Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Kristiine kaasava eelarve ideed

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2021. aastal on ette nähtud Kristiines 89 840 eurot. Ekspertkomisjoni otsusega pääseb Kristiine linnaosas hääletusele 16 ideed.

Vali välja idee, millele soovid oma hääle anda, jäta meelde idee kood ning mine hääletama!

Hääletusele pääsenud ideed on toodud tähestikulises järjekorras.


Kristiine, sportSpordi idee 150 px

Avalikud tenniseväljakud Kristiines (Kristiine01)

Meil on palju korvpalli väljakuid, aga mitte ühtegi avalikku tenniseväljakut. Võiks luua kõva kattega tenniseväljaku või paar olemasolevate spordiväljakute lähedusse, sest see aitaks hoolduse vajadusi ühildada ning kulusid vähendada.

Asukoht: Tildri tänav 2b
Idee esitaja: Tanel Vakker

Kood hääletamisel -> Kristiine01


Kristiine, kultuur ja vaba aegKultuuri idee 150 px

Eesti ohvitseride memoriaali infotahvel Tondile (Kristiine02)

Tondi Memoriaali, Tondipoiste ausamba ja endiste Tondi Sõjakooli kasarmute külastajad vajavad selgitavat infot. Infotahvlil on andmed Tondi rajatistes kolmes keeles - eesti, inglise ja vene. Infotahvli tekstid ja fotod on juba ette valmistatud, kuid puudub rahastus. Infotahvel paigaldatakse 2021. a. Tondi tn 55 hoone ja Tondi Memoriaali vahele, jalus graniitrahnu sisse. Vaata tahvli täpsemat sisuteksti kolmes keeles SIIT!

Asukoht: Tondi tänav 55
Idee esitaja: Jaak Haud, MTÜ Tondi SK Ajalooklubi

Kood hääletamisel -> Kristiine02


Kristiine, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Jaapanipärane minimets Kristiines (Kristiine03)

Idee seisneb selles, et istutatakse hästi mitmekesine minimets, tihedalt, et simuleerida päris ökosüsteemi. Need metsad tihti kasvavad ka kiiremini, sest neil on samad tingimused, mis looduslikult esinevad. See tooks linna tagasi ka linde ja putkudaid ning looduslikku mitmekesisust. Tegemist on Jaapanis välja töötatud kontseptsiooniga. https://www.theguardian.com/environment/2020/jun/13/fast-growing-mini-forests-spring-up-in-europe-to-aid-climate, https://boomforest.org/en Lisaks võiks linnaosa kaardistaks ära kõik võimalikud teeääred ja kohad, kuhu võiks puid juurde istutada (kus ei sega linna infrat ja trasse). Ning siis jõudumööda ja hoogtöö korras istutada erinevaid puuliike. Praegu on Lilleküla väga ühekülgse puuvalikuga, aga ajalooliselt oli see Tallinna kõige liigirikkam linnaosa. Puud, eriti veel üksikult teede ääres kasvavad suhteliselt aeglaselt, seega võiks iga aasta leida mingid ressursid et istutada, et tagada linnaosa jätkusuutlikkus ja rohelus.

Asukoht: Tildri tänav 10
Idee esitaja: Marit Finnie

Kood hääletamisel -> Kristiine03


Kristiine, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Kristiine linnaosa siltide uuendamine (Kristiine04)

Linnaosa olemasolevad sildid on vananenud kujundusega ning võiks välja vahetada. Näiteks: Tehnika tn, Sõle tn, Paldiski mnt, Mustamäe tee, Sõpruse pst, Nõmme tee, Rahumäe tee, Retke tee, A. H. Tammsaare tee, Pärnu mnt, Endla tn, Tondi tn (raudteepeatuse lähedal).

Asukoht: linnaosa ülene
Idee esitaja: Marina Roost

Kood hääletamisel -> Kristiine04


Kristiine, lapsed ja nooredLapsed ja noored idee 150 px

Laste mängu- ja spordiväljak Tedre põik 36 hoovi (Kristiine05)

Praegune atraktsioon, mis sai paigaldatud elanike omal initsiatiivil on paraku ajaga amortiseerunud, aga laste hulk ümberkaudsetel tänavatel on pidevalt kasvanud ning lastel on tekkinud harjumus väljakul aega veeta. Laste ohutuse ja ka sportlike eluviiside propageerimise huvides oleks sellele maatükile mõistlik rajada erinevatele vanuseastmetele sobiv mänguväljak / spordiväljak ning lapsevanematele istumisvõimalused. Samaaegselt oleks mõistlik lahendada ka pinnase vajumisega seotud mured, mille üle on kurtnud Kännu tänava elanikud, kelle krundid piirnevad Tedre põik 36 krundiga.

Asukoht: Tedre põik 36
Idee esitaja: Margus Kisel, Tedre Põigu Selts

Kood hääletamisel -> Kristiine05


Kristiine, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Linnukvartali harivad pesakastid (Kristiine06)

Selles kvartalis pole interaktiivseid vaatamisväärsusi, mis teeks nii kohalikke kui ka külastajate jalutuskäike atraktiivsemaks. Ettepaneku sisu on paigaldada interaktiivsed linnupostid koos pesakasti või söödakünaga. Ühtlasi oleks lindude kohta huvitav informatsioon pesakasti juures mõistatuse või muu mänguna. Kristiines on ca 46 erinevat linnunimelist tänava ning umbes 100 ristmikku, kuhu saaks linnuposte paigaldada. Igal ristmikul oleks hariv pesakast, mis on pühendatud 2-3 linnule, mis ühtiks tänavanimedega. Pesakasti auk võiks olla just selle linu silueti kujuga, mille tänava nurgal ta asetseb. Millest laulab rasvatihane? Vastus: sitsikleidist. Kas pöialpoisi muna on raskem või kergem kui ping-pong pall? Vastus: sama kerge. Digi-üllatused saaks lahendada nt QR-koodi abil. Ülesanded oleksid välja töötatud MTÜ Lapsepõlve Akadeemia poolt (koostöös nt Tallinna Loomaaia või Eesti Ornitoloogia Ühinguga). Eriline olulisus on selles, et mitte ainult Linnukvartal saab äratuntvat ja harivat esemed, vaid kõik osalejad saavad Eesti lindudest ka toredaid teadmisi.

Asukoht: linnaosa ülene
Idee esitaja: Aljona Tubaleva

Kood hääletamisel -> Kristiine06


Kristiine, lapsed ja nooredLapsed ja noored idee 150 px

Löwenruh' pargi madalseiklusrada koos valgustatud teeradadega (Kristiine07)

Väga äge oleks, kui Kristiinesse tehtakse üks väiksem seikluspark, mis on mõeldud vanematele lastele. See ei pea olema kõrge ja ohtlik nagu Nõmmel ja loomaaias, kuid võiks olla midagi sarnast nagu Lottemaal või Nelijärvel. Neid on mujal Eestis juba päris palju. Eriti lahedad on trossisõidud, neid võiks olla lausa mitu. Löwenruh park on järjest kaasaegsem, kuid Algi tn poolne osa on tihti mudarada. Samuti puudub tänavavalgustus linnu tee poolt lähenedes tiigi ääres kõndides. Eesmärgiks on musta värvi postidega tänavavalgustuse lisamine ja näiteks killustikuga kõnniteed, mitte tambitud muru. Samuti peaks lisama prügikaste.

Asukoht: Mustamäe tee 59a, Löwenruh park (Algi tänava poolne osa)

Ühendatud ideed: Rachel Karolin Kunda, Annabel Voomets

Kood hääletamisel -> Kristiine07


Kristiine, kultuur ja vaba aegKultuuri idee 150 px

Löwenruh' parki värviliste valgusefektidega purskkaev (Kristiine08)

Löwenruh pargist on saanud kristiinelaste kokkusaamise keskpunkt, kus viiakse läbi kontserte, etendusi, laatu, sporditegemisi jms. Kogu park võiks olla valgustatud värviliste purskkaevudega, mis annaks pargile hoopis uue ilme ja paneks inimesi rohkem vabas õhus aega veetma.

Asukoht: Mustamäe tee 59a, Löwenruh park
Idee esitaja: Pille Vahtra

Kood hääletamisel -> Kristiine08


Kristiine, sportSpordi idee 150 px

Mitmekülgne välijõusaal Tedre tänav 58 treeningväljakule (Kristiine09)

Kui oleks üks korralik väline "jõusaal" siis kindlasti leiaks see laialdast kasutust. Eriti olukorras, kus möllab ülemaailmne Covid pandeemia ning inimesed ei taha või ei saa käia spordisaalides. Olemasolevad võimlemislinnakud on kehva inventariga ja mitte just kõige funktsionaalsemad. Uuendatud inventariga või täiesti uue treenigväljaku rajamine annaks paremad võimalused vabas õhus sportimiseks.

Asukoht: Tedre tänav 58
Idee esitaja: Taavi Ojaste

Kood hääletamisel -> Kristiine09


Kristiine, kultuur ja vaba aegKultuuri idee 150 px

Muusikaaed Tondimõisa parki (Kristiine10)

Loome uue võimaluse vabas õhus tegelemiseks, mis ühendab füüsilise ja vaimse tegevuse. Paigaldame ilmastiku- ja vandaalikindlat muusikariistad erinevatele haljasaladele, et moodustada muusikaline teekond Tallinna linnas, millest igaüks saaks osa võtta. Arendame edasi ideed: "Igale lapsele oma pill" ja aitame puuetega inimestel ja eakatel leida meeldivat tegevust vabas õhus. Me usume, et muusikal on tervendav mõju ja see lähendab inimesi ning tasandab vanuse-, rassi-, religiooni- ja kultuurierinevusi.

Asukoht: Nõmme tee 107
Idee esitaja: Valeria Saber

Kood hääletamisel -> Kristiine10


Kristiine, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Otto Krameri aed (Keemia 41) mõnusaks puhkealaks (Kristiine11)

1930. aastatel asus Kristiine linnaosa Lilleküla asumis aadressil Keemia tn 41 Otto Krameri aiand, mille omanik oli silmapaistev sordiaretaja. Ettepanek on arendada Otto Krameri aiast võimalikult looduslähedane kogukonnaaed ja puhkekoht piirkonna elanikele. Lähedal asub lasteaed, üle tee suured paneelmajad ja Otto Krameri aed võiks olla kena roheline oaas vastukaaluks korrusmajade keskkonnale. Muudatuste hulka kuuluks: viljapuude hoolduslõikus, valgustuse rajamine, piirdeaia ehitamine, pargimööbli ja istutuskastide paigaldamine ning infotahvli paigaldamine Otto Krameri ja arvukate aiandite kohta, mis eelmise sajandi alguses selles piirkonnas laiusid.

Asukoht: Keemia tänav 41
Idee esitaja: Sirje Mahlakõiv

Kood hääletamisel -> Kristiine11


Kristiine, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Rohkem seinamaalinguid ja supergraafikat Kristiinesse (Kristiine12)

Kohalikele elanikele lisab kunst alajaamade seintel kindlasti juurde väärtusi, et nende kodukoht on ilus, inspireerivi. Kunst, mis seotud kohaliku looduse ja loomadega on õpetlik ja kutsub inimesi nautima, austama loodust ja kodukanti. Loomad ja looduses olevad taimed, millest valmiksid suured supergraafika seinamaalingud saavad valida välja linnaelanikud ise.

Asukoht: linnaosa ülene
Idee esitaja: Vahur Agar, Helena Hanni

Kood hääletamisel -> Kristiine12


Kristiine, sportSpordi idee 150 px

Spordipark Kotka tänav 14a hoovi (Kristiine13)

Riia linnas aadressil ERGLU ieala 2 asub suur spordipark „Centra sporta kvartāla skeitparks“, kus erivanuses lapsed ning täiskasvanud saavad tegeleda spordiga. Seal on olemas laste mänguväljak, kiiged, suurtele skatepark, jooksurajad, korv-, võrk- ja jalgpalliväljakud, ping-pongi lauad jne. Mõte oli leida Kristiines selline krunt, kuhu sarnane mahuks. Paraku kõike realiseerida, linnaosas vabade kruntide puuduse tõttu, pole võimalik. Kuid aadressil Kotka 14a on väiksem krunt, kuhu võiks ja saaks ehitada väiksemas mõõtmes korvpalliplatsi, mida talvel saaks kasutada uisuplatsina, kus lapsed saaksid mängida ka hokit, nii nagu vanasti. Kristiines on palju spordiharrastajaid ning täiendav spordiplats tooks rõõmu palju suurtele ja väikestele.

Asukoht: Kotka tänav 14a
Idee esitaja: Timo Heering

Kood hääletamisel -> Kristiine13


Kristiine, turvalisusTurvalisuse idee 150

Treeningväljak koos valgustatud kõnniteega Tedre tänav 81a hoovi (Kristiine14)

Ettepanek, teha õues asuvate mitmete trenažööridega (5-6) avalik valgustatud treeningala. Platsil saaksid oma liigestele tööd anda vanurid, lapsed, ja kõik teised asjast huvitatud inimesed. Ja kuna Eestis napib päevavalgust, siis oleks kindlasti ka valguslahendust sinna vaja.

Asukoht: Tedre tänav 81a
Idee esitaja: Ingrid Roball-Tomson

Kood hääletamisel -> Kristiine14


Kristiine, kultuur ja vaba aegKultuuri idee 150 px

Uisuplats kui talvevõlumaa Kristiines (Kristiine15)

Ettepanek on kaasava eelarve raha eest hooldada tiikidele tekkinud jää, et seal oleks võimalik turvaliselt uisutada, luua sinna koht, kus on võimalik soojalt omale uisud jalga panna või neid laenutada. Idee inspiratsioon on tulnud Ottowas olevast Rideau kanalist, kus on hetkel Maailma suurim väli uisuväli (video: https://www.youtube.com/watch?v=IEFY8m6h5SY). Oleks vaja kohta, kus saaks nii noored, vanad, osavad kui algajad uisutajad kokku ja kasutaks selleks juba olemasolevat ressurssi.

Asukoht: Tulika tänav 33b
Idee esitaja: Joshua James Viinalass

Kood hääletamisel -> Kristiine15


Kristiine, linnakeskkondLinnaruumi idee 150 px

Vaarika tänava haljasalast terviklik puhkeala (Kristiine16)

Kristiine linnaosa Lille asumis asuv Maasika ja Vaarika tänav on üks Lille miljöväärtuslikest aladest, mida  ümbritsevad 1930-tel ehitatud majad, mis on muinsuskaitse all. Meie soov on, et kogu ala projekteerimisel lähtutakse pargi kujunduselementide sobivusest antud miljööala hoonestusele. Vajab veel äramärkimist, et tegemist oleks Vaarika - Maasika roheala korrastamise esimese etapiga, mis puudutab Vaarika tänava äärset osa ja teise etapina oleks ka Maasika tänava roheala planeerimine ja korrastamine kogukonna ja linna elanike kasutamiseks. On oluline, et mõlemad alad koostoimes moodustavad ühtse terviku ja loovad kogukonnale meeldiva ning kasutatava keskkonna. Vaarika tänaval väike mänguväljak on, kuid  see ei vasta erinevas vanuses laste ootustele ega täida pargi terviklahenduse eesmärki. Mänguväljakule kuluks ära paar kiike ja miks mitte veel mõni tore uus atraktsioon. On oluline, et lastel oleks kodu lähedal koht, kus turvaliselt ja vaheldusrikkalt oma vaba aega veeta. Eesmärk on rekonstrueerida park aastaringseks kasutuseks kuhu tahetakse minna, sest seal on hoolitsetud pargiala ja tegevuskohti igas vanuses inimestele. Lille park (Vaarika tn.haljasalal) on paik, kus võiksid toimuda kogukonnale erinevad  üritused. Näiteks: laadad, kogukonna päevad, erinevad töötoad, koduloomade päev,  ohutuspäevad (Tuletõrje- ja päästeamet), infopäevad, jaanituli, jõulukuuse ehtimine, lumelinna ehitamine, liuväli, kontserdid, etendused, vabaõhukino, spordi tegemised ja -võistlused (lauatennis, male, kabe jne), murualal piknikud ja sünnipäevade tähistamised. Väikeste esinemiste ja kontserdite korraldamiseks oleks sobilik väike aiapaviljon. Pargi funktsionaalse terviklikkuse tagamine eeldab kogu pargiala uut ja kaasaegset lahendust. Vaata lisapilte siit!

Asukoht: Vaarika tänav 15a
Ühendatud idee: Karin Sillamaa, MTÜ Lille Asumiselts, Martin Allika, Laura Tahk

Kood hääletamisel -> Kristiine16


Vali välja idee, millele soovid oma hääle anda, jäta meelde idee kood ning mine hääletama!

Teised linnaosad:  Haabersti   Kesklinn   Lasnamäe   Mustamäe   Nõmme   Pirita   Põhja-Tallinn

Tagasi avalehele

Viimati muudetud 17.01.2021