Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kaasav eelarve kutsub hääletama: Valikus on rattaparklad, mänguväljakud, seiklusrajad, veekraanid koertele, botaanikaaed Lasnamäele ja palju muud põnevat

Kaasav eelarve kutsub hääletama: Valikus on rattaparklad, mänguväljakud, seiklusrajad, veekraanid koertele, botaanikaaed Lasnamäele ja palju muud põnevat

„Sel aastal on linnaelanikel võimalus kolmandat korda kaasa lüüa ja kokku esitati 414 ideed, millest lõpphääletusele kvalifitseerus 114,“ ütles Kesklinna linnaosa vanem Monika Haukanõmm tänasel linnavalitsuse pressikonverentsil. „Ideede teostatavust hindas ekspertkomisjon. Sõeluti välja need, mida ei ole võimalik kaasava eelarve raames ühel või teisel põhjusel teostada.”

Mõned ideed viiakse Haukanõmme kinnitusel juba ellu muude rahastusallikatega. “Mõned olid sellised, mida ei ole võimalik 2023. aastal teostada,” lausus ta. “Kolmas põhjus, miks idee välja sõeluti, oli see, et idee oli liiga kallis ja ei mahtunud kaasava eelarve rahalistesse piiridesse. Välja jäid ka need ideed, mis ei toetanud linna üldisi arengueesmärke.“

Hääletama saab hakata 21. novembrist

Võrreldes möödunud aastaga oli Haukanõmme kinnitusel sel aastal linlaste huvi ja osalus suurem. „2021. aastal laekus 420 ideed ja hääletusele jõudis neist 99,“ märkis ta. „Möödunud aastal tuli 389 ideed ja 132 ideed jõudis hääletusele.“

Hääletama saab hakata Haukanõmme sõnul 21. novembrist, ehk siis järgmisest esmaspäevast. „Juba praegu on kõigil võimalik esitatud ideedega tutvuda Tallinna linna veebilehel,“ lausus ta. „Kõige rohkem tuli algatusi Nõmmelt, seal saavad elanikud valida 18 idee vahel. Iga hääl loeb, sest ideede elluviimiseks on seatud ka poolthäälte miinimumpiir. Usun, et neist ideedest leiab igaüks endale kõige sobilikuma. Järgmisel aastal on kaasava eelarve jaoks planeeritud 1 miljon eurot. Kogusumma selgub täpsemalt, kui on järgmise aasta eelarve kinnitatud volikogu poolt. Linnaosa eelarve sõltub linnaosa suurusest.“

Kõige rohkem algatusi on hääletusel Nõmmel, kus linnaosa elanikud saavad valida 18 idee vahel. Kristiines läheb hääletusele 17 ideed, Kesklinnas 16, Mustamäel 14, Põhja-Tallinnas 14, Haaberstis 12, Pirital 12 ja Lasnamäel 11 ideed.

Kõigi esitatud ideedega saab tutvuda ja lemmikute eest oma hääle anda alates järgmisest esmaspäevast, 21. novembrist kuni 4. detsembrini kaasaveelarve.tallinn.ee kodulehel. Selleks, et hääletusel oleks kaalu ja jõudu ning idee realiseeruks, peab hääletusel osalenute arv täitma lävendi, milleks on Kristiines, Nõmmel ja Pirital 500 hääletajat, Haaberstis, Kesklinnas, Mustamäel ja Põhja-Tallinnas vähemalt 1000 inimest ning Lasnamäel on selleks lävendiks 1500.

Hääletusel saab osaleda iga vähemalt 14-aastane Tallinna elanik ja hääletada kahe endale meelepärase idee poolt oma linnaosas. Igaüks saab osaleda hääletusel selles linnaosas, kus on tema elukoht rahvastikuregistri järgi.

Igas linnaosas enim hääli saanud projekt läheb teostamisele.
 

Igas linnaosas enim hääli saanud projekt saab rahastuse linna 2023. aasta eelarvest ja läheb järgmise aasta jooksul teostamisele. Kaasava eelarvega viiakse igas linnaosas ellu vähemalt üks projekt aastas, mille linnaosa elanikud on ise välja pakkunud ja valinud.

Kaasava eelarve projektide teostamiseks on 2023. aastal planeeritud üks miljon eurot. Täpse kaasava eelarve kogusumma kinnitab Tallinna linnavolikogu 2023. aasta eelarve vastuvõtmisel. Kogusummast kolm neljandikku jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ühe neljandiku jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil.

Linnaelu edendamiseks esitasid linlased kaasava eelarve ideekorjega kokku 414 ideed, millest hääletusele kvalifitseerusid 114 ettepanekut. Ideede teostatavust hindas ekspertkomisjon. Esitatud ideede hulgast sõeluti välja need, mis on juba mõne teise rahastusallika toel kavas, mida pole võimalik teostada 2023. aasta jooksul või kaasava eelarve rahalistes piirides. Samuti jäid hääletuselt kõrvale ideed, mis ei vasta Tallinna üldistele arengueesmärkidele või pole investeeringuobjektid.

Täpsemalt kaasava eelarve veebilehel kaasaveelarve.tallinn.ee

KAASAVA EELARVE RAAMES SAAB OMA HÄÄLE ANDA JÄRGNEVATE IDEEDE POOLT

HAABERSTI IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Haaberstis ette nähtud 120 694 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 12 ideed.

Lisame Päevalille tornmajade vahele lastele mänguelemente
Päevalille tn tornide lapsed vajavad mänguplatsi ja uusi mänguelemente
Asukoht: Päevalille tn 3, 9, 15 vaheline haljasala.
Idee esitaja: Jaanika Jürlau

Paigaldame koolide territooriumile ratta-ja tõukeratta parklad
Haabersti koolidele rattaparkla ja laadimis võimalus. Lapsed saavad tulla kooli mugavalt oma rattaga.
Asukoht: Kõik koolid Haabersti linnaosas
Idee esitaja: Andres Olev

Ehitame Harku järve randa kogukonnasauna ja rajame taliujumiseks mõeldud koha
Terves kehas terve vaim – selleks loome võimalused taliujumiseks. Soovime saada võimalust Harku järvel aastaringselt ujuda, st ka talvel. Et oleks statsionaarne sild, mida ei pea jää tekkimisel ära viima. Lisaks tuleks looduslähedane saunaelamuse linnainimesele nüüd lausa koju kätte! Soomes on see tavalaine, et saunad järvede ääres on mõeldud kohalikele kasutamiseks. Ka Haabesrti vajaks kaldaäärset sauna.

Asukoht: Harku järve ääres, Haabersti linnaosa
Idee esitaja: Rain Arras,  Kaie Arras, Liisa Reitel

Tiskre tee lõpus oleva amortiseerunud silla asemele rajame uue üle Tiskre oja viiva silla
Kaks asumit tuleb ühendada sillaga. Vana sild on amortiseerunud. Seda silda kasutavad nii jalutajad kui ka tervisesportlased.
Asukoht: Tiskre tee T5,  Tiskre tee 28 maja vastas
Idee esitaja: Grigorijs Beskins

Elavdame Kakumäe rannaparki – korrastame kõnniteed ja paigaldame trenažöörid
Elavdame Kakumäe rannaparki! Korrastame kõnniteed ja paigaldame välitrenažööre. Kakumäe ranna park on üks ilusamatest kohtadest Haabersti linnaosas ja peame muutma seda veelgi atraktiivsemaks ja ilusamaks!

Asukoht: Kakumäe rand, Räime tn 52
Idee esitaja: Grigorijs Beskins

Istutame puid Paldiski mnt äärde
Haljastme Paldiski maantee äärse jalutamisala, et tee oleks suvel mõnusam, jahedam ja saaks varjus kõndida. Selleks on vaja istutada puud tee idaservale, et jalgrada oleks suvise palava ilmaga varjus.

Asukoht: Zoo peatus kuni Paldiski mnt 157
Idee esitaja: Aljona Lepilina

Rekonstrueerime Mustjõe sillad
Haabersti linnaosas Veskimetsa-Mustjõe asumis asuva Mustjõe kolm silda on vanad, amortiseerunud ning moraalselt vananenud. Teeme sillad ilusaks ja turvaliseks, et nii kohalikel elanikel kui ka külalistel oleks ohutu ja mõnus meie armsas pisikeses asumis jalutada.

Asukoht: Kõrgepinge tn 2, Saarma tn 5a, Marjamaa (Piibelehe tänav T2)
Idee esitaja: Gerli Ramler

Rajame Kakumäe randa muudetavate raskustega välijõusaali
Õues liikumine ja sportimine on üha populaarsem ning sellest ka vajadus pakkuda võimalikult häid tingimusi ja lisavõimalusi treenimiseks. Street workout ja Omnigym välijõusaal reguleeritavate raskustega annaks harrastajatele ja sportlastele suurepärase võimaluse värskes õhus treeningute tegemiseks.

Asukoht: Räime tn 52
Idee esitaja: Ott Kiivikas

Rajame rattaparkla Nurmenuku piirkonda
Nurmenuku rattaparkla oleks kaasaegne ja turvaline koht, kus saaks muretult varjul hoida oma kaherattalist. See oleks elektrooniliste lukkudega, videovalvega ja valgustatud rajatis, mis sobituks linnaruumi ja annaks tühjale asfaltplatsile veidi sära ja praktilise eesmärgi.

Asukoht: Õismäe tee sissering 1
Idee esitaja: Elis Tamula

Nurmenuku rattaparkla ideekavand
Pilt: Elis Tamula

Toome mänguväljakutele lastele mängimiseks muusikariistad
Rajame muusikaaiad, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi.
Asukoht: Haabersti mänguväljakud
Idee esitaja: Valeria Saber

Paigaldame linnaosa territooriumile jalgrataste ja lapsevankrite hooldusjaamad
Hooldusjaamu on vaja selleks, et inimene saaks vajadusel remontida operatiivselt oma katki läinud ratast.
Asukoht: Haabersti linnaosas
Idee esitaja: Grigorijs

Rajame Väike-Õismäel asuvasse rulaparki mõned uued betoonist elemendid
„Kui linnas ei ole rulaparki, siis on rulapargiks linn ise.“ Idee on ehitada noortele betoonist elementidega uus ja vastupidav rulapark-trikirattarada Väike-Õismäel. Kuna vana rulapark on amortiseerunud ja seal sõtmine ohtlik, ning Haabersti noored ja koolilapsed vajavad rohkem kvaliteetseid ja ohutuid vaba aja veetmise võimalusi, mis vastaksid nende huvidele.

Asukoht: Õismäe tee 130
Idee esitaja: Darja Jefimova

 

KESKLINNA IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Kesklinnas ette nähtud 130 465 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 16 ideed.

Koertepark Kadriorgu
Rihmavaba ja sotsiaalne elu kadrioru koertele koertepargi näol. Aidake meie lemmikloomadel elada täisväärtuslikku ja turvalist elu! Nad kingivad nii palju rõõmu ja armastust nii meile kui ka teistele inimestele.
Asukoht: Kadriorg
Idee esitajad: Juhan Tamme, Lili Liinev, Arkadi Tedresaar, Pedro Castro

Talisupluskoht linnahalli kõrvale
Lukustataval ja kiibistatud riietevahetamiskohal on laiem katuseserv tuulevarjunurgaga, mille varjus on nagid riiete riputamiseks ja pink istumiseks/asjade hoidmiseks.
Asukoht: Linnahalli piirkonda, kesklinn
Idee esitajad: Silver Vask, Mirjam Kodi, Margit Rand

Tähistaevas Balti jaama tunnelis
Maalida linna jalakäijate tunnelites pilte vanalinnast. Tunneli seintele võib joonistada retrostiilis laternapostid. Tunneli valgustamiseks võib joonistuste peale panna ka päris laternad.
Asukoht: Balti jaama tunnel
Idee esitaja: Mihhail Dmitriev

Hõlmikpuuhaljak korda
19.sajandi lõpus asus Tatari, Sakala ja Pärnu maantee vahelisel alal hektari suurune Eedeni ehk Kühnerti aed. Tegu oli tollase Tallinna ühe korrastatuima aiaga, aias kasvas palju haruldasi puid, neist kuulsaim siiani säilinud hõlmikpuu Pärnu maantee ääres. Tänaseni on alal alles üle 30 põlise pargipuu. Hõlmikpuuhaljaku  taastamine tooks Tallinna kesklinna enam puhkealasid ning võimalust nautida loodust. Võimalikud tegevused: lõunapoolses osas uueehitistega külgneva paekivist tugimüüri restaureerimine, diagonaalis jalgtee rajamine sihis Pärnu mnt Süda tänav, täiendavad istutused (põõsad, püsikud jms),  linnamööbel (mõned istepingid, prügikast jmt), Eedeni aeda kajastava stendi/ infotahvli paigaldamine

Asukoht: Hõlmikpuuhaljak
Idee esitaja: Birgit Aasmäe

Putukapeatused ehk taimekatustega bussipaviljonid
Lillekatustega bussipaviljonid  on putuka- ja inimesesõbralikud, ilusad silmale ja head linnaõhule.
Asukoht: Kesklinn
Idee esitaja: Kaire Sõmer

Rohkem avalikke joogiveekraane
Enam ei pea pudeliga vett ostma kui vesi koju jäi! Tallinna linn hoolib linnakodaniku tervisest ja ennetab janu!
Asukoht: Südalinn ja kesklinn üldiselt, eriti pargid
Idee esitaja: Maksim

Joogiveekraan (pilt on illustratiivne)
Pilt: Pixabay

Liigu seljavalu vastu!
Kuigi seljavalu saab liikumisega ära hoida, on see siiski üks levinumaid invaliidsuse põhjuseid maailmas. Seega teen ka ettepaneku lisada välijõusaalidesse seljalihaste pink, et aidata kõigil tugevdada oma seljalihaseid, vähendada seljavalu ja nautida kõrgemat elukvaliteeti.
Asukoht: Kesklinna pargid
Idee esitaja: Alexandre Fonseca

Pickleballi väljak kesklinna
Pickleball on kõigile jõukohane ja meeleolukas reketimäng, mis on segu lauatennisest, sulgpallist ning tennisest. Pickleballi väljak toob kesklinna juurde mõnusa liikumis- ning meelelahutusvõimaluse igas vanuses linlasele.
Asukoht: Snelli staadioni kõrval asuv asfaldiplats
Idee esitaja: Kaire Sõmer

Laste mänguväljak ALeCoq Arena juurde
Mõnus laste mänguväljak on just siitkandist puudu. Teeme selle ja paneme piirkonna rohkem elama. Väga paljude jalutusringid läbivad just seda kanti ning läbi selle on võimalik peredele veelgi rohkem tegevust pakkuda. Olemasolevad tingimused vajavad parandamist.

Asukoht: A le Coq Arena lähedus
Idee esitaja: Alo Lõoke

WC-d kadrioru parki
WC Kadrioru parki. Hetkel ei ole pargis, kus on suured laste mänguväljakud, mitte ühtegi avalikku viisakat tualettruumi, kus saaks näiteks väikelaste mähkmeid vahetada. Samuti puudub wc liikumispuudega inimestele. Linna esinduspargis on vaid festivalidelt tuttavad plastikust välikäimlad.
Asukoht: Kadrioru park
Idee esitaja: Erki Maling

Iga laps on muusik
Rajame muusikaaia, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi.
Võimalik asukoht Toompark
Idee esitaja: Valeria Saber

Pop-up haljastus Kaubamaja tänavale
Kaubamaja tn keskel olevd “ohutusaared” on muutunud autojuhtide lühipeatuspaikadeks, mida Parkimistrahvidega juba ammu ei saa ohjeldada – selle asemel pop-up lahendusena haljastusega suured vaasid, mida sel aastal tänavaruumi hulganisti paigutati (vt näiteks Sakala tn ja Pärnu mnt ristmikul, Rannamäe tee pop-up rattaradade lahenduse osana jm).
Asukoht: Kaubamaja tn
Idee esitaja: Anneli Eesmann

Kohtvalgustus puudele ja hoonetele
Kohtvalgustid parkides ja fassaadidel elavdavad linnaruumid ning muudavad selles viibimes öösel huvitavamaks. Samuti tekitavad valgused parkides suurema turvatunde. Võimalikud objektid: Hõlmikhaljaku puu, suuremad puud Snelli pargis, Kanuti aias, Harjumäel, Musumäel, Saarineni maja
Erinevad asukohad
Idee esitaja: Kadri Johanson-Stint

Jalgrattasõidu õppeplats/liikluslinnak
Tallinnas puudub jalgrattasõidu õppeks vajalik plats. Ja mitte vaid mänguks mõelduna – a-la Männi ja Tondiraba pargis – vaid ka õppeeesmärgil). Pole ka jalgrattaeksamiks harjutamiseks vajalikku platsi (maha joonitud eksamirajad eesmärkidega: sooritada ümberpõiget teel olevast takistusest jne)
Asukoht: Raua asumis
Idee esitaja: Erika Kuningas

Välijõusaal Hirve pargis
Vanalinna läheduses ei ole ühtegi välijõusaali – lähim on Tuvi pargis. Inimesed kogunevad juba praegu nii rühmades kui ka üksinda Hirve parki, et muru peal trenni teha ja pargis on ka piisavalt ruumi uue välijõusaali jaoks. Välijõusaalid aitavad inimestel laiendada oma treeninguid.
Asukoht: Hirve park, laste mänguväljakust eemale, kuna lapsed ronivad mööda trenažööre ja ei lase trenni teha
Idee esitaja: Ekaterina Maslova

Liivalaia tunnel korda
Swedbanki juures asuv Liivalaia tunnel vajab remonti juba ammu. Katkised plaadid ei ole üldse ilusad. See koht peaks taas muutuma ohutuks ja visuaalselt ilusaks jalakäijate tunneliks, mis asub elava liiklusega maantee all ja pakub halva ilma korral varju. Hetkel on aga tunnelisse laskumine isegi täiskasvanutele ebamugav.  Vajalikud tööd: tunneli sissepääsude põrandatele uute katteplaatide paigaldamine, piirdemüüride ja käsipuude viimistlusremont, tunneli siseosa laele hüdroisolatsiooni paigaldamine koos uue siseviimistlusega (lagi täies ulatuses) ning tunneli siseosa seinte katteplaatide osaline asendamine.

Asukoht: Liivalaia tunnel
Idee esitaja: Kristina

 

KRISTIINE IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Kristiines ette nähtud 112 117 eurot linnaosas läheb hääletusele 17 ideed.

Teeme Kristiinesse orienteerumise püsiraja
Orienteerumisraja punktid paikneksid Kristiine vaatamisväärsuste ja oluliste objektide läheduses. Lisaks orienteerumisraja tähisele oleks igas punktis piirkonna ajalugu tutvustav infotahvel. Rada võib läbida nii sportlikult kui uusi teadmisi kogudes. Nii saab Kristiine meile kõigile tuttavamaks ja kodusemaks.
Erinevad asukohad Kristiines
Idee esitaja: Maari Idnurm

Varustame koerte jalutusväljakud veekraanidega
Igas koerte jalutuspargis võiks olla veekraan koos statsionaarse jooginõuga. Koerad jooksevad ja möllavad  ning neil tekib suur janu, kuid alati ei ole veepudelit ja kaussi käepärast. Eriti kiiresti saab veepudel tühjaks suvel, sest koerad joovad palavaga vee kohe kiiresti ära ning seda ei jagu liivaseks määrdunud veekausi loputamisele.
Asukoht: Cederhelmi, Tildri ja Tondimõisa koerte jalutusväljakud Kristiines ning Lilleküla koerte jalutusväljak Kesklinna linnaosa territooriumil
Idee esitaja: Heidy S.

Muudame hubasemaks Cederhelmi pargi
Cederhelmi park on mõnus kogunemiskoht. Eriti oluline läheduses elavate kortermajade elanikele ja Lille lasteaiaperele, kes aktiivselt parki oma “tagahoovina” kasutavad. Paraku näeb seal kõik üsna kulunud välja. Kaasava eelarve raames hooldaks pargis kasvavaid puid ja põõsaid ning muudaks pargi keskkonda hubasemaks ja mitmekülgsemaks: uus linnamööbel ja pinksilauad, vahvad mänguelemendid lastele, mõned trenažöörid jne.
Asukoht: Mooni tn 30
Idee esitaja: Kadri Haufe

Korrastame Otto Krameri aia ja jäädvustame tema mälestuse
Otto Kramer oli silmapaistev sordiaretaja, kelle mälestus väärib jäädvustamist. Ainult tükike omaaegsest puuviljaistandusest on veel säilinud, kuid aias kasvavad puud vajavad hädasti hooldamist. Krameri aias oleks palju turvalisem, kui ala oleks valgustatud, käiguteed korrastatud ja uus aed ümber. Krameri kogukonnaia juures võiks olla väikelaste ala, kus looduslikud mänguvahendid mängimiseks, pisemat mõõtu peenrakastid ja mudaköök.
Asukoht: Keemia tn 41
Idee esitajad: Krameri kogukonnaaia aednikud Pille-Riin Kaup ja Marian Raag

Ehitame Seebi tänavale vana mänguväljaku asemele uue
Seebi tänava kõige suurem hoov tuleks terviklikult korrastada, kuid kahjuks ei mahu kõik kaasavasse eelarvesse. Aga teeme vähemalt algust. Hoovis on väike uuendamist vajav mänguväljak, mis võiks olla palju mitmekesisem. Uuel mänguväljakul võiks olla enam atraktiivseid tegevusi eri vanuses lastele. Hoovis on  korvpalliplats ja jõulinnak, kuid tuntakse puudust lauatenniselauast. Hooldust vajab ka haljastus.
Asukoht: Seebi tn 30a ja Seebi tn 34
Idee esitajad: Artjom Naumov, Mart Satsi

Mänguväljak (pilt on illustratiivne)
Pilt: Scanpix

Paigaldame asumitesse toidujagamiskappe
Saksamaalt alguse saanud toidujagamise edulugusid võib kuulda ka siit samast Eestist, kus kogukonnad kenasti toimetamas. Hästi palju tarbimiskõlblikku toitu läheb raisku just linnades ja nii tehakse esimesi katsetusi toidujagamiskappidega ka Tallinnas. Äravisatava toidu kogust saame vähendada toidujagamiskappidega, et nende abil tarbimiskõlbulik ülejääk ringlusse anda. Toome toidujagamise inimestele lähemale!
Asukoht: Tondi, Järve ja Lilleküla ja Lille allasum
Idee esitaja: Maarja

Toome lastele mängimiseks muusikariistad Tondimõisa ja Löwenruh´ parki
Kristiine linnaosa erinevates parkides võiks olla  muusikamänguplatsid. Muusikaaias tegutsemine sobib hästi kõikidele vanusegruppidele, ka erivajadustega inimestele ning soodustab rahvuste vahelist suhtlemist. Rajame muusikaaiad, kus lapsed võivad teha eksperimente helide ja rütmidega ning tunnetada meeldivaid muusikaelamusi.
Asukoht: Tondimõisa ja Löwenruh´ park
Idee esitaja: Valeria Saber

Uuendame Järve raudteepeatuse mänguväljakut ja korvpalliplatsi
Teeme Järve raudteepeatuse mänguväljaku ja korvpalliplatsi korda, et Järve asumi lastel ja noortel oleks mõnus ja turvaline koht, kus oma vaba aega veeta. Aga Järvele on ka mujalt Kristiinest ülimugav rongiga tulla. Kui muuta mänguväljak atraktiivsemaks ning uuendada korvpalliväljaku katet, siis ka see oleks juba edasiminek. Asum ei olegi nii väike, kuid kohti, kus vaba aega veeta ei ole kunagi palju.
Asukoht: Alajaama tn 1 kõrval, Järve tn T2
Idee esitaja: Erika

Rajame Kristiinesse rannavõrkpalliväljaku
Loome võimalused rannavõrkpalli harrastamiseks Kristiines. Suurt populaarsust koguv spordiala, mida kahjuks Kristiines veel harrastata ei ole võimalik. Tondi tänava ja kasarmute vaheline haljasriba on seni kasutamata ala, kuhu väljak (või isegi kaks) võiksid küll ära mahtuda. Kui ühel hetkel Tallinna linnal või kasarmute arendajal tekivad teised plaanid, siis rannavõrkpalliväljakuid on lihtne mujale teisaldada.

Asukoht: Tondi tn 53 ees, Tondi tn T4 kinnistul (väljaku asukoht võib muutuda)
Idee esitaja: Krista V.

Katame supergraafikaga elektrialajaamad ja tänavaäärsed elektrijaotuskapid
Kaunistame tänavad kunstiga! Katame elektrialajaamad ja tänavaäärsed liitumiskilbid supergraafikaga. Eestis on väga heal tasemel tänavakunstnikuid ning miks mitte anda neile võimalus. Samaks võiks väiksemaid pindasid anda värvimiseks kunstihuvilistele noortele. Sobib kõik ilus ja fantaasiarikas.

Erinevad asukohad Kristiines
Idee esitaja: Karolin

Täiendame tänavaruumi hubaste taskuparkidega
Kristiine võiks olla mõnusaid taskuparke, kus ühest punktist teise oleks põhjust väike peatus teha. Kristiines jalutades on silma jäänud, et siin on mitmeid kõledaid kohti, tänavanurki, mida annaks lihtsate vahenditega hubaseks muuta. Igas Kristiine asumis võiks vähemalt ühe sellise koha kenamaks muuta. Rajada rohkem kohti, mis kutsuks tegema peatusi ja linnamelu ka nautima.

Asukoht: Tondi, Järve ja Lilleküla asum + Lille allasum
Idee esitaja: Martin

Mitmekesistame noortekeskuse taguse hoovi mänguväljakut
Kristiine noortekeskuse lähedale jääb suur hoov, kus tagasihoidlik  kahe kiige ja liivakastiga mänguväljak. Lastel läheb seal üsna ruttu igavaks. Kui me tahame, et noorem põlvkond õues rohkem aega viidaks, siis teeme selle koha nende jaoks põnevamaks. Mänguväljaku kõrval on katlamaja ja garaaži sein, mille seinad võiks seinamaalingutega katta, et hoov muutuks kenamaks kõigi jaoks.

Asukoht: Endla tn 49b
Idee esitaja: Aune V.

Loome võimalused discgolfi harjutamiseks
Kettagolf on viimasel ajal väga palju populaarsust kogunud ning Tallinna läheduses olevad täispikad rajad on tihti inimesi täis. Kahjuks on linnas kohti, kus lihtsalt harjutada, vähe. Probleemi lahendaks ainulaadne lühi- ja võrkuviskeid võimaldav harjutusala rajamine. Lähivisete (puttimise) treenimiseks ei ole ülemäära palju ruumi vaja,  piisab kuni 20 meetri raadiusega alast.

Erinevad asukohad Kristiines
Idee esitaja: Andres Katte

Kaasajastame Kirsi tänava laste mängu- ja treeningväljaku
Kirsi tänava kandis elab palju lapsi, kuid suurte majade juures olev vana mänguväljak vajaks uuenduskuuri. Hiljuti parandati valgustust ja nüüd on ka õhtuhämaruses  turvalisem mängida. Uues mängulinnakus saaksid vahelduseks käia ka lähedal asuva Lepatriinu lasteaia lapsed. Väiksematel võiks olla mängumaja, suurematel ronimislinnak ja liumägi ning lisaks väike varjualune, kuhu vihma eest peitu pugeda, kui veel tuppa minna ei taha.

Asukoht: Kirsi tn 8a
Idee esitaja: Marian

Loome võimaluse linnaosa asumite kesksetes kohtades talvel väikestel liuväljadel uisutada
Kristiines on mitu korvpalliplatsi, kus talvel võiks olla väike uisuväljak. Mujal maailmas on kasutusel üsna lihtsad lahendused koos äärte ja aluspõhjaga. Nii Välja kui Seebi tänaval on  korvpalliplatsid, kuhu uisuväljaku rajada, aga ka mujale, kus uisusõpru. Oleks vaid mõnusaid mõõduka ilmaga talvesid!

Erinevad asukohad Kristiines
Idee esitaja: Uisusõbrad

Toome Lille asumi tänavatele rohkem lilli ja rajame mõnusaid istumisnurki
Püsilillepeenarde rajamine Lille asumisse ja uus miljööväärtuslikku piirkonda sobiv linnamööbel: pingid, prügikastid, rattahoidjad, infotahvlid jm. Paljud Lille asumi aiad on imekenad. Kohe näha, inimesed on näinud vaeva nende korrastamisega. See ilu võiks jätkuda tänavatel, ka seal võiks olla püsikutega lillepeenraid, et oleks lihtne ja keskkondasäästev hooldada. Siin-seal võiks olla pinke ja mõnusaid puhkenurki. Toome ilu Lille asumisse!

Asukoht: Lille (all)asum
Idee esitaja: Ene

Istutame Kibuvitsa allee Kibuvitsa tänavale
Miljööväärtuslikus Lille asumis on imekenade majadega Kibuvitsa tänav, aga kui haljastust vaadata, siis see on igav rohuriba. Jalutuskäigud teeks põnevaks erinevate kibuvitsa vormide tutvustamine ja nende paigutamine  kõrgpeenardesse ja istutuskastidesse. Terviklahendusena tuleks juurde lisada pargipinke, valgusteid, skulptuure jne. Usun, et sellise lahenduse korral oleks inimestel põhjust tulla jalutuskäigule üle linna ja ei oleks Botaanikaaed ainuke koht, kus kibuvitsa liikidega tutvuda.

Asukoht: Kibuvitsa tänav
Idee esitaja: Karin Sillamaa

 

LASNAMÄE IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Lasnamäel ette nähtud 159 377 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 11 ideed.

Saarepiiga madalseikluspark
Antud asukoht on sobilik, sest ümbruses on mitmeid haridusasutusi. Piirkond on väga rahulik ja vaikne. Sobib hästi nii liikumistundide läbiviimiseks kui ka perekondadele vaba aja veetmiseks. Seikluspark annab veelgi rohkem väärtust kohale, ning meelitab piirkonda rohkem noori ja lastega peresid.  Seikluspargis on hea võimalus lastel arendada tasakaalu, motoorikat ning panna proovile enda füüsiline võimekus.

Asukoht: Arbu tn 13a, 78401:101:3693
Idee esitaja: Sergei Rjabõškin

Uued koerte jalutusväljakud aadressil Punane 43c
Peterburi, Laagna, Smuuli ja Mustakivi tee piirkonnas ei ole ühtegi koerte jalutusväljakut. Koerteväljakud võiks rajada haljasalale P. Pinna peatuse juurde.
Asukoht: P. Pinna bussipeatuse kõrval 
Idee esitaja: Jevgeni Aleksejev

Jaan Koorti tn mänguväljaku osaline uuendamine
Jaan Koorti tänava mänguväljak oli üks esimesi, mis läbis uuenduskuuri. Tänaseks on see juba vananenud ja vajab värskendamist. Liumägi ei ole väikestele lastele ohutu. Väljakul ei ole praktiliselt ühtegi arendavat seadet ühe- kuni kolmeaastaste laste jaoks.

Asukoht: Liikuri tn 58 mänguväljak
Idee esitaja: Jelena Ahmedova

Väike mänguväljak lastele Mahtra 23 ja 25 majade vahel
Aadressil Mahtra 23 majade juures ei ole mänguväljakut. Suur maa-ala seisab niisama justkui tühermaa.
Asukoht: haljasala Mahtra 23 ja 25 majade vahel
Idee esitaja: Oxana Krõlova

Eraldiseisev botaanikaaed. Paradiis betoondžunglis.
Projekti idee on üsna lihtne: luua roheline linnakeskkond, mis on sobilik puhkamiseks, jalutamiseks ja taimemaailma tundmaõppimiseks. Projekti realiseerumiseks tuleb alal säilitada olemasolevad taimeliigid, istutada uued ning lisada juurde infotahvlid. Istutada tuleks taimeliigid, mis ei nõua erilist hoolt. Lisaks on parki võimalik rajada: rohelise labürindi, viktoriini kohalike taimede kohta, puuonni, viljapuude ja -põõsaste ala, kogukonnaaia või -peenra ja ajutised näitused loodus- või ökoteemal.
Asukoht: Läänemere tee 14
Idee esitaja: Maxim Zuev

Botaanikaaed (pilt on illustratiivne)
Pilt: Scanpix

Mahtra 44 ja 48 haljasala korrastamine ja valgustuse paigaldamine
Mahtra 44/48 haljasala korrastamine ja valgustuse paigaldamine. Haljasala (ka selle lähiümbrus) kujundada pargiks, kus inimesed saaksid jalutada. Mahtra 44 ja Mahtra 48 vahelisele alale kaaluda väikse mänguväljaku või purskkaevu ehitamist. Samuti korraliku lillepeenra rajamist ja ülekasvanud mändide eemaldamist. Projekti teostamisel mõelda lastele, kellel hetkel puudub igasugune võimalus antud piirkonnas vaba aega veeta.

Asukoht: Mahtra 44 ja 48 vahel
Idee esitaja: Krista Pihlapuu, KÜ Mahtra 44 juhatuse liige

Suhtlemise pingid RÄÄGI MINUGA / ГОВОРИ СО МНОЙ / TALK TO ME / ГОВОРИ ЗІ МНОЮ
Käesoleval arvutite ajastul tunneme puudust inimestega silmast silma suhtlemisest. Niisama tänaval kellegagi tuttavaks saada on väga keeruline. Ettepanek on paigaldada n-ö suhtlemise pingid, kus oleks silt neljas keeles: RÄÄGI MINUGA / ГОВОРИ СО МНОЙ / TALK TO ME / ГОВОРИ ЗІ МНОЮ.

Asukoht: üle linnaosa, eriti parkides
Idee esitaja: Marina Turapina

Lasnamäe grillimisplatsi uuendamine Pirita jõe ääres
Varem oli Läänemere tee lõpus Lasnamäe grillimiskoht. Seal oli palju putkasid, kus sai vihma kartmata jõe ääres istuda ja šašlõkki küpsetada. Tänaseks on jäänud vaid üks putka. Oleks väga tore, kui sinna paigaldataks rohkem niisuguseid majakesi.
Asukoht: Lasnamäe Grillimiskoht, Narva mnt 180
Idee esitaja: Kristina

Priisle pargi väikelaste mänguväljaku uuendamine
Priisle pargis on tarastatud koht väikeste laste jaoks, mis jätab väga nukra mulje. Sinna võiks paigaldada mõne liumäe või kiige (suhteliselt hiljuti viidi see millegipärast ära).
Asukoht: Priisle park
Idee esitaja: Kristina

Lugemispaviljon vabas õhus
Vormsi parki võiks ehitada lammutatud kooli asemele lugemispaviljoni. See edendaks ka haridust. Nagu ka möödunud sajandil saavad inimesed omandada siin uusi teadmisi, ainult et värskes õhus, ploomipuude all ja linnulaulu saatel. Lugemispaviljon võiks asuda kahe kooli vahel ja meelitada ligi kohalikke noori. Ehitusmaterjali või dekoratsioonina võib kasutada vana vundamendi osasid. Seintele võib panna ajaloofaktidega infotahvlid.

Asukoht: Vormsi park
Idee esitaja: Aljona Zueva

Istutada puid elumajade juurde munitsipaalmaal Vikerlase tn 15 hoovi näitel
Meie 9-korruselise kortermaja juures ei ole mitte ühtegi puud, ometigi oleme roheline pealinn! Majas puudub ventilatsiooni. Sellel suvel olid väga kuumad ilmad ja üle 500 korteri on päikese poole.
Asukoht: Lasnamäe hoovid,  Vikerlase tn 15 hoovi näitel
Idee esitaja: Maria Batehhina

 

MUSTAMÄE IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Mustamäel ette nähtud 130 803 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 14 ideed.

Ehitame värvilise purskkaevu Parditiigi parki ja tähistame Mustamäe sissesõidud disainitud Mustamäe siltidega
Mustamäe kodusemaks, hubasemaks ja rohelisemaks. Rajame Parditiigi parki värvilise purskkaevu ning tiigi äärde kiiktoolid. Lisaks tähistame kõik Mustamäe sissesõidud erikujundusega siltidega “Tere tulemast Mustamäele”.
Asukoht: Sõpruse pst 177
Idee esitaja: Laura Ahun

Ehitame Mustamäele laste ronimislinnaku
Mustamäel puudub huvipakkuv ronimislinnak  ca 12 aastastele lastele. Ka suuremad lapsed vajavad kohta, kus ronida ja panna oma füüsilised oskused proovile. Uus ronimislinnak on oma oskuste proovilepanekuks parim moodus. Uue ronimislinnaku asukoht oleks Mustamäe keskel, kuhu on lihtne võimalik kõigil lastel mängima tulla.
Asukoht: Sõpruse pst 234a
Idee esitaja: Anne Heinla

Rajame Sipelga tn äärde tiigi
Rajame väikese tiigi Sipelga tn majade vahelisele rohealale. Vee lähedus tõmbab inimesi, jahutab kuumal ajal ja pakub lastele mängu võimalust.
Asukoht: Sipelga tn 6a
Idee esitaja: Dmitri Romanov

Ehtiame rannavõrkpalliväljakud Mustamäele

Rohkem sportimisvõimalusi Mustamäele. Rajame uued rannavõrkpalliplatsid, et mustamäelased saaks kodu lähedal rannavõrkpalli mängida.

Asukoht: E. Vilde tee 100a, Tammsaare tee 79b

Idee esitaja: Helger Hääl

Võrkpall (pilt on illustratiivne)
Pilt: Pixabay

Ehitame joogiveekraanid Mustamäele

Rajame Mustamäe parkidesse ja teede äärde avalikud joogiveekraanid, millele on lisatud lindudele-loomadele jootmisvõimalus.

Asukoht: Sütiste metsa äärde, Männi pargi äärde, Sõpruse pst, Mustamäe turg, koerteplatsid

Idee esitajad: Dmitri Denissov, Egle Olesk

Ehitame noortele seiklusraja

Rajame Sütiste tee 42 kinnistule noortele mõeldud seikluspargi ja mänguala. Sütiste tee piirkonnas on küll mänguväljakuid, aga puudub eakohane tegevus vanematele lastele.

Asukoht: J. Sütiste tee 42

Idee esitaja: Katri Siikki

Istutame Kadaka tee haljasalaldele uued puud

Istutame Kadaka tee äärde varjupakkuvad puud, mis toovad linnaruumi rohelust ja hubasust. Kadaka tee ja Kadaka pst ääres on kohati suured lagedad haljasalad kuhu oleks võimalik istutada erinevaid lehtpuid.

Asukoht: Kadaka tee ja Kadaka pst äärsed rohealad

Idee esitaja: Karin Juhkam

Ehitame Mustamäele mitmekülgse madalseiklusraja

Soovist kasvatada laste liikumisaktiivsust kutsun Sind toetama mitmekülgse madalseiklusraja rajamist Mustamäele. Loodav seiklusrada on järjekordne etapp tervikust, mis pakub lastele ja noortele põnevat ning väljakutsuvat liikumisvõimalust vabas õhus.

Asukoht: Tervise tn 21 ümbrus

Idee esitaja: Gerd Kanter, MTÜ Spordiklubi Nord spordidirektor

Rajame avaliku jõusaali Raja tn äärde

Sportimine ei sõltu vanusest! Ehitame Raja tn äärde uue välijõusaali, mis pakub tervisesportlastel ja Üliõpilaste tee metsas jalutajatel võimalust teha jõutreeninguid. 

Asukoht: Raja tn 4a või Ehitajate tee 5

Idee esitaja: Joel Lindpere

Ehitame Mustamäele muusikaaia

Rajame muusikaaiad, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi. Muusikaaed annab võimaluse lastel veeta õues vaba aega ja pakub alternatiivset tegevust lisaks klassikalistele mänguväljakutele.

Asukoht: Sõpruse pst 263a

Idee esitaja: Valeria Saber

Rajame Kadaka piirkonna ristmikele rohealad

Rajame Ehitajate tee, Kadaka tee, A. H. Tammsaare tee ristmikute ümbruses kivikattega ohutussaarte asemele kenad rohealad, et tuua loodust tänavaruumi. Kuumalainete ajal rohealad madaldavad temperatuurid, summutavad müra ja rohelus teeb liiklemise mõnusamaks.

Asukoht: Kadaka tee, Ehitajate tee, Tammsaare tee ristmiku piirkond

Idee esitaja: Marek Karm

Ehitame mänguväljakute juurde mudaköögid

Rajame Mustamäe mänguväljakutele mudaköögid, mis annab lastel võimaluse teha mudaköögis “süüa”. Sellega täiendame olemasolevaid mänguväljakuid uue lastele meeldiva tagevusega.

Asukoht: mänguväljakud linnaosas

Idee esitaja: Janek Jõgisaar

Paigaldame infotahvlid Mustamäe loodusobjektide juurde

Tähistame teavitussiltidega Euroopa rohelisele pealinnale kohaselt Tallinnas looduskaitse all olevad üksikobjektid, pargid ja skulptuurid!

Asukoht: Lepistiku allikad, Kadaka park, Parditiigi park, Mustamäe kivikülv jne

Idee esitaja: Arvo Veskimets

Ehitame avalikud tualetid Mustamäele

Paigaldame kaasaegsed statsionaarsed WC kompleksid Vilde spordiparki, Parditiigi parki, mis töötaksid aastaringselt.

Asukoht: Parditiigi park, Vilde spordipark

Idee esitaja: Aleks Aunapu

 

NÕMME IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Nõmmel ette nähtud 114 606 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 18 ideed.

Koerte jalutusväljak Nõmme turu juurde

Rajame koertejalutusväljaku Nõmme turu vahetuslähedusse. Teame kõik, et Nõmme turu ümbrust iseloomustab roheala rohkus ning võimaluste paljusus. Koerte jalutusväljakuid on Nõmmel  vähe ning antud alale vastava jalutusväljaku tegemine meelitaks sinna palju kohalikke, ümbruskonna elanikke, koos lemmikloomadega linnakeskkonda nautima.

Asukoht: Nõmme turu ümbrus

Idee esitaja: Aleksander Palm

Koer pargis (pilt on illustratiivne)
Pilt: Pixabay

Avalikud tualetid Nõmme suurematele haljasaladele, sh Nõmme turu juurde

Kui häda kõige suurem, seal Nõmme avalikud tualetid kõige lähemal! Nõmmel on põnevaid parke ning haljasalasid, kus noored veedavad oma vaba aega, kuid puudub võimalus kasutada tualetti. Selleks, et antud probleemi lahendada rajame Nõmmele avalikud tualetid nii suurematele pargialadele kui ka Nõmme turu vahetuslähedusse.

Asukoht: Nõmme turu ümbrus ning linnaosa suuremad haljasalad

Idee esitajad: Tiit Kruusalu, Kristi Uudeväli

Pihlaka tn 12 ümbrus kohalike pargialaks

Loome Männiku asumi veelgi sõbralikumaks kortermajade elanikele. Rajame Nõmme Sotsiaalmaja (Pihlaka 12) õuele kogukonnaaia koos istumisvõimalustega.

Asukoht: Pihlaka 12

Idee esitaja: Hulda Sauks

Rajame Pääskülla Pumptracki

Pääsküla pumptrack võimaldab endas ühendada nii vabajaja veetmise kui ka spordiharrastuse loomise. Tänu hüppeliinile luuakse Pääskülla esmakordselt ka võimalus tegeleda trikiõppega. Pumptrack´i saavad kasutada kõik alates väikelastest ja lõpetades sportlastega.

Asukoht: Pääsküla piirkond

Idee esitaja: Henri Kalm

Koerte jalutusväljak Trummi tn piirkonda

Trummi tänava ümbruses on palju neljakäpalisi. Vaatamata koerte rohkusele puudub aga antud piirkonnas koerte jalutusväljak. Selleks, et kohalikel koertel oleks võimalus vabalt ringi joosta rajame antud piirkonda koerte jalutusväljaku.

Asukoht: Trummi tn piirkond

Idee esitaja: Liisa

Särje tänava mänguväljak kogupereväljakuks

Kaasajastame ja laiendame uute atraktsioonidega Särje tänava mänguväljakut. Luues vaba aja veetmise võimalusi nii suurematele kui ka väiksematele nõmmekatele, täpselt nii moodi nagu seda on tehtud näiteks Päikese pst mänguväljakute puhul. Uuenenud mänguväljaku ala võimaldaks tegevusi tervele perele.

Asukoht: Särje tn mänguväljak

Idee esitaja: Mai

Oravamäe mänguväljaku uuendamine ning laiendamine

Nõmmel on mitmeid mänguväljakuid, mis on suure  populaarsuse tõttu saanud ajahamba käes räsida. Selleks, et antud olukorda parandada uuendame Oravamäe pargi mänguväljakut. Selleks vahetame välja vajaliku invetari ning täiendame mänguala uudsete elementidega.

Asukoht: Oravamäe mänguväljak

Idee esitaja: Maia

Välijõusaal Liiva rongijaama juurde

Loome Liiva raudteejaama juurde, kergliiklustee äärde jõulinnaku. Rajatav jõulinnak võimaldaks nii harrastajatel kui ka sportlastel lisaks aeroobsele treeningule teha ka oma keha raskusega jõutreeninguid.

Asukoht: Liiva rongijaama juurde kergliiklustee äärde

Idee esitaja: Mihkel Stint

Madalseiklusrada Jannseni puiestikku

Senimaani pole olnud kohalikel seiklusjanulistel võimalust tunda rõõmu Nõmme mändide all madalseiklusrajast. Seetõttu rajame Jannseni puiestikku ägeda madalseiklusraja, et seal oleks lastel ja noortel veel rohkem põnevaid ja arendavaid tegevusi. Madalseiklusrada arendab lastes tasakaalu, kehalist võimekust ning aitab kaasa liikumisharjumuste tekkimisele.

Asukoht: Jannseni puiestik

Idee esitaja: Mari

Hommiku tn ja Särje tn metsatukk rekreatiivalaks

Loome Hommiku tn ja Särje tn vahelise metsatuka kogukonnale. Kujundame haljasala mõnusaks sportimispaigaks, kus oleks nii hea jalutada kui ka joosta.

Asukoht: Hommiku tn ja Särje tn vaheline metsatukk

Idee esitaja: Rain

Nõmme ajalugu tutvustavad infotahvlid

Nõmme linnaosa on tuntud oma põneva ajaloo poolest. Selleks, et meie ajaloo lugu säiliks rajame üle Nõmme ajaloo rännaku tee. Luues üle Nõmme mitmeid infotahvleid koos vastavasisulise ajaloolise teabega.

Asukoht: Üle terve Nõmme linnaosa

Idee esitaja: Tom

Välijõusaal Vääna tänava parkla juurde

Rajame kõigile armsaks saanud kergliiklustee äärde Vääna tn parklasse välijõusaali, koos venitusseina, rattahoolduspunkti ja joogiveekraani võimalikkusega.

Asukoht: Vääna tn kergkliiklustee parkla

Idee esitaja: Jan

Pääsküla noortekeskuse juurde rulapark

Pääsküla noortekeskust külastavad päeva jooksul hulganisti kohalikke noori. Selleks, et oleks võimalik oma vaba aega mitmekeskistada rajame Pääsküla noortekeskuse juurde rulapargi.

Asukoht: Pääsküla noortekeskuse juurde

Idee esitaja: Mark T

Mänguväljaku rajamine Raba tn piikonda

Loome kohalikele väikestele nõmmelastele rõõmustamiseks ning mängulusti tagamiseks Kärbi ja Raba tn vahele mänguväljaku. Seda kõike eesmärgiga, et parandada antud piirkonna laste vaba aja veetmise võimalusi.

Asukoht: Raba tn piirkond

Idee esitaja: Marko

Lilleniidu alad raudtee äärsetele aladele

Roheline pealinn ning sellega kaasnev suurem keskkonnateadlikkus ei ole pelgalt sõnakõlks. Selleks, et rohelust oleks Nõmmel veelgi rajame raudtee äärsetele aladele lilleniidu. Nii teab iga tallinlane, et Nõmme on koduks loodusele.

Asukoht: Raudtee äärsed haljasalad

Idee esitaja: Lilli

Muusikaaed noortele Nõmme turu pargialale ning Vabaduse parki

Iga laps on muusik pole lihtsalt sõnakõlks. Meis kõigis on peidus pisikene helilooja ning selleks, et noorte anded võimalikult vara tärkasid loome ka Nõmmele muusikaaiad. Selleks rajame muusikaaiad, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi.

Asukoht: Nõmme turu piirkond ning Vabaduse park

Idee esitaja: Valeria Saber

Kohalike park Vana-Mustamäe tn ja Torni tn vahelisele alale

Kodu, mis algab tänavast. Kogukonna tunne ja koosolemise võimalus on miski, mida on võimalik inimestele luua. Selleks rajame Nõmmele kogukonna pargi, kuhu on oodatud kõik – nii pisikesed nõmmelased kui ka mitmendat põlvkonda nõmmekad.

Asukoht: Vana-Mustamäe tn ja Torni tn vaheline haljasala

Idee esitaja: Noora Karppi-Aasmäe

Teeme Tähetorni tänava kergliiklus parkla juurde mitmekülgse välijõusaali

Värskes õhus aastaringne liikumine ja sportimine on muutumas üha populaarsemaks, sellega ka vajadus, et õuetingimustes oleks olemas mitmekülgsemad treeningtingimused ja -võimalused. Loome kergliilustee äärde Tähetorni parkla vahetuslähedusse aastaringselt kasutatava ja reguleeritavate raskustega välijõusaali. Terves kehas, terve vaim!

Asukoht: Tähetorni tn kergliiklustee parkla

Idee esitaja: Ott Kiivikas

 

PIRITA IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Pirital ette nähtud 104 478 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 12 ideed.

Pirita kalameeste sild

Pirita legendaarne kalameeste sild annab võimaluse kõikidele õppida kalastamist. Sild saab värske ilme, mis on kooskõlas seda ümbritseva loodusega, et kõikidel silla kasutajatel tekiks soov peatuda ja olla hetkes. Sillalt saad kalastusnõuandeid, häid mõtteid ja hea õnne korral kalameeste jutte.

Asukoht: Pirita

Idee esitaja: Aare Saumann, Kristiina-Sandra Saumann, Hardi Potter

Mänguplatsidele ilmastikukindlamad kapid

Laste raamatu- ja mänguasjavahetus kapid mänguplatsidel. Jaga oma seisma jäänud raamatuid ja mänguasju kohalike lastega. Säästame koos loodust ja hoiame väärt asjad ringluses.

Asukoht: Pirita

Idee esitaja: Mähe aedlinna lapsevanemad

H.Kiige dendropark Mähe piirkonnas

Tutvustame ja hoiame oma kultuuri järgmisele põlvkonnale.

Asukoht: Suislepa tee, Pirita

Idee esitaja: Malle Salu

Väli-raamatukogu Piritale

Ühine vaimne kohake, kus värske õhu käes saab raamatut lehitseda, enda raamatu teistele lugemiseks jätta ja teiste jäetud raamatuid lugeda või sirvida ning niisama jalga puhata.

Asukoht: Mugula tee 17a, 11913 Tallinn

Idee esitaja: Mikk Tammik

Kaasaegsed rattaparklad iga Pirita kooli juurde

Igale lapsele jalgratta parkimiskoht!

Asukoht: Pirita Majandusgümnaasium, Merivälja Põhikool

Idee esitaja: Piret Dahl, Kooliratta nimel

Laste jalgratta õpperada Pirita spordikeskusesse

Loome Pirita spordikeskusesse uudseima laste õpperaja ja maastikuratta tehnikaõppe raja.  Õpperada annab võimaluse noortel ratturitel valmistuda liiluses ettetulevateks olukordadeks ja maastikurattarada aitab teostada ratturitel paremat tehnikaõpet.

Asukoht: Rummu tee 3

Idee esitaja: Henri Kalm

Laps rattal (pilt on illustratiivne)
Pilt: Pixabay

Laste mänguväljak Meriväljale

Igale poole Piritale ehitatud uued lastemänguväljakud. Merivälja piirkonnas seda pole. Oleks tore, kui selle piirkonna lapsed saaksid tulevikus mängida kaasaegsel mànguväljakul

Asukoht: Merivälja

Idee esitaja: Julija Akilova

Vabalava iga Pirita elanikule

Pirita avalik lava oleks see koht, kus kohalöikud elanikud saaksid nautida vabaõhu kontserdid ja saaksid teha ka erinevad vabaaja tegevused. Mere või jõe äärne piirkond sobib lava rajamiseks ideaalne.

Asukoht: Jõesuu tee 7, Surgiklubi juures või teises võimalikus kohas

Idee esitaja: Jekaterina Inevatova

Madalseiklusrada Kose pargis

Madalseiklusrada kogu perele Kose pargis!

Asukoht: Kose park

Idee esitaja: Jekaterina Monitš

Koolide ja lasteaedade ümbrused turvaliseks

Muudame koolide ümbrused turvaliseks! Täna on koolide ümbrused laste jaoks ebaturvalised, sest tihti on kohe kooli kõrval tihe autoliiklus ja manööverdavad lapsevanemate autod. Selle ideega kasutame kiireid ja soodsaid vahendeid, et muuta koolide ümbrused turvaliseks ja kutsuvaks.

Asukoht: Pirita koolide ja lasteaedade ümbrus

Idee esitaja: Marek Rannala

Iga laps on muusik

Lisame lastemänguväljakutele muusikaristad, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi.

Asukoht: Pirita

Idee esitaja: Valeria Saber

Valitud bussipeatustesse jalgratta hoidmise kohad

Kiire tee kergliikuriga bussipeatusesse ja selle mugav parkimine.

Asukoht: Pirita peatus (suund linnast), Mähe peatus

Idee esitaja: Andres Tõnismäe

 

PÕHJA-TALLINNA IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Põhja-Tallinnas ette nähtud 127 460 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 14 ideed.

Pelgulinna Pump-track

Pump-track rada loob lastele võimaluse rohkem õues aega veeta. Pump-track on mõnus kohtumispaik igas vanuses tõuksi-, rulluisu- ja ka rattasõpradele, ja miks mitte ka emmedele-issidele! Põhja-Tallinnas ei ole veel pumptrack´i. Tegu on toreda rajatisega mis ühendab endas nii mänguväljaku kui ka spordirajatise funktsiooni.

Asukoht: Ehte 9. Pelgulinn.

Idee esitaja: Kaidi Toomsalu, Kerli Jurna, Henri Kalm

Pink-kiik Stroomi rannaparki ja Pikakari randa

Suurepärane võimalus lõõgastuda kiikudes ja merd vaadates.

Asukoht: Stroomi rannapark ja Pikakari rand.

Idee esitaja: Jandar Alexeev

Rannaduššid Stroomi rannaparki ja Pikakari randa

Stroomi ja Pikakari rannad on väga populaarsed supluskohad. Peale meres käimist on hea end puhtaks loputada ja puhtad riided selga panna. Jalad liivast puhtaks!

Asukoht: Stroomi rannapark ja Pikakari rand.

Idee esitaja: Andrea Matsina

Rannadušš (pilt on illustratiivne)
Pilt: Pixabay

Loome Kari pargist Põhja- Tallinnas sõbralikuma, hoolivama ja puhtama vaba aja veetmise koha kõikidele

Loome Kari pargist Põhja- Tallinna kõige sõbralikuma, hoolivama ja puhtama vaba aja veetmise koha kõikidele. Et iga põnn, ema ja isa, tõuksiäss ja rulasõber tunneks ennast Kari pargis oodatuna. Lisame Kari kogukonna parki katusealuse, mis pakub varju päikese ja vihma eest. Kari park- meie kõigi parim paik!

Asukoht: Kari 13 hooviala.

Idee esitaja: Margit Paakspuu

Gustav Adolfi Gümnaasiumi Vana-Kalamaja 9 õppehoone õuealale madalseiklusraja rajamine, mis pakuks tegutsemislusti ka kogukonna teistele lastele

Gustav Adolfi Gümnaasium on Liikuma Kutsuv kool ja meie üheks oluliseks koolipäeva osaks on õuevahetunnid. Kotzebue õppehoone on kodukooliks ca 700 Kalamaja lapsele. Selleks, et õuevahetunnid mööduksid sisukamalt ning pakuks lastele erinevaid liikumisvõimalusi, soovime koolimaja juurde luua madalseiklusraja. Madalseiklusrada oleks kooli ühendavaks sillaks Kalamaja kogukonnaga, aidates kogu piirkond liikumakutsuvamaks muuta. Kui koolipäev on läbi, siis on seiklusrada avatud kõikidele Kalamaja lastele. Teeme koos ühe vahva madalseiklusraja, mis aitab lapsed liikuvamaks ning toob rõõmu nii koolile kui kogukonnale! Kalamaja liikumakutsuvaks! 🙂

Asukoht: Vana-Kalamaja 9 koolihoov, Gustav Adolfi Gümnaasiumi Kotzebue maja

Idee esitaja: Arvo Anton

Stroomi vaatepaviljon romantikutele

Vaatepaviljonis saavad inimesed istuda ja merd nautida.

Asukoht: Stroomi rannapark.

Idee esitaja: Anna Hlebnikova, Arkadi Tunka

Pelgulinna muusikarada

Rajame muusikaplatsikesed, kus lapsed saavad eksperimenteerida helidega ja rütmidega ning tunnetada erinevaid muusikaelamusi.

Asukoht: Kolde puiestee ääres põhjapoolsetel (parempoolsel) haljakutel.

Idee esitaja: Valeria Saber

Pelgulinna terviserada

Rajame tervisespordi elementide raja Kolde puiesteele, Pelgulinna. Toome linnaosa südames asuvale puiesteele rohkem rahvast, pakkudes võimalusi sportimiseks vabas õhus. Toome kogukonna kokku vabas õhus sportides.

Asukoht: Kolde puiestee haljakud.

Idee esitaja: Pelgulinna Seltsi nimel Jaak Juske

Sitsi minipark

Korrastame Sitsi ja Kopli ristmiku haljaku.

Asukoht: Sitsi tn 2. Kopli ja Sitsi tänava ristmiku piirkond.

Idee esitaja: Sander Olo

Jalgratta õppesõiduplats

Põhja-Tallinnas võiks olla koht, kus ohutult harjutada ohutut liikumist jalgrattaga linnaliikluses. Kaldteed, rööpad, rennid, kiiged, augud jne, aga ka liiklusmärgid, teekattemärgised. Kindlasti peaks olema ratturi sõidueksami rajad maha joonitud. Lisaks ka varjualune juhuks, kui õppegrupiga minnes vihma hakkab sadama.

Asukoht: Ehte 9. Pelgulinn.

Idee esitaja: Tiiu Liivamägi

Noblessneri terviseraja jõulinnak

Põhja-Tallinna üks ilusamaid ja populaarsemaid terviseradu kulgeb mööda merepromenaadi Kalarannast kuni Noblessnerini ning ringiga läbi Kalamaja pargi ja Kalaranna tänava. Iga päev liiguvad seal sajad tervisesportlased! Samas puudub kogu piirkonnas korralik väli-jõusaal. Et hea vorm ja tervis edeneksid, soovime terviseraja kõrvale rajada nii algajatele kui ka edasijõudnutele sobiva jõulinnaku, mis oma kvaliteedilt ei jää sugugi alla Tallinna parimatele sisejõusaalidele. Noblessneri terviseraja jõulinnaku rajamisel on nõu ja professionaalse kogemusega abiks Ott Kiivikas, Tarmo Hõbe ning Alo Lõoke.

Asukoht: Lennusadama tn 5.

Idee esitaja: Ann Virkus

Vabaõhu jõuväljak Kalamajas

Rajame uue välijõuala Kalamajja. Pakume Kalamaja elanikele mugavat võimalust tegeleda tervisespordiga kodu lähedal.

Asukoht: Vabriku 11.

Idee esitaja: Aija Sylvia, Ilona Vakkuri

Madalseiklusrada Stroomi rannaparki

Madalseiklusrada meeldib üle seitsmeaastastele lastele ja aitab kaasa nende füüsilisele arengule. Tule seiklusparki ja pane oma osavus proovile!

Asukoht: Stroomi rannapark.

Idee esitaja: Natalja

Välilava Kalma Haljakule

Avardame linnaruumi kultuurile. Kalma haljaku välilava oleks kogukonna ja linnaosa kasutamiseks, erinevate sündmuste läbiviimiseks. Teatri tegemiseks, lasteaedadele ja loomulikult kõikidele teistele huvilistele. Kalamaja suveteater on avalik etenduskunsti ruum rekonstrueeritava Vana-Kalamaja tänava ääres, mis pakub juba aastaid meeldejäävaid kultuurielamusi.

Asukoht: Vana-Kalamaja tn 9b. Kalma haljak. Idee esitaja: Piret Viisimaa

Allikas: Pealinn