Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

NORRA KUU KELMIKÜLAS!

Igaaastase traditsiooni kohaselt toimub Kelmiküla lasteaias jaanuaris mõnda maailmariiki tutvustav kuu. Sellel aastal oleme valinud NORRA!

Trollid, viikingid, Pulkson, Päästekaater Elias, Sööbik & Pisik, mäed, suusatamine, õuesolekut armastavad lapsed - need on vaid vähesed märksõnad, mis seda vahvat riiki kirjeldavad. Rühmad alustasid jaanuaris isekeskis norraga tutvumist. Valmisid erinevates tehnikates lipud, tutvumine sümboolikaga vapist rahvusloomani, pildid norra maastikust ja selgeks said ka viisakusväljendid norra keeles.
Frediga koos õpiti ära nii mõnedki norrakeelsed laulud. Tommelfinger, langefinger, edderkopp - kelmiküla lapsed teavad hästi mida need sõnad tähendavad. Kuna norrakad on ju kui suuskadel sündinud, tutvustas Siim meile erinevaid talispordivahendeid ja nende kasutamist. Lumelaud, mäesuusad, murdmaasuusad ning videotest sai vaadatud ka hulljulgete ekstreemsportlaste trikke.
Reedel, 13. jaanuaril oli meil ühe isa initsiatiivil vahva võimalus kuulata kahe meie lasteaias käiva laste tädi Kristeli kogemusi ja tutvustust Norra eluolu kohta! Ta on Norras elanud ja õpetaja olnud 14 aastat! Saime teada palju trollide, norra laste, looduse ja muu kohta, kuulasime norra keelt ja püüdsime arvata, millest jutt käis. Lõpus toimus ka vahva mäng, et vaadata, kui hästi meile kuuldu meelde jäi. Küll on tore, kui vanemad pakuvad välja selliseid vahvaid võimalusi, mis muudavad laste jaoks lasteaiapäeva veelgi mitmekülgsemaks!
norrakuu1.jpg

Et ikka norra toitudega tutvust teha, olid meil 16.-20. jaanuaril menüüs norra toidud. Norra lõhesupp (lakesuppe), lambaliha-kapsahautis (fårikål), pannkook (Swelle), hakkalihapallid pruunis kastmes (kjøttkaker), veiselihapada (byffgrytte) ja norra koorekook(bløtkake). Muidugi valmistasid lapsed ka kokanduses norrale iseloomulikke kaneeli-kardemoni rulle.
Nagu kombeks, toimus meil ka Norra kooli nädal, kus lapsed liikusid erinevates rühmades, et saada norra teemadel uusi teadmisi-oskusi. Naerulindudes tutvustati norra laste lemmiktegevusi nii kodus, koolis kui lasteaias ning õpetaja Merily juhendamisel prooviti paarissuusatamist. Naljaninades valmisid norra kaardid koos sümboolikaga, sai kokku panna puslesid mägede ja trollipiltidega ning kaasa elada Kasperi ja Emma talvevaheaja seiklustele (norra päritolu multikas). Rõõmurullides jagunesid lapsed gruppidesse ning QR koodi abil vaadati muinasjuttu trollist ja kolmest kitsetallest ning hiljem lavastati & kanti muinasjutt rühmakaaslastele ette. Särasilmades valmisid vahvad trollid, õpiti 1994. aastal Lillehammeri taliolümipamängudelt kuulsust kogunud tibutantsu ning mängiti norralaste seas populaarset äraarvamismängu, kus põder otsib mängualale paigutatud numbrite seast kohta, kuhu kaka teha.
norrakuu2.jpg

Norra teema kokkuvõtteks toimus 27. jaanuaril suur maailma karneval. Jäneseaasta alguse puhul olid esindatud nii mõnedki väiksemad ja suuremad jänesed. Muidugi võis kohata erinevaid superkangelasi, printsesse ja loomakesi, kuid ka norrale iseloomulikke sportlasi ja virmalisi. Ühisele esitamisele tulid norra keeles õpitud laulud ja koos vahva jänkuga jätkus tantsulusti pikemaks!

Siit lingilt saab kuulata karnevalil esitamisele tulnud laulu: TOMMEL FINGER
norra karneval.jpg