorrakuu. Tallinna Linnavalitsus kutsub 16.04.2021 üles kõiki oma töötajaid puhastama oma arvuteid ja nutiseadmeid kasututest failidest ja andmetest.

Kõiki Tallinna linna asutuste töötajaid palutakse leida aeg, et vaadata üle e-postkast, telefon ja arvuti ning kustutada kasutuks muutunud failid, korduvad või ebakvaliteetsed pildid, seisma jäänud rakendused ning programmid. Digitaalse koristuse tulemusena muutuvad seadmed kiiremaks, mis säästab nende kasutajatele väärtuslikku aega. Lisaks väheneb ka seadmete mõju keskkonnale. Nimelt, enam kui pool maailma elanikkonnast kasutab internetti, mille CO2 emissioon on samas suurusjärgus kogu pandeemia-eelse lennuliiklusega. Keskmine e-posti konto kasutaja aga saadab aastas nii palju kirju, et võiks sama energia eest vurada autoga 300 kilomeetrit.

Koostöös linna digiteenistusega oleme kokku pandud 5 soovitust IT-seadmete puhastamiseks:

 • Korrasta oma tööarvutis, e-postis ja Teamsis olev info
  Vaata kriitilise pilguga üle oma arvutis olevad failid, salvesta vajalikud asjad serverikettale ning kustuta mittevajalik. Vaata üle ka serveris olevad failikaustad (Q, R) ning oma e-post, tihti sisaldavad needki suures koguses sinna unustatud infot. Viimase aasta jooksul oleme kõik kasutanud Teamsi programmi ja nii mõnigi tiim ei täida enam oma eesmärki, kustuta need.
 • Vaata arvutis üle allalaetud failide kaust ehk Downloads ning tühjenda prügikast
  Sellesse kausta võivad sattuda paljud failid, mida me tegelikult ei vaja, aga ometigi e-postkastis avades meie arvutisse salvestuvad. Kustuta need failid ning seejärel tühjenda ka enda seadme prügikast.
 • Vaata üle enda seadmetes (sh telefonis) olevad fotod ja videod
  Digitark.ee tehnoloogiablogis on välja toodud, et ühest üritusest tehtud fotod ja videod võivad tekitada sama palju CO2-te kui paarikümne kilomeetrine autosõit.
 • Kustuta programmid ja rakendused, mida Sul enam vaja ei lähe
  Kindlasti on nii Sinu arvutis kui telefonis rohkelt programme, mida Sa enam ei kasuta. Nende kustutamisel muutuvad seadmed kiiremaks ning nende eluiga pikemaks.
 • Loobu mittevajalikest uudiskirjadest
  Mine enda e-postkasti ja vaata üle, milliseid uudiskirju Sa isegi kunagi ei ava. Kustuta need kirjad ja loobu ka nende tellimisest.
 • Vaata üle enda isiklikud e-kontod ja e-postkastid, mida Sa enam ei kasuta
  Palju faile võib leiduda kõikvõimalikes pilveteenustes, mis annavad tasuta ruumi nagu näiteks Google Drive ja Dropbox. Vaata üle, mis seal leidub ja kustuta kõik, mis võib kujutada võõrastes kätes ohtu.

Vaata lisa ka: digitark.ee/nouanded-arvuti-korrastamiseks

Viimati muudetud 15.04.2021