Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Õpivisiidid Tallinna aedadesse 2022

Õpivisiidid Tallinna aedadesse 2022

Linnaaedade külastused algavad taas maikuus.

Visiidi peamine eesmärk on kogemuste vahetamine loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning aedade külastamine.
Kohtume inimestega, kes on valmis jagama meiega juba saadud kogemusi linnaaianduses. Iga õpivisiidi käigus külastame ühte aeda. Aedu, kes on aktiivselt ja julgelt arendanud ning hooldanud oma linnaaeda ja arendanud õues- ja loodusõpet. Nad on valmis jagama juba saadud teadmisi ja kogemusi aia kavandamisel, ehitamisel, hooldamisel, õues õppes ja loodushariduses. Kuna õpitegevus toimub väljas, siis palume riietuda ilmastikule vastavalt.

Kasulik on osalemine ka neile, kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2023. aastal õppeaia või kogukonnaaia rajamiseks või arendamiseks.

Järgnevatel kuudel on toimumas mitmeid põnevaid tasuta linnaaianduse teemalisi sündmusi. 

Kuidas kaitsta maasikaid lindude eest loodussõbralikult ja loomasõbralikult
Töötuba lastele: Maali oma maasikakivi!
15. mai (pühapäev) Kalamaja Ürdiaed (Vana-Kalamaja 36 hoovis) kell 11.30-12.30
Maali oma maasikakivi! Sihtrühm – lapsed alates vanusest 3+.
Töötoa sisu – valmistame lastega koos maasikapeenardesse loomasõbralikke linnupeletusvahendeid, värvilisi kive, mis kaitsevad valmivaid maasikaid lindude eest. Iga laps saab läheneda loominguliselt oma kividisaini – kas kujundad ühevärviline, lepatriinupere või hoopis täpiline kivipere maasikakasti. Töötoa läbinud laps saab viia värvitud kivi oma kogukonnaaia/kodu istutuskasti. Vaata SIIT

Vertikaalne farm ehk nutikas kasvuhoone
17. mai (T) Laava Tech esinduses (Kaupmehe tn 19, 1. korrus, sissepääs tänavaltalgusega kell 13 ja kell 16.30 (kestvus u 1,5h)
Presenteerime huvilistele vertikaalset farmi ehk nutikasvuhoonet. Räägime kasutatavast tehnoloogiast, kasutusvõimalustest, vertikaalse farminduse arengusuundadest maailmas. Lisaks vaatame koos kuidas külvata seemneid linamattidele ning turbast pottidesse. Anname kõigile kohalviibijatele ülevaate seemnete külvist kuni saagi lõikamiseni. Õpivisiit koosneb loengust, jututoast ning praktilisest tegevusest.
Õpivisiidid on toimunud. Vaata SIIT

Seltsilistaimed – milliseid taimi on tulus koos kasvatada
24. mai (T) Rõõmutarekese lasteaia õppeaias (Toom-Kuninga 13a) algusega kell 17.30 (kestvus u 1,5h)
Räägime seltsilistaimedest. Mis need on? Kuidas taimed teineteist abistavad, pakkudes kaitset kahjurite eest ja luues sobivamaid kasvutingimusi oma naabritele. Kuidas vältida taimede vahelist konkurentsi. Milliseid taimi valida, kas kasvatada üheaastaseid või hoopis püsikuid. Läbi mõeldud istutusplaan on vajalik tervemate taimede saamiseks.
Registreeri õpivisiitidele SIIT.

Permapeenarde ja lilleniidu rajamine
25. mai (K) Pirita uue kloostri tarbeaias ja Caritase kogukondlikus õppeaias (Merivälja tee 18) algusega kell 17 (kestvus u 1,5 h)
Räägime loodust ja keskkonda säästvatest aiategevustest ning ühtlasi tutvustame kuhikpeenra rajamist ning taimede istutamist põhupakkidesse.
Registreeri õpivisiitidele SIIT.

Vanalinna aed – avalikud loengud ja töötoad
28. maist Vanalinna kogukonnaed (Tornide väljak).
Sel aastal linnamüüri äärde rajatud kogukonnaaed lähtub keskaegse nunna Hildegardi ravimtaimede õpetusest. Rajatud on aiasüda, kust leiab Hildegardi ilmkaari järgiva kosmoseringi, looduse ühtsuse sümbolina nelikannad, ristikujulist eesti rahvusmotiivi meenutavad peenrakastid, pärandtaimedena on istutatud apteegiroosid ja lavendlipõõsad, lilleaas ja kõrvitsapeenar.
Osalemiseks vaata aiandushooaja avalikke sündmusi SIIT. 

Presidendi kantselei Roosiaed – Eesti keele maja rohehuviliste väike ringkäik ühte põnevasse ja varjatud aeda
2. juuni (N) Vabariigi Presidendi Kantselei Roosiaed (A. Weizenbergi 37) algusega kell 17.30.
Ringkäigu eesmärk on näidata rohehuvilistele presidendi aeda ja kuulda lugusid ajaloolise aia kujunemise loost. Vaatame, mis aias tänapäeval veel kasvab, mis on aja jooksul muutunud. Räägime rooside iseloomust, mesilindudest ning aedniku toimekast päevast. Registreerimist ei toimu.

Meetaimed ja mesindamine linnaaedades.
8. juuni (K) Kopli 93 kogukonnaaed (Kopli 93) algusega kl 17.30
Räägime miks on tolmeldavaid putukaid aeda vaja. Vaatame koos mis aias kasvab. Üks asi on putukate meelitamine aeda, aga teine küsimus on, et kuidas neid seal hoida. Putuktolmlejate taimede õied on kohastunud putukate, sh mesilaste ligimeelitamiseks. Miks on vajalikud mesilaste korjetaimed ja taimede tolmeldamine mesilaste abil. Ka meie aed pakub pisielukatele sobivaid elu- ja varjepaiku ning piisavalt toitu. Aias on  muudki huvitavat nt. mesitarud, rajatud on lilleniit jpm. 
Registreeri õpivisiitidele SIIT.

Tomatite kasvatamine kasvuhoones
15. juunil (K) Päevalille lasteaed (Raua 53) algusega kell 16.30 (kestvust u 1,5h)
Tutvume õppeaiaga ja räägime tomatite kasvatamisest, tomatite sortidest ning jagame kogemust kasvuhoone valikul ja paigaldamisel. Saadud kogemus võib anda mõne uue mõtte või idee, samuti olla õppetunniks kuidas saada õigete meetoditega hea saak. Tomatite kasvatamine on jõukohane ka algajale aednikule - tuleb valid tomatisordid ja teada kasvatamiseks vajalikke nõudeid.
Registreeri õpivisiidile SIIT.

Vanalinna aed ja keskaja mängud aias - külla tuleb ka Kalamaja muuseum
16. juunil (N) Vanalinna kogukonna aias (Tornide väljak) algusega kell 16.
Vanalinna aed on rajatud linnamüüri äärde keskaegseid traditsioone järgides – seda nii taimede kasvatamisega tervist toetades ja kui ka liikumist silmas pidades. Aia eestvedajatega koos vaatame, miks on aed just selline nagu ta on, ka miks ja millised taimed aias kasvavad. Lisaks räägime, kas lapsed keskajal üldse mängisid. Kui mängisid, siis milliseid mänge. Kas mõni mäng oli ka tänapäeva laste mängudele sarnane. Tutvume mängudega, kus ratsutame puuhobustel, proovime vallikraavi ületamise mängu, hobuseraua viskamist, sigade aeda ajamist ja veel palju muud.
Registreeri õpivisiitidele SIIT.

Kontakt ja lisainfo: Marina Laidla, 513 5779, [email protected]

Grupid:
Vertikaalne farm (Strateegikeskus rohehuvilised) 31. mai kl 16
Ringkäik (Eesti keele maja) Roosiaias 2. juunilm kl 17.30
Ringkäik (Kristiine gümnaasium) Roosiaias 6. juuni kl 10
Ringkäik (Haridusamet) Roosiaaias 14. juunil kl 14

 

Viimati muudetud 06.04.2023