Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Kesklinna kaasava eelarve ideed

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2021. aastal on ette nähtud Kesklinnas 103 380 eurot. Ekspertkomisjoni otsusega pääseb Kesklinna linnaosas hääletusele 18 ideed, kuid lõplikule hääletusele läheb 17 ideed, sest üks kvalifitseerunud ideedest soovib ettepaneku ellu viia kaasava eelarve väliselt ja anda suurem võiduvõimalus konkureerivatele ideedele.

Vali välja idee, millele soovid oma hääle anda, jäta meelde idee kood ning mine hääletama!

Hääletusele pääsenud ideed on toodud tähestikulises järjekorras.


Kesklinn, linnakeskkondpostitus linnaruum1500px

220 V laadimisvõimalus bussipeatuste lähistel / elektrit võimaldavad pingid (Kesklinn01)

Avalikus ruumis, näiteks bussipeatuste lähistel, võiks olla laadimispunktid. See suurendaks kindlasti isiklike elektritõuke- ja jalgrataste kasutamist. Laadimisvõimalus võiks olla mobiiltrlefonidele, sülearvutitele, kergliikuritele, elektrilistele invaliidi liikumisvahenditele ja miks mitte tulevikus ka tõukerattapatrullile. Idee ühildub igati Tallinna Rohepealinna eesmärkidega.

Asukoht: linnaosa ülene
Idee esitaja: Martin Ots, Eesti Kergliikurite kogukond ElectroTallinn

Kood hääletamisel -> Kesklinn01


Kesklinn, lapsed ja nooredpostitus-lapsedjanoored1500px

Eliisabeti unistus - mänguväljak 10+ vanuses lastele (Kesklinn02)

Tutvustasin kaasava eelarve ideesd 11 aaastasele tütrele ja küsisin, et millest tema puudust tunneb. Vastus oli, et kõik kesklinna mänguväljakud on väikelastele, aga temavanustel ei ole kuhugi minna. Tõsi see on - tavaliste mänguväljakute põhivarustus on liivakastid, väikesed liumäed, madalad kiiged ja ronimispuud, jne, mis suunatud väikelastele. Linna äärtes on seikluspargid, mis on aga tasulised, kodust kaugel ning eeldavad täiskasvanu juuresviibmist. Kesklinnas on mõned üksikud rulapargid. Lisaks on ka rulapargi ja mänguväljaku sihtgrupp erinev ja neid väga lähestikku ei soovitanud tütar ehitada, sest rulatajate pisut jõulisem energia võiks peletada mänguväljakult muud huvilised. Väljakul võiks olla: mängualad 10 + vanuses lastele - kõrgemad liumäed, kõrgemad kiiged ja nööridega ronimistornid, rippronimispuud jmt; piknikuala ja pingid istumiseks, katusealune pinkidega - nt katusega paviljon, kust saaks osta juua ja plaastreid, kui kukud :), oleks WC-d. Seal saaks ennast talvel soojendada ja seinad oleks läbipaistvad, et vanemad saaksid soojas olles oma lapsi jälgida läbi seina. Hirvepargis saaks ehk mänguväljaku osadena kasutada looduslikku nõlva liumäeks ning bastioni müüri ronimisseinaks. Häid näiteid mujalt maailmast: https://www.stuff.co.nz/travel/destinations/nz/112472813/hamiltons-hare-puke-playground-best-in-the-country https://www.downtownindy.org/blog/its-time-to-play-a-new-family-friendly-playspace-on-the-downtown-canal/, https://christineknight.me/2019/07/casula-parklands-adventure-playground/, https://www.hellosydneykids.com.au/fairfield-adventure-park-playground-western-sydney/, https://www.timeout.com/sydney/kids/constellation-playground-king-george-park

Asukoht: Hirvepark
Idee esitaja: Kaire ja Eliisabet Sõmer

Kood hääletamisel -> Kesklinn02


Kesklinn, kultuur ja vaba aegpostitus-kultuur1500px

GeoDomes (Kesklinn03)

Minu ettepanek on ehitada kesklinna 3 väikest geodeetilist kuplit, mida saaks kasutada kultuurikeskusena (nt kogukonna kasvuhoonena, kohvikuna, etenduste jaoks, konverentsiruumina jne). Kuplid võiksid olla umbes 6m x 6m suurused (ja 6m kõrged). Kasutades puitmaterjale ja lihtsat ehitusmeetodit oleks kuplite ehitus odav ning ülesehitus tugev, võimaldades neid vajaduse korral erinevatesse kohtadesse transportida. Kupli ümar ja avar struktuur lubab kasutada tekkivat ruumi väga erinevalt. Nt talvel kaitseks kuppel külastajaid karmi talvekliima eest, võimaldades samal ajal nautida päikest ja avaraid vaateid Tallinnale. Kevadel/sügisel võiks see olla kogukonnaaia kasvuhoone, suvel aga nt hoopis kohvik vms. Hääletusele läheb ühe kupli rajamine ning eelarvest sõltuvalt võib kupleid hiljem juurde lisada. Vaata kupli pilti siit!

Asukoht: Skoone Bastioni ala
Idee esitaja: Nicolas John Pratt

Kood hääletamisel -> Kesklinn03


Kesklinn, kultuur ja vaba aegpostitus-kultuur1500px

Hundikuristiku minipark (Kesklinn04)

Idee sisuks on taaselustada linlaste populaarne jalutus- ja puhkekoht 19. sajandi päevilt. Park hõlmaks endasse kaks kaitstavat loodusmälestist ja kultuuripärandi objekti Hundikuristiku paljand ja juga ning Georg Eggersi lubjaahju varemed. Pärast minipargi korrastamist, kose taaselustamist, varemete taastamist ja tugevdamist saaks sellest elanike ja pealinna külastajate jaoks suur vaatamisväärsus. Töö hõlmab järgmist: ala puhastamine mahakukkunud puudest, metsaaluse, põõsaste ja prahi koristamine, olemasolevate puude ja põõsaste lõikamine, olemasolevate radade parandamine.

Asukoht: Hundikuristiku
Idee esitaja: Mihhail Maksimov

Kood hääletamisel -> Kesklinn04


Kesklinn, sportpostitus-sport1500px

Joogikraanid terviseradade äärde  (Kesklinn05)

Linn on saanud juurde väga palju toredaid kergliiklusteid, millel on omajagu sportivaid inimesi. Aprillist oktoobrini võiks olla võimalus nende teede ääres võtta avalikust joogipunktist/kaevust vett. Pikema trenni käigus on tihti olukord, kus pole veepudelit kaasas ning vee ostmise võimalust ka pole. Hetkel on Tallinnas vaid Järvevana tee kergliiklustee ääres teadaolevalt ainus joogikraan/kaev. Selliseid võiks olla rohkem teede ääres nt üks kraan Pirita promenaadi mõlemas otsas.

Asukoht: Reidi tee promenaad, Ülemiste kergliiklustee, Kalevi staadion, Poolamäe park, Pirita promenaad jt
Idee esitaja: Ühendatud idee: Moonika Kitt, Taimi Saar

Kood hääletamisel -> Kesklinn05


Kesklinn, sportSpordi idee 150 px

Jõulinnak Imanta tänava rohealale (Kesklinn06)

Kesklinna piirkonnas on palju väljakuid, mis kunagi olid kasutusel ning jäänud nüüd tühjaks. Teen ettepaneku rajada kesklinna üks suuremat sorti harjutusväljak, sest kortermaju on ümberringi palju ja korteris teadagi palju liikuda ei saa.

Asukoht: Imanta tänava roheala
Idee esitaja: Rene Suurkaev

Kood hääletamisel -> Kesklinn06


Kesklinn, sportSpordi idee 150 px

Järve terviseraja jõulinnak (Kesklinn07)

Järve terviserada on kesklinna kõige populaarsem liikumiseks ja treeninguteks kasutatav terviserada. Värskes õhus aastaringne liikumine ja sportimine on muutumas üha populaarsemaks, sellega ka vajadus, et õuetingimustes oleks olemas mitmekülgsemad treeningtingimused ja -võimalused. Loome Järve terviserajale jõulinnaku, kus treeningseadmetel on samasugused tehnoloogilised lahendused nagu siseruumides asuvatel jõusaaliseadmetel ning võimalus reguleerida raskusi. Loome raja kasutajatele suurepärased ja mitmekülgsed sportimistingimused ja toome tänu sellele rohkem inimesi aastaringselt värske õhu kätte trenni tegema. Jõulinnakusse paigaldatakse "street workout" treeningkompleks, 3 Omnigim seadet: 1 kükipink (Seadmel on võimalik lisaks kükkidele sooritada veel õlatõsteid rinnalt või pea tagant seisvas asendis, säärevenitust.), rinnaltsurumispink (Seadmel on võimalik peale rinnaltsurumise sooritada harjutusi ( maas seistes) trapetsile. Jalanõudeta pingil seistes saab sooritada jõutõsteid, kerepink.

Asukoht: Järve terviseraja olemasolev jõulinnak
Idee esitaja: Alo Lõoke

Kood hääletamisel -> Kesklinn07


Kesklinn, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Kanuti ja Lembitu pargi uued rajakatted (Kesklinn08)

Kaks imelist suurlinnaparki: Kanuti ja Lembitu, jäävad niiske kliima tõttu suurema osa aastast läbimatuks ning vajaksid uusi rajakatteid. Radadel asuv savi hoiab lompe pikka aega ja jääb libedaks isegi peene kruusaga puistates. Sel põhjusel on eakatele ja lastele radadele üksi jäämine lihtsalt ohtlik. Parkide asukoht on mugav ja jääb alati teele, liikudes teatrisse, ujulasse, kontserdile või kliinikusse. Kõnniteeplaatidega jalutuskäike katmine muudaks parkid mugavaks kohaks ajaveetmiseks, mis tooks siia palju inimesi nig samas aitaks parkide rohelust kaitsta.

Asukoht: Kanuti park, Lembitu park
Idee esitaja: Anna Fattakhova

Kood hääletamisel -> Kesklinn08


Kesklinn, kultuur ja vaba aegKultuuri idee 150 px

Kodulinna Maja atraktiivseks ja avatuks (Kesklinn09)

Ettepanek äratada praegu varjusurmas olev maja uuele elule ning anda sellele värskust, uut energiat, et tõsta ühtlasi ka külastatavust. Maja on hetkel üsna halvas seisukorras ja kahtlaselt lõhnav. Maja, mis on otse linnasüdames, vajaks kindlasti remonti. Säilitades osaliselt seda, mis senises tegevuses on olnud positiivset, tuleks agaramalt otsida uusi töövorme. Paljud tallinlased ja turistid saaksid siis sisse astuda, tassi kohvi juua, hubases õhkkonnas kasvõi küünlavalgel keskaegete müüride kõrval mõtteid vahetada. Mõni väike näitus või kontsert ära kuulata/vaadata ning midagi ka kaasa osta - vaat siis oleks majal alles elu.

Asukoht: Gümnaasiumi tänav 3
Idee esitaja: Toomas Ehasalu

Kood hääletamisel -> Kesklinn09


Kesklinn, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Koerte jalutusväljak Kadrioru parki (Kesklinn10)

Oleks väga tänuväärne kui Kadrioru parki või selle lähistele tekiks jalutusväljak, kus koerad saaksid vabalt jooksta ja omavahel mängida. Park on väga populaarne, kuid kahjuks puudub ühes Eesti suurimas pargis korralik koerte ala. Suheldes ka teiste koeraomanikega, on kinnitanud, et siin võiks selline asi olla. Inimesed ei peaks enam salaja oma koeri puude vahel jooksma laskma ja kasutaksid selleks kindlat kohta. Samuti panustaks see oluliselt peresõbraliku elukeskkonna loomiseks.

Asukoht: Kadrioru park
Ühendatud idee: Mihkel Õnnis, Olav Vannik

Kood hääletamisel -> Kesklinn10


Kesklinn, lapsed ja nooredLapsed ja noored idee 150 px

Mini-skatepark Vabaduse Väljakule (Kesklinn11)

Mini-Skatepargi nurk Vabaduse Väljakul. Noored ise on öelnud, et Vabaduse väljak on kõige mugavam koht, kuhu jõuab igast linnaosast ning, et see koht sobib just nö Urban Skating teenusele (üks viis rulatamises, kus sõitjad kasutavad linnaümbrust, mitte rampe). Varasemad katsetused seal asukohas on andnud väga positiivset tagasisidet just noortelt endilt. Ettepannek olekski paigaldada praeguste katkiste spordielemende asemel betoonelemente, mis taluks suuremat koormust. Lisama peaks ka pinke, et noored saaks puhata ja oma asju hoida. Üle tuleks vaadata ka valgustus, sest noored sõidavad ruladega talveni, kuni kate on kuiv.

Asukoht: Vabaduse väljak, parkla ala
Idee esitaja: Aleksei Jefimov

Kood hääletamisel -> Kesklinn11


Kesklinn, lapsed ja nooredLapsed ja noored idee 150 px

Politseipargi lasteala suurendamine (Kesklinn12)

Politseipark oma väiksusega on Kesklinna suurima kasutusintensiivsusega parke, mis renoveeriti viimati 2015. a. Viie aastaga on suur osa lastealast kulunud ning mõnigi väikevorm ohtlik (nt väikelaste ala väravad, liumäe trepid, ronimisvõrk). Idee eesmärk on lisada tegevusvõimalusi kõigile laste vanusegruppidele ning laiendada mänguala. Väikelastele lisada liivakasti ala ning kiikesid koos limägedega, suurematele lastele luua parkuuri treeningala vms mis ei vajaks erivarustust nagu sedant skate väljak nõuab. Oluline on ka viia mänguväljakust eemale täiskasvanute trenažööride ala, mis väga tihti kutsub väikelapsi sinna mängima kui on neile eakohaselt sobimatu.

Asukoht: Politseipark
Idee esitaja: Andres Lindemann

Kood hääletamisel -> Kesklinn12


Kesklinn, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Rattaparklad Vanalinna (Kesklinn13)

Vanalinna söögikohtade, muuseumite, kaupluste jms vaatamisväärsuste juures võiks/peaks olema koht, kuhu turvaliselt jätta jalgratas. Parku ei ole jalgratasete jätmiseks piisavalt kohti, nii kinnitatakse rattaid vihmaveetorude, liiklusmärkide ja -piirete külge. Samas võiks ju rohelise linna tiitlile kandideerivas linnas koos rattateedega olla ka piisavalt kohti ratta jätmiseks. Projekti teostamiseks tuleks tellida kohalikelt disaineritelt linnaruumi sobivad rattaparklad, mida linn saaks suvisel hooajal kasvõi söögikohtade omanikele välja rentida. Seeläbi saaksid ettevõtmisest kasu mitte ainult jalgratastel liiklejad vaid ka kohalikud disainerid ja töötjad. Rattaparklatest võidaksid eelkõige ratastel liiklejad, samuti nende söögikohtade ja kaupluste omanikud, kelle äride läheduses on rattaparklad. Vanalinnas võiks olla vähemalt 30-40 kuni 5le rattale mõeldud hoidlat. Selline võimalus soodustaks linnaturismi ratastel ja oleks nähtav signaal, et linn hoolib rattaga liiklejast.

Asukoht: linnaosa ülene (võimalikud asukohad oleks näiteks Kino Sõpruse , Gustav Adolfi Gümnaasiumi  jaTallinna Kesklinna Valitsuse peaukse juures)
Ühildatud idee: Vanalinna Selts, Andres Palumaa

Kood hääletamisel -> Kesklinn13


Kesklinn, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Reidi tee promenaadi muusikaaed - heliallikad, mis kajavad vastu (Kesklinn14)

Loome uue võimaluse vabas õhus tegelemiseks, mis ühendab füüsilise ja vaimse tegevuse. Paigaldame ilmastiku- ja vandaalikindlat muusikariistad erinevatele haljasaladele, et moodustada muusikaline teekond Tallinna linnas, millest igaüks saaks osa võtta.

Asukoht: võimalik koht Inglirand
Idee esitaja: Valeria Saber

Kood hääletamisel -> Kesklinn14


Kesklinn, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Staadioni tänava valgustamine (Kesklinn15)

Väga palju lapsi ja täiskasvanuid käib Kalevi kergejõustikuhallis, spordihallis, staadionil õhtusel ajal kuid tänav on rekonstrueerimata ja kottpime. Selleks, et luua turvalisut võiks tänav olla valgustatud kuni kalevi staadioni väravateni. Hetkel on see kõige pimedam tänav Tallinnas.

Asukoht: Staadioni tänav
Idee esitaja: Ainar Nurk

Kood hääletamisel -> Kesklinn15


Kesklinn, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Tallinna Vanalinna maketi rajamine (Kesklinn16)

Selle projekti põhiülesanne on juhtida tähelepanu ning pakkuda vanalinna külastajatele ajaloolist ülevaadet Tallinna Vanalinna maketi abil. Vaata maketi pilti siit!

Asukoht: Viru tänava algus
Idee esitaja: Slava Drezner

Kood hääletamisel -> Kesklinn16


Uue olümpiala areen Snelli väljakutel (Kesklinn17) - Idee läheb realiseerimisele kaasava eelarve väliselt ning hääletusel ei osale.


Kesklinn, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Vaiksete paikade tähistamine linnamürast puhkamiseks (Kesklinn18)

Paik, kuhu kostub vaid loodushääl, lõõgastab. Linlasel võiks olla võimalus seda nautida, eriti rohelises pealinnas. Ehk on kohati ka täielik vaikus, aga neid pole kerge leida, heli levik sõltub paljuski ka pinnavormidest. Nii tasub sellised kohad kõigepealt ära kaardistada ning siis ka linlastele kasutamiseks arusaadavalt tähistada. Neid vaikuse nurki võiks luua juurde, näiteks tihe hekk sobivas kohas. Parima lahenduse aitaks leida akustikaekspert. Tundlikuma kõrvaga asjatundja võiks mõõta ja ka lihtsalt kuulata pargi eri paikades, kas seal tajub müra fooni, eri ilmaga (ka raagus puudega). Proovida tuleks paljusid punkte, sest isegi 10 m kaugusel olevate punktide müratase on erinev. Nii oleks linlastel parem võimalus puhkamiseks ja loodushäälte kuulamiseks. Võimalusel peaks vaiksed kohad olema märgitud veebilehele või formuleeritud äpiks, et paiku oleks lihtsam leida.

Asukoht: Kadrioru park jt
Idee esitaja: Eve Randvere

Kood hääletamisel -> Kesklinn18


Vali välja idee, millele soovid oma hääle anda, jäta meelde idee kood ning mine hääletama!

Teised linnaosad:  Haabersti  Kristiine  Lasnamäe  Mustamäe  Nõmme  Pirita   Põhja-Tallinn

Tagasi avalehele

Viimati muudetud 19.01.2021