Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

2021. aasta Keskkonnasõbraliku liikumise kuu kokkuvõte

2021. aasta Keskkonnasõbraliku liikumise kuu kokkuvõte

        

 

Tallinnas toimus 1-30. septembrini traditsiooniline keskkonnasõbraliku liikumise kuu (KSLK), mis 16.-22. septembril hõlmas ka üleeuroopalist kampaaniat „Euroopa liikuvusnädal“. Mõlema ürituse ühine tunnuslause oli „Jalgsi ja rattaga liikudes hoiad tervist ja keskkonda!“.

2001. aastast läbiviidava Euroopa liikuvusnädala (European Mobility Week) ja 2012. aastast korraldatava Tallinna KSLK ühiseks eesmärgiks on parandada rahva tervist aktiivsema liikumise ning säästva linnatranspordi edendamise kaudu. Tallinn koostöös linnaosavalitsuste, eri ametite ja teiste koostööpartneritega on võtnud eesmärgiks luua meeldiv ja ohutu linna- ja liikluskeskkond, kus saab liikuda mugavalt, turvaliselt ja keskkonda säästvalt.

Selle aasta kampaania jooksul toimus üle linna kokku ligi 60 üritust.

Keskkonnasõbraliku liikumise kuu avaüritus "Roheteekond linnasüdames" toimus 4. septembril. Sündmuse raames suleti osa Estonia puiesteest ja muudeti see autovabaks linnaruumiks. Estonia puiesteele loodi liikumist soosiv keskkond, kus on ka lastel ja noortel turvaline liigelda. Sündmuse raames toimusid järgmised tegevused: elektriliste tõukerataste kiirkursus, elektriliste liikurite tutvustamine, jalgrattaretked ning 20 kiiremat jalgratturit said tasuta jalgratta lihthoolduse. Lisaks olid linnakodanike kasutuses ronimissein, raamatukogu ja korvpallisein, ala oli ilmestatud haljastusega.

Terve septembri jooksul viidi läbi tasuta jalgratta juhilubade koolitusi koolilastele (õpilase vanus oli 10-15 eluaastat). Koolituste eesmärk oli anda õpilasele teadmised ja oskused jalgrattaga liiklemisel. Kokku toimus neli koolitustsüklit (igas tsüklis 13 teooria- ja 7 sõidutundi) kõikide linnaosade lastele. Koolituste jooksul sai jalgratturi juhiluba 100 Tallinna koolilast.

Kuu jooksul toimusid üle linna jalgsi- ja jalgrattaretked (8), treeningud välijõusaalides (8) ja rulluisutreeningud (8). Õpitud rulluisuoskusi sai kasutada neljal Freeskate Movement üritustel (4). Lisaks said linlased osaleda ka õppevisiitidel ja koolitustel Tallinna õppeaedades (8) ning kaheksas kogukonnaaias viidi läbi tasuta tervisetreeningud. Kokku osales sündmustel ligi 600 nimest. 10.-12. septembril toimus ka Tallinna Maraton.

22. septembril toimunud üleeuroopalisel Autovabal päeval viidi läbi elektriliste tõukerataste koolitus ja Tallinna linnaorienteerumine. Linnaorienteerumise rajad olid vahemikus 1-5 km ning erineva raskusastmega. Rada kulges Magdaleena haigla ja Uue Maailma ümbruses. Linnaorienteerumisest võttis osa ligi kakssada inimest.

Keskkonnasõbraliku liikumise kuule andis lõppakordi septembri viimasel nädalal toimunud Tallinn Music Weeki (TMW) linnafestival. Festivali raames loodi Tallinnasse jalutusteekonnad, mida jalgsi või rattaga läbides sai osa võtta temaatilistest vestlusringidest kui ka tasuta kontserditest. Avalikes vestlusringides arutleti kliimamuutuste ja noorte kliimaärevuse teemal ning teemal "Tallinn, Euroopa rohepealinn 2023". Lisaks toimus jalutuskäikude ajal 4 kontserti. KSLK lõpuüritused olid populaarsed, neist võttis osa ligi 2000 inimest.

KSLK kampaaniat kajastasid ETV/ETV2, ETV+, Vikerraadio, Raadio 2, Raadio 4, ajaleht Pealinn, linnaosade ajalehed ja avaldati 16 pressiteadet (neist 10 eesti keeles ja 6 vene keeles). Eestikeelset animeeritud plakatit eksponeeriti linnavalitsuse teenindussaalis, Tallinna bussides ja trollides ning Vabaduse väljaku suurel ekraanil. KSLK eestikeelset reklaamplakatit eksponeeriti valgusvitriinidel üle linna (34 pinda).

KSLK sündmusi jagati Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti Facebooki lehel ning elanikke teavitati keskkonnasõbraliku liikumise kuu veebilehel /liikumiskuu (eesti keeles) ja /rus/mobilnost (vene keeles).

Keskkonnasõbraliku liikumise kuu üritused olid populaarsed ja saadud tagasiside põhjal pakkusid elanikele huvi. Seetõttu on oluline tagada kampaania jätkusuutlikkus ja korraldada keskkonnasõbraliku liikumise kuu ka järgmisel aastal.

 

Viimati muudetud 01.11.2021