Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna Kelmiküla Lasteaed avastas Jaapanit

Tallinna Kelmiküla Lasteaed avastas Jaapanit

Iga-aastase traditsiooni kohaselt rännatakse jaanuaris Kelmikülas mõnda põnevasse riiki. Sellel aastal osutus valituks Jaapan.

Kirsiõied, sushi, koinoborid, kendo, kimonod, pulkadega söömine, kapselhotellid, ramen - need on mõned märksõnad, mis iseloomustavad meie teguderohkeid Jaapani-teemalisi nädalaid lasteaias. Jaanuari alguses alustasid rühmad isekeskis Jaapaniga tutvumist. Meisterdati lippe, tehti tutvust sümboolikaga (kirsiõied, krüsanteem, lipp) ning õpiti selgeks isegi mõned sõnad jaapani keeles. Muidugi uuriti ka hiraganat ja kataganat (ehk jaapani kirjakeelt).  

Frediga koos õpiti ära nii mõnedki jaapanikeelsed laulud nagu näiteks “Jaapani tähestiku laul - AIUEO”, “Kira, kira Bochi” ning tuntud jaapani tervituslaul “Ohayoo”.  Lisaks muusikategevustele kuulasid rühmad ka oma rühmas jaapanikeelseid laule. Särasilmade lapsed voolisid savist kujukesi jaapani laulude saatel. Naerulinnud külastasid tänu videotele mitmeid Jaapani kuulsaid parke ning nautisid rahuliku muusika saatel kirsiõite ilu. 

Reedel, 19. jaanuaril oli meil vägev võimalus näha lasteaia saalis Jaapani võitluskunsti kendo näidisdemonstratsiooni. Lapsed said ka ise (bambusest) mõõka proovida ning treeningu juurde käivat “kõva häält” teha. Suur aitäh Särasilmade rühma Isabeli vanematele organiseerimise eest! Suur aitäh samuti ka Astoni ja Nolani isale, kes käis Naerulindude ja Särasilmade rühmas rääkimas oma hiljutisest Jaapani reisist ning kellel olid kaasas mitmed põnevad esemed Jaapanist.  Jaapani võistluskunsti kendo tutvustamine saalis

Kuna Jaapan on kuulus oma traditsiooniliste roogade poolest, siis lisasime ka oma lasteaia menüüse põnevaid toite. Näiteks said lapsed süüa rameni suppi kanaga, teriyaki kana nuudlitega, kausi-sushit ning kraage kana. Muidugi valmistasid lapsed  kokandustundides maitsvat sushit. Tuli välja, et sushi on juba paljude laste lemmiktoit, kuid nii mõnigi leidis sushi näol oma uue lemmiku.  Lausa üllatav oli vaadata kui paljud lapsed on pulkadega söömises tõelised meistrid.   sushi
 

Nagu kombeks, toimus meil ka Jaapani kooli nädal, kus lapsed liikusid erinevates rühmades, et saada Jaapani-teemadel uusi teadmisi-oskusi. Naerulindudes tutvustati lastele koinoborisid (ehk tuules lendlevad kalad), mida Jaapanis lapsed meisterdavad lastepäeval maikuu alguses. Naljaninades valmisid põnevas salvrätiku-tehnikas Jaapani lipud.  Rõõmurullides sai tegeleda origamiga ehk voltida. Särasilmad aga tutvustasid lastele Hello Kittyt ja Pokemone. Lastele on need armsad tegelased ammu tuttavad aga nüüd nad teavad, kust need tegelased pärit on. 
kapselhotell

Rõõmurullidel oli suur au kohtuda Jaapani suursaadiku ja kultuuriatašeega. Kohtumine toimus Jaapani suursaatkonna juures Tallinnas.  Rõõmurullid laulsid koos muusikaõpetaja Frediga jaapanikeelseid laule. Kultuuriatašee õpetas lastele jaapani arve 1-10-ni. Lapsed uurisid veidrate ja tõeste Jaapani faktide kohta. Kultuuriatašee tegi Rõõmurullidest video Tourest Jaapani messiboksis näitamiseks 8.-10.02.2024. Videot saab vaadata siit: Rõõmurullid Jaapani saatkonnas   Jaapani Suursaatkond.jpg

Lisaks käisid Rõõmurullid Little Japan Sushi restoranis sushit söömas. 
Little Japan sushi resto (1).jpg

Jaapani teema kokkuvõtteks toimus 30. jaanuaril suur maailma karneval. Karnevalil võis kohata erinevaid superkangelasi, printsesse ja loomakesi. Ühisele esitamisele tulid jaapani keeles õpitud laulud. Lisaks toimus Kelmiküla Laste Parlamendi soovil disko. Lapsed said nädala jooksul avaldada oma muusika- ja laulusoove ning DJ Fred lasi neil siis diskol kõlada. Kõige populaarsem laul Kelmiküla laste seas on hetkel Käärijä “Chachacha”. 
karneval

Kokkuvõteks oli meil Kelmikülas väga põnev jaanuarikuu ning uusi teadmisi ja kogemusi Jaapanist saime väga palju juurde. Suur-suur aitäh lapsevanematele, kes tõid lasteaeda uudistamiseks palju erinevaid esemeid Jaapanist! 

Sayōnara!