Jalakasurmaga nakatunud puude raie
Milline puu on jalakas ja kuidas seda ära tunda?
Jalaka perekonna looduslikud esindajad Eestis on harilik jalakas (Ulmus glabra Huds.) ja künnapuu (Ulmus laevis Pall.). Need laialehelised lehtpuud on ökoloogiliselt olulised, kuna mitmed sambliku ja seeneliigid on kohastunud nendega elama. Jalakad on suured ja võimsad puud, mille lehed on ovaalsed ja sakiliste servadega. Künnapuu lehed on tavaliselt veidi suuremad ja jämedama struktuuriga.
Mis on jalakasurm?
Jalakasurm on seenhaigus, mis põhjustab jalakate kuivamist. Nakatudes levib ja paljuneb seeneniidistik puu sees kiiresti, põhjustades puule kuivanud lehti ja oksi. Jalakasurm on väga agressiivne ja võib surmata täiskasvanud puu 1-2 aastaga ning ohustab kõiki jalakaid ja künnapuid. Haigus levib nii juurte kaudu puult puule kui ka putukatega, näiteks maltsaüraskitega, mis nakatavad terveid puid pärast nakatunud puult toitumist.
Kuidas jalakasurma ära tunda?
Jalakasurma peamine tunnus on kuivanud oksad puu ladva osas ning puu lehed on väiksemad ja kolletuvad. Haiguse edenedes tekivad kuivanud harud, lõpuks puu enam kevadel ei lehti.
Näide:
Nakatunud puu raieloa taotlemine
Kui märkad eespool mainitud tunnustega puud, siis esita taotlus e-teeninduses, selgitusse lisa:
- puude arv ja ümbermõõt 1,3 m kõrguselt;
- vajalikud dokumendid: kaasomandi puhul kaasomaniku nõusolek (üle 50% kaasomanikest peab nõus olema), korteriomandite puhul KÜ juhatuse otsus haigestunud puude raieks.
Puu vaadatakse üle ning raieluba väljastatakse Tallinna raieloa määruses kehtestatud korras. Nakatunud puu raie teostamist on võimalik taotleda Tallinna Keskkonna ja Kommunaalametilt esitades selleks vastavasisuline taotlus.
Puude asendamise toetus
Kes saab toetust taotleda?
Toetust saab taotleda puu kasvukoha erakinnistu omanik või kaasomanik, kelle kinnistu ei ole korteriomanditeks jagatud ning kes on taotlenud nakatunud puu raiet oma kinnistul ja soovib taotleda uute puude istutamise toetust Tallinna linnalt. Korteriühistud saavad toetust taotleda „Rohelise õu" toetusmeetme kaudu.Kuidas toetust taotleda?
-
Puude asendamise toetuse taotlus tuleb erakinnistu omanikul/kaasomanikul esitada läbi Tallinna projekti ja tegevustoetuste infosüsteemi ISETEENINDUSKESKKONNA.
- Taotluses tuleb nimetada nakatunud puude arv, kasvukoha aadress, liik ja rinnasläbimõõt 1,3m kõrguselt.
Kaasomanike korral tuleb lisada üle 50% kaasomanike nõusolek raieks! - Amet vaatab puud üle 3 tööpäeva jooksul ning nakatumise korral vormistab raieloa. Erakinnistu puhul on võimalik nakatunud puu raie teostamine tellida Tallinna Keskkonna ja Kommunaalametilt, kes viib raie läbi esimesel võimalusel.
2024. aastal on maksimaalne toetuse summa 200 € puu kohta, 800 € kinnistu kohta.
Millal ja kuidas raiuda?
Vajadusest raiuda nakatunud puu peab kinnistuomanik või korteriühistu juhatus esimesel võimalusel teavitama Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametit, märkides taotluses nakatunud puude arvu, kasvukoha, liigi ja rinnasläbimõõdu.
Kui tegemist on erakinnistuga (omanik, kaasomanik), siis puu raie korraldab linn esimesel võimalusel.
Hea teada, kuidas toimida, kuidas levikut piirata
-
Nakatunud puude raiumine: Jalakasurma tunnustega puud tuleb raiuda esimesel võimalusel. Raidmeid ei ole soovitav säilitada kinnistutel. Puu raiel, raidmete veol ja ladustamisel tuleb vältida haigusetekitaja levikut, sest puu koore all pesitsevad maltsaüraskid.
-
Kändude töötlemine: Kännud tuleb katta mullaga, freesida või juurida (peab eraldi teenusena tellima).
-
Transport ja desinfitseerimine: Raidmete transport peab toimuma kinnise või kaetud kastiga veokis. Raiel kasutatud tööriistad tuleb desinfitseerida, et vältida haiguse levikut.
Dokumendid:
Nakatunud puude asendamise toetuse andmise kord (Riigiteataja)
Tallinna Linnavolikogu määrus „Raie- ja hoolduslõikusloa andmise kord“
Määruse lisa