Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Ideekorje

Ideekorje

Kord aastas on igal Tallinna elanikul võimalus kaasava eelarve raames esitada oma idee linnakeskkonna hubasemaks muutmiseks.

2025. aasta ideekorje algab peagi. Praegu on just paras aeg ideekorjeks valmistuda, oma idee hästi läbi mõelda ja esitamiseks valmis vormistada!

Idee viimistlemisel on abiks järgmised küsimused:
  • Milline on Sinu ideele sobiv pealkiri?
Idee pealkiri peaks lühidalt kajastama idee sisu ja olema ühtlasi kaasahaarav, et see kutsuks ka teisi ideega tutvuma ja selle kohta rohkem teada saama. Ole loominguline!
  • Mis on Sinu idee sisu?
Püüa võimalikult täpselt kirjeldada, mis on Sinu idee sisu, mida soovid, et linn Sinu algatusel rajaks? Ära jää üldsõnaliseks, vaid anna edasi nii palju infot, kui oskad. Kui unistad mingist konkreetsest objektist, kirjelda elemente, materjale, värve, suurust, kasutusviise jne. Kõik see aitab idee hindajatel ja hiljem hääletajatel paremini ette kujutada, mille poolt nad oma hääle annavad.
Kui tead viiteid sarnastele objektidele teistes linnades või riikides, lisa need kindlasti! Kui oskad, joonista ise pilt või eskiis. 
Kui kasutad internetist leitud fotosid, ära unusta autoriõigusi ja lisa kindlasti viide.
  • Millist lisaväärtust Sinu idee linnaruumile ja kogukonnale annab?
Kirjelda, kas Sinu idee aitab muuta ümbruskonna puhtamaks, põnevamaks, hubasemaks, rohelisemaks või ligipääsetavamaks ning kuidas see mõjutab inimeste rahulolu oma elukeskkonnaga? Kuidas kogukond muutuse vastu võtab?
  • Kas idee elluviimiseks on olemas sobiv asukoht? 
Asukohaks sobib maa-ala, mis on avalikult kasutatav. Kõige lihtsam, kui maa on omavalitsuse oma. Eramaa kasutamine on ka võimalik, kuid selleks peab maaomanik andma loa ja kinnituse, et rajatavale objektile on tagatud ligipääs. Olenevalt objektist on oluline ka teada, millised piirangud maa-alal kehtivad ja kas sinna on võimalik midagi ehitada.
Info leidmisel on suureks abiks Maa-ameti kaardirakendused. Ära muretse, kui see tundub liiga keeruline, ideede esmase kontrolli käigus hindavad neid asjaolusid kindlasti ka oma ala spetsialistid.
  • Kellele on idee suunatud?
Mõtle hästi läbi, kes on Sinu idee sihtrühm. Kas ja miks neile kavandatavat objekti vaja on? Kas rajatavat objekti saavad kasutada ka kõik teised inimesed? Mida paremini oma idee vajalikkust ja olulisust selgitad, seda suurem on võimalus, et see pääseb lõpphääletusele.
  • Kas idee elluviimiseks jätkub raha?
Jah, idee elluviimise maksumust on väga raske hinnata. Siiski on vaja jääda realistlikuks, ning mõelda, kas pakutavat objekti saab umbes 100 - 120 000 euro eest rajada. Näiteks mänguväljaku saab aga staadionit mitte. 
  • Kas oled valmis oma ideed avalikult tutvustama ja põhjendama?
Kõik ideed, mis pääsevad rahvahääletusele, läbivad ka avaliku tutvustuse vooru. Tutvustuse käigus on idee autoril võimalus oma ideed tutvustada ja põhjendada selle vajalikkust, samuti vastata kohalolijate küsimustele. 

Kui need küsimused on läbi töötatud, oledki valmis kaasava eelarve protsessis kaasa lööma!
Ideekorje algusest teavitatakse linnavalitsuse pressikonverentsil, pressiteates, käesoleval veebilehel, linna sotsiaalmeediakanalites, linnaosade ajalehtedes aga ka üleriigilises meedias ja välireklaamidel.
 

Viimati muudetud 19.12.2024