Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kesklinna kaasava eelarve ideed

Kesklinna kaasava eelarve ideed

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2022. aastal on ette nähtud Kesklinnas 129 905 eurot. Ekspertkomisjoni otsusega pääseb Kesklinna linnaosas hääletusele 26 ideed.


Rohkem puid kesklinna Kesklinn1

Rohekem puid kesklinna! Kõrghaljastuse teeb inna rohelisemaks ja elu Tallinnas mõnusamaks. Ettepaneku keskmes on puude, põõsaste istutamine, et muuta linnaosa rohelisemaks. Kesklinnas on palju parginurkasid, tänavaääri, isegi ristmike vahelisi muruplatse, mis on linna omanduses (sh ühiskondlike hoonete kinnistud, nt haiglad ja lasteaiad, parklad). Kõrghaljastus aitab leevendada suvist kuuma ning elanikel olla ja liikuda puude varjus. Seni on vähe panustatud senise kõrghajastuse uuendamisesse ja tihendamisesse, kuid vanu on erinevatel põhjustel harvendatud. Aitab neutraliseerida linnaelanike ökoloogilist jalajälge. Teeb linna ilusamaks ja hubasemaks. Summutab müra. Kõrgahjastus kestab pikka aega ja ei vaja palju jooksvaid kulutusi.
Idee esitaja: Andres Ando

Kood hääletusel: Kesklinn1


Tallinna luulerada Kesklinnas Kesklinn5

Tallinna luulerada: 30 luulefragmenti eesti nüüdisluuletajatelt, mis teevad tiiru peale tervele hansalinnale! Need on elulised pisimomendid, mis sunnivad suurlinna lõpmatute voolude keskel korraks peatuma. Seda rada on kõige mugavam läbida jalgsi, ratta või ühistranspordiga!
Idee esitaja: Reijo Roos

Kood hääletusel: Kesklinn5


Vabaõhualadele mõeldud muusikainstrumendid Kesklinn8

Tallinn on loovate inimeste linn. Tallinn on ka laulu, tantsu ning muusika tähtsamaid keskusi. Muusikariistad promenaadil annaksid olulise täienduse linna loovruumi. Tähtis nii linlase loovarenguks kui ka stressi leevendamiseks. Huvitav vaba aja veetmise magnet. Võimalik asukoht võiks jääda näiteks Reidi tee promenaadile.
Idee esitaja: Maksim Saber

Kood hääletusel: Kesklinn8


Talisupluskoht kesklinnas Kesklinn10

Tallinn - talisupluse pealinn. Viimastel aastatel on talisupluse populaarsus kasvanud hüppeliselt. Kesklinnas on ainsaks ja väga populaarseks vette minemise kohaks Linnahalli tagune pisike rannake. Eelmisel aastal tegime statistikat - päevas käib vees just Linnahalli taga 100-150 inimest ja nii iga päev. Samas puuduvad seal igasugused tingimused. Talisuplejale oleks väga hea, kui oleks selline koht, kus saaks tuulevaikselt vahetada riideid ning et oleks katus pea kohal, kuna randa jäetud riided saavad tihti lumiseks ja märjaks ajal, kui talisupleja vees on.
Ühendatud idee: Juliana Valmra; Margit

Kood hääletusel: Kesklinn10


Kogukonna kohtumispaigad Kesklinn12

Teeme linnaruumi elavaks ja toome naabrid kokku! Lähimas kohvikus, jälle? Kohtumispaik on koht vabas õhus, kus korraks istuda, mõni sõna juttu ajada ja samal ajal rattasadul kõrgemaks tõsta või rehvid täis pumbata. Nautida taimi, ilma ja linnaelu, jätta vahetussahtlisse raamat või tarbeese ning uurida, mis kodukandis toimub. Kohtumispaigad saaks rajada 5-7 rahvarohkemasse või huvitatumasse kesklinna asumisse: nt Uus-Maailm, Raua, Keldrimäe, Kadriorg, Vanalinn, Kassisaba, Kitseküla, Sadama, Veerenni.
Idee esitaja: Uue Maailma Selts

Kood hääletusel: Kesklinn12


Järve terviseraja valgustuse uuendamine Kesklinn13

Järve terviserada on aastaringselt populaarne terviserada nii liikumiseks, sportimiseks kui ka puhkamiseks. Raja kasutuskordi on aastas vähemalt 200 000. Kasutamine oleks aga veelgi mugavam, meeldivam ja ohutum, kui selle 2,3 km ringil ning jõulinnakus vahetada välja vananenud lambid uute LED lampide vastu. Sügisest kevadeni on peamine radade kasutus just hämaras ja pimedas ning valgustuse uuendamine teeks kindlasti kõik kasutajad rõõmsaks.
Idee esitaja: Alo Lõoke

Kood hääletusel: Kesklinn13


Rattaparklad iga vanalinna huviväärsuse juurde Kesklinn15

Nähtavad rattaparklad vanalinna! Vanalinna söögikohtade, muuseumite, kaupluste, huvi- ja vaatamisväärsuste juures peaks olema koht, kuhu saaks mugavalt ja turvaliselt jätta jalgratta. Hetkel kinnitatakse rattaid vihmaveetorude, liiklusmärkide ja -piirete külge. Rohelise pealinna tiitliga linnas võiks koos rattateedega välja ehitada ka kohad jalgrataste parkimiseks. Vanalinnas saaks olla vähemalt 20-30 kuni 5-le rattale mõeldud hoidlat. Osa rattaparklaid võiks olla teisaldatavad, mida linn saaks suvisel hooajal söögi- ja huvikohtade juurde lisaks välja panna.
Idee esitaja: Andres Palumaa Vanalinna Selts

Kood hääletusel: Kesklinn15


Avalikud tänavakorvpallirõngad noortele Kesklinn17

Toome kesklinna noored õue korvpalli mängima! Loome noortele (eriti 13-aastased ja vanemad) liikumist soodustavad korvirõngaga mängukohad kesklinna haljasaladele ja olemasolevate mänguplatside ja tegevusväljakute äärde. Lihtne korvirõngas koos sobiva pinnasekatte platsiga on piisav, et panna noored õues liikuma. Võimalikud asukohad oleks nt: Reidi tee piirkond, Kanuti aed, Jalgpalli tn piirkond jõulinnaku läheduses.
Idee esitaja: Anu Vahtra-Hellat

Kood hääletusel: Kesklinn17


Lembitu pargi jõulinnak Kesklinn18

Terves kehas terve vaim! Tervislik eluviis värskes õhus paneb silmad särama ja teeb meeled rõõmsaks. Piirkonnas liigub palju sporti harrastavaid inimesi. Loomulikult on Lembitu pargis suurepärane väikelaste mänguplats, kuid vabaõhu jõutreeningu alal saaksid suuremad õed-vennad ja vanemad või vanavanemad enda füüsilist vormi parandada, ideaalis võiks ka väike rula-tramp sinna sobida.
Idee esitaja: Inga Käär

Kood hääletusel: Kesklinn18


Tiigiveski ja Poolamäe pargi treeningväljakute uuendamine Kesklinn21

Tiigiveski park ja Poolamäe park vajavad praktilisi uuendatud ning reguleeritavate raskustega jõulinnakuid.
Ühendatud idee: Tauri Roots; Edmund

Kood hääletusel: Kesklinn21


Uue olümpiaala areen Snelli lähedusse Kesklinn22

Aita kaasa, et pallimängude olümpiaalal saaksid Eesti korvpallurid mängida sarnasel areenil, mis on kasutusel FIBA 3x3 korvpalli tiitlivõistlustel. Tegemist on alaga, kus 2021. aasta maailmameistrivõistlustel mängisid Eesti U18 noormehed finaalis USA eakaaslaste vastu. Ettepanekuga viime lõpule 3x3 korvpalli areeni ehituse Snelli väljakutel.
Idee esitaja: Reigo Kimmel

Kood hääletusel: Kesklinn22


Katused mängu- ja treeningväljakutele Kesklinn33

Spordime ja mängime iga ilmaga! Eesti ilmad on erinevad, mistõttu võiks kesklinnas olla väline jõusaal ja laste mänguväljak, mis on kaitstud katusega vihma, lume ja päikese eest. Võimalikud asukohad oleks nt: Koidu/Veereni viadukt, Tuvi park, Väike-Ameerika staadion. Näiteid mujalt maailmast: https://www.indiamart.com/proddetail/playground-covering-tensile-structure-21276775212.html
Idee esitaja: Anzela

Kood hääletusel: Kesklinn33


Koertepark Kadriorgu Kesklinn34

Koerale oma park Kadriorgu! Kadrioru piirkonnas liigub väga palju koeri ja oleks tore, kui nad saaksid koha, kus veidi vabamalt (rihmata) sotsialiseeruda. Kesklinnas on selliseid kohti imevähe ja Lasnamäele on ilma autota kauge minna.
Ühendatud idee: Tiina Tammer, Piret Herkül, Маrika Toms, Elena Blank

Kood hääletusel: Kesklinn34


Lauatennise laud Kodu parki Veerennis Kesklinn36

Veerennis on tegevusi väiksematele lastele, kuid noortele mitte. Lauatennise laud annaks ka vanematele lastele ja täiskasvanutele võimaluse aktiivseks ajaveetmiseks pargis.
Idee esitaja: Merily Leis

Kood hääletusel: Kesklinn36


Rattamajad ja -hoidlad sõiduteede äärde Kesklinn37

Ettepanekuga rajataks kesklinna erinevatesse sõlmpunktidesse, kortermajade ja teede lähedusse ratta hoidmiseks mõeldud majad.
Idee esitaja: Marie Pere

Kood hääletusel: Kesklinn37


Snelli uisuväli Kesklinn39

Ettepanek luua Snelli tiigist talvine uisuväljak.
Idee esitaja: Arvi Arbeiter

Kood hääletusel: Kesklinn39


Vilmsi 52c mänguväljaku kaasajastamine Kesklinn42

Lapsed õue! Vilmsi 52c mänguväljaku kaasajastamine, et pakkuda tegevusi erinevatele vanusegruppidele.
Idee esitaja: Eve Heinroos-Aas

Kood hääletusel: Kesklinn42


Lembitu pargi teede renoveerimine Kesklinn44

Muudame Lembitu pargi porimülkast kõnniteed Tallinna linna vääriliseks! Lembitu park on väga populaarne kohalike elanike jaoks, sest seda naudivad nii lapsed, noored, keskealised kui väärikamad linnakodanikud. Samuti on see populaarne lemmiklooma omanikele, kuid sealsed teed muutuvad märjaga liialt poriseks. Pargi kõnniteede renoveerimine looks oluliselt paremad võimalused südalinna pargi veelgi suuremaks ja kvaliteetsemaks nautimiseks.
Idee esitaja: Urve Past

Kood hääletusel: Kesklinn44


Tondi ülesõidu ja Asula tänava vahelise ala korrastamine Kesklinn52

Tondi ülesõidu ja Asula tänava vahelise ala korrastamine võimaldaks piirkonda luua väikese roheala praeguse valgustamata ja metsistunud ning prügise teeraja asemele. See on paik, mida läbib kas rekreatsiooniks või jalavaeva lühendamiseks palju inimesi, kuid enamiku aastast on seal pime ja märg, kuid ruumi oleks millegi pisut rohkema jaoks.
Idee esitaja: Kadi Kärner

Kood hääletusel: Kesklinn52


Vaimset tervist toetav linnaruum Kesklinn57

COVID-19 kriis ning sellega kaasnenud ebakindlus, isoleeritus ja digitehnoloogiatel põhinev elukorraldus on toonud ilmseks linnaruumis elavate inimeste vaimse tervise probleemide ulatuse. Käesolev projekt näeks ette kõigi vaimset tervist toetava ning taastava linnaruumi loomist (mindful cities mudel). Täiskasvanutele ja eakatele võiks olla linnaruumis mängulisi elemente nagu maasisesed batuudid, kiiged, keksu või kabe/male mängimise võimalused, seiklus- ja ronimisrajad nagu Antsla kesklinnas. Puhkamisvõimalusi näiteks vastupidavate välivõrkkiikede näol nagu Antslas, Võrus või ühised istumispesad, meditatsioonialad. Üks hea näide on Valgas väga põnevalt lahendatud laste, noorte ja eakate terviseväljak, st kolm erinevat väljakut, mis paiknevad lähestikku ja Kärdla keskväljakul olev uus vaba aja veetmise ala. Näiteid maailmast: https://www.urbandesignmentalhealth.com/how-urban-design-can-impact-mental-health.html 
Idee esitaja: Heidi Koolmeister

Kood hääletusel: Kesklinn57


Malemängud, lauad ja kellad kesklinna parkidesse Kesklinn65

Eestis on tugev malekultuur, kuid parkides ja avalikus ruumis jääb puudu malelaudu. Ettepanekuga võiks lisada kesklinna parkidesse malemänguks vajalikud lauad ja kellad. Võimalikud asukohad oleks Kadrioru park, Tammsaare park, vanalinna piirkond.
Idee esitaja: Raul

Kood hääletusel: Kesklinn65


Eraldi taarakastid prügikastide kõrvale Kesklinn67

Taanis elades märkasin, et prügikastide külge (mis asuvad linna tänavatel) on lisatud pealt lahtised kastid. Need kastid on mõeldud taara äraviskamiseks. Juues pargis limpsi või haarates veepudeli jalutuskäigule kaasa, ei ole inimesel viitsimist pudelit endaga koju kaasa võtta, et siis see taarapunkti viia. Seetõttu võiks igas Tallinna pargis olla prügikastide kõrval/küljes koht, kuhu saaks jätta tühja pudeli, mille siis taarat koguv huviline saaks üles korjata ja taarapunkti viia. Kellelegi ei meeldi näha, kuidas taarat korjavad isikud peavad oma käe prügikasti pistma. Maha ka tühja pudelit ei taha panna, kuna tuul viib selle sealt ära.
Idee esitaja: Dolores

Kood hääletusel: Kesklinn67


Beebiväljak Kesklinn69

Beebi roomamisperiood on luustiku arengu seisukohalt äärmiselt oluline. Lapsel tuleks lasta liikuda ka väljaspool korterit ning vähem steriilsetes oludes, et avastada maailma! Eraldi roomavatele lastele mõeldud väljakul oleks pehme jalgealune kate nagu tavaliselt mänguväljakutel koos madalate takistustega. Näiteks 2-3 astmega trepike või lihtsalt astmed, kuhu beebid saaks ronida ning õppida ohutult laskuma. Takistused võiksid sarnaneda Tammsaare pargi mänguväljaku nö trepipüramiididega, kuid astmeid võiks olla 2-3. Lisaks sobiks kaared, mille alt läbi roomata ja mõned piiretega kiiged täitsa pisikestele. Nii horisontaaliselt kui vertikaalselt paiknevatel atraktsioonidel võiksid olla põlvitava beebi kõrgusel busy board tüüpi tahvlid erinevate keerlevate-pöörlevate osadega. Teie ja laps väärite rohkem aega värskes õhus!
Idee esitaja: Jevgenia Savitševa

Kood hääletusel: Kesklinn69


Mälestustahvel Patkuli vaatetornile Kesklinn72

Ettepanek rajada N. Roerichi maalile „Vana kuningas“ (1910) pühendatud mälestustahvel Patkuli vaateplatvormile. Nikolai Roerich oli tuntud 20. sajandi maalikunstnik, teadlane, rändur ja ühiskonnategelane, kes seisis maailma kultuuriväärtuste säilimise eest ning on ühtlasi ka 1935. aastal Washingtonis allkirjastatud tuntud Roerichi pakti autor. 1954. aastal võeti selle eeskujul vastu Haagi konventsioon kultuuriväärtuste kaitse kohta. N. Roerich külastas korduvalt Tallinna, pühendas Eestile artikli ja mõned maalid, sh „Vana kuninga“, mille maalimiseks insipreeris teda vaade Patkuli platvormilt. Kindlasti tõmbab see ajaloolisele kultuuripaigale ligi veelgi rohkem pealinna külastajaid ja suure kunstniku loomingu austajaid.
Idee esitaja: Еlena Aleksandrova, Eesti Roerichi Selts

Kood hääletusel: Kesklinn72


Uus laste mänguväljak Kadrioru parki Kesklinn78

Pargi mänguväljakul käib palju lapsi koos oma vanematega. Õhtuti ja nädalavahetustel koguneb sinna palju inimesi ja sageli pole mängimiseks piisavalt ruumi. Kadriorus on tühje, rohtu kasvavaid kohti. Ettepanek rajada Kadriorgu veel üks laste mänguväljak täiskasvanute ning laste hajutamiseks.
Idee esitaja: Anastassia Trohleva

Kood hääletusel: Kesklinn78


Järve terviseraja jõulinnaku uuendamine tipptasemele Kesklinn85

Järve terviserada on linlaste seas väga populaarne nii liikumiseks kui ka puhkamiseks. Väga tõsiseks treeningpaigaks on nii individuaalselt kui ka treeninggruppidele sealne jõulinnak. Soovime rajada välijõusaali, mis koosneb suuresti streetworkout seadmest ning reguleeritavate raskustega jõuseadmetest, mis on sama kvaliteedi ja mugavusega kui heades sisejõusaalides, aga trenni saab teha looduses värskes õhus. Kindlasti võiks üks streetworkout seade olla paigutatud ka eraldi, et seal saaks toimetada treeninggrupid.
Idee esitaja: Alo Lõoke

Kood hääletusel: Kesklinn85


Teised linnaosad: Haabersti  Kristiine  Lasnamäe  Mustamäe  Nõmme  Pirita  Põhja-Tallinn

Tagasi avalehele

Viimati muudetud 13.12.2021