BaltiPlast
- Pilootprojektid
- Plastivähendamise pilootprojekt kodumajapidamistele
- Plastivähendamise pilootprojekt ettevõtetele
- Plastivähendamise pilootprojekt haridusasutustele
- Tehniline pilootprojekt
- Strateegilise dokumendi koostamine
- Avalike ürituste pilootprojekt
- Plasti vähendamise kampaaniad elanike teadlikkuse suurendamiseks
BaltiPlast projekt aitab kaasa ühekorraplasti ja plastpakendite kasutamise vältimisele ja vähendamisele Läänemere piirkonnas.
Projekti periood: 2023-2025
Projekti kontakt: Liina Kanarbik, [email protected]
Plasti tootmine ja tarbimine on Euroopas märkimisväärselt kasvanud, mistõttu plastijäätmed saastavad veeressursse, ohustavad inimeste ja keskkonna tervist ning võivad kahjustada kogu Läänemere piirkonna ökosüsteemi. Plasti taaskasutamise ja ringlussevõtu määr on veel üsna madal. Seetõttu on teadmiste levikuks ja toimivate lahenduste edendamiseks vaja koostööd kohalike omavalitsuste ja kõigi plastijäätmete väärtusahela osaliste vahel.
BaltiPlasti 18 projektipartnerit Saksamaalt, Rootsist, Soomest, Eestist, Lätist ja Leedust töötavad välja, katsetavad ja viivad ellu integreeritud lahendusi plasti vähendamiseks kõigil asjakohastel tasanditel. Lahendusi testivad omavalitsused linna strateegilisel otsustus- ja tegevustasandil, linnaasutused ja koolid oma igapäevategevuses, ettevõtted, kes kasutavad või tarnivad pakendatud kaupu, toodavad, müüvad või käitlevad plastpakendeid ja pakendijäätmeid ning elanikud, kes peavad oma ühekorraplasti tarbimist oluliselt muutma.
Lahendused koos koolitusmaterjalidega tehakse kättesaadavaks teistele kohalikele omavalitsustele, ettevõtetele ja muudele huvirühmadele BaltiPlasti plastijäätmete platvormil.
Plastivähendamise pilootprojekt kodumajapidamistele
Tallinna linn kutsub osalema kodumajapidamiste pilootprojektis (kestvus 8 nädalat), et enda kodus tekkivad plastijäätmed kaardistada ning nende kogust järk-järgult vähendada. Piloodis osalemiseks ei pea olema Tallinna linna elanik.
Esimesena palume täita küsimustik (u 10 minutit) hiljemalt 11.09.2024.
Järgmisena palume teil kord nädalas kindlal päeval digitööriista sisestada andmed enda pere pakendi- ja segaolmejäätmete tekkimise kohta.
8. nädalal palume täita tagasiside küsimustik.
Kõigil pilootprojektis osalejatel soovitame lugeda infomaterjali „Plast on fantastiline“
Plastivähendamise pilootprojekt ettevõtetele
2024. aastal viidi ettevõtetes läbi pilootprojekt, mille eesmärk oli tõsta ettevõtete töötajate teadmisi plasti ja selle ohtlikkuse kohta, kaardistada ettevõttes tekkivad plastijäätmed, need liigitada ning otsida lahendusi plastijäätmete vältimiseks, vähendamiseks ning sellega panustada keskkonnajalajälje vähendamisesse.
Pilootprojektis osales 5 ettevõtet: Swedbank, Tallinn Music Week, Põhjala tehas, Alexela ja Elron
Kokku osales 449 töötajat.
Pilootprojekt koosnes 3 etapist:
I etapis koguti kokku ning kaardistati kõik tööruumides tekkivad plastijäätmed.
II etapis said ettevõtted ülevaate plasti positiivsetest ning negatiivsestest külgedest, sh plasti ohtlikkusest.
III etapis said ettevõtted ülevaate, kuidas ühekordset plasti igapäevaelus vähendada.
Kui soovid lisainfot või kui ka Sinu ettevõte soovib sellises pilootprojektis osaleda, siis pöördu Mikk-Erik Saida poole ([email protected]).
Plastivähendamise pilootprojekt haridusasutustele
2024. aastal viidi koolides läbi pilootprojekt, mille eesmärk oli tõsta koolinoorte teadmisi plasti ja selle ohtlikkuse kohta, kaardistada klassiruumis ja koolis tekkivad plastijäätmed, need liigitada ning otsida lahendusi plastijäätmete vältimiseks, vähendamiseks ning sellega panustada keskkonnajalajälje vähendamisesse.
Pilootprojektis osales 3 kooli: Laagna Gümnaasium( 3c ja 6c klass), Rocca al Mare kool, Ääsmäe Põhikool
Pilootprojekt koosnes 3 etapist:
I etapis koguti kokku ning kaardistati kõik klassiruumis ja koolimajas tekkivad plastijäätmed
II etapis said lapsed ülevaate plasti positiivsetest ning negatiivsetest külgedest, sh plasti ohtlikkusest.
III etapis said koolid ülevaate, kuidas ühekordset plasti igapäevaelus vähendada
Kui soovid lisainfot või kui ka Sinu kool või klass soovib sellises pilootprojektis osaleda, siis pöördu Triin Ida poole ([email protected]).
Leedu projektipartneri Kaunase ülikooli eestvedamisel osales Tallinna linn 2024. aastal ka tehnilises pilootprojektis, mille eesmärk oli kodumajapidamistes tekkivate eri tüüpi plastide kaardistamine. Plastide tuvastamisel kasutati trinamiX seadet, mis aitab tuvastada plastide koostise. Pilootprojekti jaoks võrreldi plast- ja metallpakendijäätmeid, mis on tekkinud eramajades ning ka avaliku pakendijäätmete võrgustiku kaudu.
Täpsema info saamiseks pöördu Mikk-Erik Saida poole ([email protected]).
Strateegilise dokumendi koostamine
Projekti jooksul luuakse strateegiline dokument, mille fookuses on ühekordse plasti vähendamine nii linnaasutustes kui igapäevaelus.
Tallinna linn seob projekti raames loodava strateegilise dokumendi linna kavandatava dokumendiga "Tallinna ringmajanduse arengukava 2035", mis peaks valmima juuniks 2025.
Lisainfo: Liina Kanarbik ([email protected]).
Avalike ürituste pilootprojekt
Projekti raames on fookuses ka avalikud üritused, mille eesmärgiks on ühekordse plasti vähendamine ning teavitustöö tegemine avalikel üritustel.
2024. aastal tehti koostööd spordiüritusega Maijooks ning kogupereüritusega Tall Ships Races.
Maijooks
- Vähendati rinnasiltide suurust
- Kasutati korduskasutatavaid suunaviitasid
- Koguti kokku haaknõelad, et neid järgmistel jooksudel korduskasutada
- Propageeriti avalike veekraanide kasutamist ning lisati veevõtupaagid oma pudeli taastäitmiseks ning ühekordsete joogipudelite vähendamiseks
- Kasutati korduskasutatavaid joogitopse
Tall Ships Races
- Propageeriti avalike veekraanide kasutamist ning lisati veevõtupaagid oma pudeli taastäitmiseks ning ühekordsete joogipudelite vähendamiseks
- Prügihunt viis läbi haridusprogrammi, mille raames õpetati, kuidas vähem tarbida, asju korduskasutada ning jäätmeid liigiti koguda
- Tehti ülelinnaline teavituskampaania "Save our sea" mereprügi probleemi teadvustamiseks.
Plasti vähendamise kampaaniad elanike teadlikkuse suurendamiseks
Projekti raames tehakse järjepidevat teavitustööd, mille eesmärk on meelde tuletada ning teadvustada ühekordse plasti, ühekordse joogitopsi ning mereprügiga seotud keskkonnaprobleeme.
Digiplakatid - ühekordse plasti, ühekordse joogitopsi ning mereprügi probleemidele keskenduvate digiplakatite jagamine Tallinna ja Harjumaa ühistranspordis, kaubanduskeskuste digiekraanidel ning välipindade LED reklaamtahvlitel.
"Sorteerid või ignoneerid?" videoklipp
Sotsiaalmeedia - BaltiPlasti partnerite poolt jagatava teavitusmaterjali jagamine linna erinevates sotsiaalmeediakanalites, nt PRÜGIHUNDI Facebooki lehel
Kui Sind need kampaaniad kõnetavad ja soovid neid levitada, palun pöördu Triin Ida või Liina Kanarbiku poole ([email protected]; [email protected]).
Lühidalt projektist:
Tegemist on rahvusvahelise projektiga BaltiPlast, mille eesmärk on ühekorraplasti ja plastpakendite kasutamise vältimine ja vähendamine Läänemere piirkonnas. Projekt kestab 2023-2025.
Projektis osalevad osapooled:
Kohalikud omavalitsused: Hamburg, Helsingi, Tallinn, Daugavpils, Valmiera, Līvāni, Kaunas ja Västerås
Sisupartnerid: Läänemere Linnade Liit, SEI Tallinn, TalTech, Daugavpilsi Ülikool, Keep Sweden Tidy, Baltic Environmental Forum (Germany, Latvia), Swedish Consumer Association, Environmental Center for Administration and Technology (ECAT – Lithuania)
Eesti partnerid: Tallinna Strateegiakeskus, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (SEIT) ja Tallinna Tehnikaülikool (TalTech).
Projekti kogueelarve on ligi 4,3 miljonit. Tallinna linna eelarve on 91 086,2 eur, millest 20% (18 217,24 eur) on linna omaosalus ja 80% (72 868,96 eur) Interreg toetus.
Projekti rahastab Interreg Läänemere piirkonna programm 2021-2027.
-
Partnerid
-
- Hamburg University of Applied Sciences (Saksamaa)
- Helsinki linn (Soome)
- Tallinna linn (Eesti)
- Kaunase omavalitsus (Leedu)
- Västerås omavalitsus (Rootsi)
- Valmiera omavalituss (Läti)
- Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (Eesti)
- Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) (Eesti)
- Kaunas University of Technology (Leedu)
- Daugavpils omavalitsus (Läti)
- Union of the Baltic Cities Sustainable Cities Commission (Soome)
- Baltic Environmental Forum Germany (Saksamaa)
- Baltic Environmental Forum Latvia (Läti)
- Keep Sweden Tidy (Rootsi)
- Swedish Consumers Association (Rootsi)
- Environmental Center for Administration and Technology (ECAT) (Läti)
- Coalition Clean Baltic (Rootsi) Plastic-Free City, KuBus e.V. (Saksamaa)
Rahastus
Seda projekti rahastab Interreg Läänemere piirkonna programm 2021-2027.
BaltiPlasti koduleht