Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Õpivisiidid Tallinna õppeaedadesse 2021

Õpivisiidid Tallinna õppeaedadesse 2021

Õppeaedade külastused algavad 11. maist.
Visiidi peamine eesmärk on kogemuste vahetamine loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning õppeaedade külastamine.

Külastame mitut linnaaeda, aga ka ühte kogukonnaaeda. Kohtume tublide inimeste ja aednikega, kes on valmis jagama meiega juba saadud kogemusi linnaaianduses. Iga õpivisiidi käigus külastame ühte aeda, kus me kohtume õppeaedade õpetajate-aednikega. Need on asutused, kes on aktiivselt ja julgelt arendanud ning hooldanud oma linnaaeda ja arendanud õues- ja loodusõpet. Nad on valmis jagama juba saadud teadmisi ja kogemusi aia kavandamisel, ehitamisel, hooldamisel, õues õppes ja loodushariduses. Kuna õpitegevus toimub väljas, siis palume riietuda ilmastikule vastavalt.

Kasulik on osalemine ka neile, kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2022. aastal õppeaia rajamiseks või arendamiseks.

Järgnevatel kuudel on tulemas veel mitmeid teisigi põnevaid tasuta linnaaianduse teemalisi sündmusi.
Registreeri õpivisiitidele ja -tubadesse SIIT.  

Gustav Adolfi Gümnaasium - hürdopoonikal põhinev aed
11. mai (T) Gustav Adolfi Gümnaasiumi katuseaed (Vana-Kalamaja 9) algusega kell 15 Räägime hürdopoonikast ja tutvustame veetoitel toimivat kasvuhoonet. Toimub ka töötuba – ühendame veetoite detailid ja teeme koos seinale vertikaalkasvuala. Kui ilm on ilus, siis ustutame ka maasikaid.

Vormsi lasteaed – kompostimise praktiline õpituba
13. mail (N) Vormsi lasteaia õppeaed (Vormsi 1) algusega kell 13.30.
Külastame lasteaia õppeaeda, kus lapsed ja õpetajad juba mitmendat aastat aktiivselt kompostivad nii olme- kui taimejäätmeid. Töötajad-pedagoogid on aja jooksul kompostimist aias ja õuesõppest lähtuvalt vorminud ja omandanud kogemuse kasutades erineid kompostimisviise ja -vahendeid nagu kiirkomposter, tavakomposter ning vihmaussikomposter. Töötoas sorteerime alustuseks jäätmed ja õpime koos mismoodi kompostimine toimub ja kuidas tekib muld.

Kullatera lasteaed – permakultuuril põhinev aed
20. mail (N) Kullatera lasteaia õppeaed (Magdaleena 6) algusega kell 16.
Külastame lasteaia aeda, kus väikesel alal on katsetatud ka permapeenarde rajamist. Permapeenardes on arvestatud ümbritsevat keskkonda, kus omavaheliseks süsteemiks on seotud taimede kooslus, aias tegutsevad inimesed ja kõik aias elavad elusolendid. Tutvustame erinevaid permapeenaraid ja räägime millised on permakultuuris rajatavate peenarde liigid nagu kuhikpeenar, papipeenar, maasika- või ürditorn. Kuuleme ka esimese aasta kogemusest, millised taimed omavahel sobivad ja peenarde jaoks vajalikest materjalidest. Praktilises osas rajame koos papipeenra, maasika- ja ürditornid.

25. ja 26. mai keskkonnahariduse huviringi õpilaste visiidid Rõõmutarekese õppeaeda. Visiidi eesmärk on tutvustada keskkonnahariduse huviringi õpilastele linnaaiandust ja selle mõju linnaloodusele.

Tallinna Ehituskool – euroalustest vm. lihtsama aiamööbli või kiige valmistamine
26. mail (K) Tallinna Ehituskool (Pärnu mnt 162) algusega kell 16.
Tallinna Ehituskoolis on materjalide töötlemise eriala, kus õpitakse mööbli valmistajaks ja restaureerijaks. Ja ka aianduse eriala, kus õpitakse maastikuehitajaks. Ehituspuusepa üheks tööülesanneteks on puitkonstruktsioonide ehitus. Kuna puitkonstruktsioonide ehitus on suuresti loov tegevusala, siis teeme koos õpilaste juhendamisel lihtsamat aiamööblit (n. istumisaluse või kiige). Koolil alustab sel aastal söödavatest ilutaimedest labürint-aia rajamist. Vaatame kuidas on arvestatud ümbritsevat keskkonda ja milline on taimede kooslus peenardes.

Põhjala tehase kogukonnaaed – külastame kogukonnaaeda
27. mail (N) Põhjala tehase kogukonnaed (Marati 5) algusega kell 16.
Tutvume ühe kogukonnaaiaga. Külastame endist kummikutehast, mis on ärganud taas ellu kultuuri- ja kogukonnakeskusena. Tänasesse siginasse-saginasse mahuvad tegutsema nii kohvikud, pagarikoda, kunsti- ja disainistuudiod kui ka linnaednikud. Põhjala tehase linnaaed on kogukonnaaed, mis tegutseb kolmandat aastat ja kus on avatud kasvuhoone ja üle 90 taimekasti. Kogukonnaaia eesmärk on tuua kokku spetsialistid, entusiastid ja huvilised, edendada pealinlaste keskkonnaalast teadlikkust ja pakkuda võimalust viljeleda rohelisemat elustiili.

Tallinna Tugikeskus Juks - töö erivajadustega inimestega 
3. juunil (N) Tallinna Tugikeskus Juks õppeaed (Kadaka tee 153) algusega kell 16.
Tugikeskuse igapäevatööks on tööealiste erivajadustega inimeste tegevusvõime arendamine ja säilitamine ning nende perede toetamine. Keskuse töötajad on ühe ideena rajanud tervendava aia. Tervendav aed loodi koos teenuse kasutajatega ning seda hooldatakse samuti üheskoos. Põhitegevuseks on taimede eest hoolitsemine, aga ka taimede imetlemine, katsumine, maitsmine ja haistmine. Õppeaed pakub võimalust tegeleda aiateraapiatega, lõõgastuda ning teha muid teraapilisi tegevusi.

Kalamaja muuseum - Kalamaja salaaia tuur
15. juunil (T) Kalamaja muuseumi aeda (Kotzebue 16) algusega kell 17.
Tuur viib Kalamaja kogukonnamuuseumi aiast ühte salajasse ja ägedasse Kalamaja aeda. Kalamaja sügavuses asuvas salaaias vaatame üle selle, milliseid taimed aias kasvavad ja perenaised räägivad, kuidas ning mis aias kasvab. Kuna tegemist on põlisaiaga on näha mitmeid Kalaaja põlissorte. Tuur algab Kalamaja muuseumist (Kotzebue 16).
Registreeri 11.-15. juuni õpivisiitidele SIIT.  

Tallinna Loomaaed tutvume õppeaia ja kompostimismajaga
16. juunil (K) Tallinna Loomaaia õppeaeda (Paldiski mnt 145) algusega kell 16
Koguneme Paldiski mnt väravas. Läheme koos ühte külastajate pilgule peidetud ja loomaaia südames asuvasse köögivilja, viljapuude ja marjapõõsaste aeda. Koos vaatame, millised taimed peenardes ja aias kasvavad ning mida võiksime ka ise oma õppeaedades kasvatada. Külastame kompostimismaja ja vaatame kuidas kasutatakse igapäevaselt tekkivaid jäätmeid mulla taastootmiseks.
Registreeri õpivisiidile Tallinna Loomaaeda SIIT.  

30. juuni Lastemuuseum Miiamilla - rohe- ja laagrilaste väike ringkäik ühte põnevasse naaberaeda.
Ringkäigu eesmärk on näidata laagrilastele roosilist presidendi aeda ja kuulata lugusid mesilindudest, rooside iseloomust ja aedniku toimekast päevast.

Küsimuste korral võtke ühendust,

Marina Laidla
linnaaianduse projektijuht
keskkonnahariduse osakond
Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet
[email protected]
+372 513 5779, 640 4714

Viimati muudetud 18.06.2021