Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Isad, kadrid, mardid ja muu vahva ehk november Kelmikülas!

November on mööda saamas ja jõulukuu meeletu kiirusega lähenemas. See tähendab, et on aeg teha väike tagasivaade Kelmikate novembrikuu tegemistesse.

Hingekuusse mahtus rühmadel toimetusi nii isekeskis kui ka üheskoos tähistades. On ju novembris sellised tähtsad sündmused nagu isadepäev, mardi- ja kadripäev. Isadepäeva tähistasime kõik omamoodi, aga natuke ka sarnaselt, ikka koos armsate issidega! Ettevalmistused tähtsaks päevaks algasid juba varakult. Et armastus käib kõhu kaudu valmistasid Naljaninad ja Rõõmurullid kokandustunnis imemaitsvaid kirju koera palle, mis isade seas suureks hitiks said. Naerulinnud sõid isadega koos hommikuputru ja Särasilmad küpsetasid üheskoos õpetajaga rühmas isadele pannkooke. Valmisid erinevad kingitused isadele, imeilusad lipsud, parima isa medalid, ISA särgid ja kaart-sildid, mille laps saab kodus uksele panna “Mitte segada, mängin issiga”. Muidugi kujutati isasid paberil nii guaššide kui ka värvipliiatsitega. Isadest, nende tööst ja headusest jätkus jututeemat rühmades mitmeteks päevadeks.
Rõõmurullide isad saatsid lastele vaatamiseks videod, kus nad kirjeldasid oma ametit ning lastele jäi põnev ülesanne videote põhjal ametid ära arvata. Pidustustel koos isadega jätkus rõõmu nii liikumisest kui ka muusikast. Rõõmurullid tähistasid hommikupoolikut sportlikult koos Siimu ja isadega, lapsed esitasid ka luuletuse, üheskoos tehti õpetaja Elvira juhendamisel robootikat ning maiustati laste tehtud kirju koera pallidega.
Naljaninad näitasid koos Frediga oma beatboximise oskusi ning õpetasid ka isadele, mis imeloom see beatboximine on ning kuidas seda tehakse, pärast tublisid suuharjutusi kostitasid Naljaninad rühmas isasid kirju koera pallide ja morsiga.
Naerulinnud sõid kõigepealt koos isadega kõhud maitsvat putru täis ning siis toimusid vahvad mängud õpetaja Annika juhendamisel nii rühmas kui ka saalis!
Särasilmad tegid isadega koos saalis muusikat, pilli mängisid nii isad kui ka lapsed ning pärast söödi üheskoos rühmas maitsvaid pannkooke!

isadepäevad22.jpg


Mardipäeval tulid meie õuele mardisandid, kes olid veidi tuttava näoga. Rääkisime mardipäeva kommetest ja tavadest ning mardisandid laulsid mardilaulu ja küsisid mõistatusi. Kadripäeval liikusid rühmast rühma aga väga vahvad kadrisandid, traditsiooniliselt koolieelikute rühm ehk sellel aastal Särasilmad. Kadrid tõid kaasa häid soove õnnest rahani, laulsid, tantsisid ja küsisid mõistatusi. Nobedate näppude voorus said käed tööle panna ka õpetajad. Tänutäheks sai tublidele kadrisantidele teele kaasa antud ka veidi head paremat!

mardidkadrid22.jpg


Novembris toimetasid rühmad palju ka isekeskis, palju tehti käike majast välja, askeldati projektide kallal ning nauditi lihtsalt rühmaga koosolemise rõõmu. 
Pisikesed Naerulinnud on usinalt lasteaiamelusse sisse elanud ning avastavad põnevalt suurt maailma. Erinevad katsed nii lume kui riietega, mis lugu sellega on, et lumi tuppa tulles veeks saab ja mille jaoks on vajalikud need helkurribad riietel. Usin harjutamine, et paksude talveriiete selga saamine muutuks aina kergemaks niisamuti kui saabaste jalgapanek. Muidugi ei puudu päevadest mängud sõprade seltsis, laul, tants, kunstiteoste valmimine ja muud vahvad toimetused. 

NLnovember22.jpg


Naljaninades on käsil taaskasutuse ja keskkonnahoiu projekt. Prügi sorteerimise vajalikkus, mis on papp, mis klaas, taara - mida uut sellest teha saab, kuhu seda viia. Kunstitegevustes kasutatakse usinalt "ülejääke" ehk vetsupaberirulle, nööpe ja muud. Iga laps tõi lasteaeda kaasa ka oma pudeli, sest üheskoos on plaanis minna uudistama, kuidas see taara viimine siis õige käib. Lisaks sellele teevad Naljaninad usinalt tutvust tähtede ja numbrite maailmaga. 17. novembril seati sammud Balti jaama, et hüpata rongile ja võtta ette reis Aegviidu RMK külastuskeskusesse, mis oli üks rühma kingitustest lasteaia sünnipäeval. Külastuskeskuses tutvuti igat pidi hundi hingeeluga, tema sõprade ja vaenlastega ilvesest kährikuni. Sai  kuulata loomahääli, katsuda pehmet karu karva ja metsa notsu kõvema karvaga kuube. Metsamatkal pandi lindudele süüa, jäljendati hundi ulgumist, kuulati lindude hääli ja imetleti loodust. Nagu õige matka lõpus ikka, nauditi lõkke ääres sooja teed, grilliti vahukomme ja viinereid. 

nnnovember22.jpg


Rõõmurullid on olnud usinad teatrikülastajad ning käinud oktoobris-novembris vaatamas lausa kahte Noorsooteatri etendust "Palle üksi maailmas" ning "Poiss ja liblik".  Laste küsimusest "Miks lennukid taevasse jälje jätavad?" arenes neil projekt "Jäljed". Jälgi, mida uurida on palju ja alustati rohelisest jalajäljest, mis ka paberile sai pandud. 14. novembril võeti ette käik Energia Avastuskeskusesse, mis oli üks Rõõmurullide kingitustest lasteaia sünnipäevaks. Keskusesse minnes ja tulles kulus umbes 6000. sammu jagu energiat. Avastamisrõõmu jagus nii lastele kui ka õpetajatele. Usinasti on Rõõmurullid seigelnud tähtede ja häälikute maailmas, suureks sõbraks on saanud liikuv aabits.

rrnov22.jpg

Särasilmad said lasteaia sünnipäeva puhul kingituseks Rakett69 teaduskeskuse külastuse. Katsetada, uurida ja avastada oli seal kõvasti ning lastele oli see üks rõõmu ja põnevust täis käik. Lisaks sai selle siduda rühmas käsil oleva kosmose projektiga. Projekti raames on uuritud nii maad, kuud kui ka aastaaegade vaheldumist ning kujutatud päikesesüsteemi ja selle osasid erinevatel viisidel. Väga laheda kogemuse said Särasilmad ka parkuurikeskuses, kus õppimisele ja katsetamisele tulid erinevad trikid ja harjutused. Lisaks kõigele muule jätkub neil aega valmistuda ka kooliks ja nautida mängu ning arutelusid rühmapere seltsis! 
ssnovember22.jpg

Kaks korda sellel õppeaastal on koos käinud ka Kelmiküla Laste Parlament. Peamiseks teemaks on olnud jõulud, milliseid kaunistusi lapsed maja sees ja maja ümber näha tahaksid. Värvidest kerkisid esile valge, punane, roheline ja kuldne - traditsioonilised jõuluvärvid. Laste soovil tõid nad kõik kodust kaasa ühe lemmikehte ja kaunistasid esimeseks advendiks saalis oleva kuuse koos õpetajatega ära. Suurt soovi avaldati ise meisterdada erinevaid kaunistusi piparkoogimehikestest päkapikkudeni, seega käivad meil ettevalmistused jõulukuuks juba suure hooga !