Jäätmehoolduse arengusuunad
2022. aastal vastu võetud "Tallinna jäätmekava 2022-2026" põhilised arengusuunad on:
Tallinn on selgelt teadvustanud, et jäätmehoolduse kavandamist tuleb vaadelda üldisemas ringmajanduse kontekstis. Nii on Tallinnal kavas ka ringmajanduse põhimõtteid laiemalt edendada ja rakendada, kaasates huvirühmi.
Tallinna linna peamised ringmajanduse edendamise sihid aastatel 2022–2026 on:
- viia rõhuasetus tavapärastelt jäätmejaamadelt ringmajanduskeskustele;
- toetada jätkusuutlikke korduskasutust hõlmavaid lahendusi;
- suurendada elanikkonna teadlikkust asjade korduskasutamisest, parandamise võimalustest ning selle kaudu jäätmetekke vähendamisest ja vältimisest ning jäätmete ja kasutatud asjade liigiti kogumisest.
Ringmajandus on majandusmudel ja lähenemine, kus majanduskasv lahutatakse loodusressursside ülekasutamisest ja sellega kaasnevatest negatiivsetest keskkonnamõjudest.
Ringmajandus on alternatiiv valitsevale lineaarsele „võta-tee-viska ära“ tootmise ja tarbimise majandusmudelile, mis vajab suurt kogust võrdlemisi odavat materjali ja sisendit ning toodab samas palju jäätmeid. Ringmajandus on ennast taastootev süsteem, kus hoitakse tooted, komponendid ja materjalid jätkuvalt nende kõige suurema kasuliku väärtuse juures.
Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooniga (OECD) on koostöös Tallinna linnaga koostanud aruande "Ringmajandus Tallinnas".
Aruandes võetakse kokku OECD, Tallinna linna ning avaliku-, era- ja mittetulundussektori huvirühmade 20 kuud kestnud valdkondliku dialoogi tulemused. Selles esitatakse Eestis ja Tallinna linnas edendatavate olemasolevate ringmajandusalgatuste peamised komponendid, peamised väljakutsed ja poliitikameetmete soovitused, mis aitavad linnal arendada oma pikaajalist nägemust ringmajandusest, seades tulevikueesmärgid.
Aruandest lähtuvalt plaanib Tallinna linn edasi liikuda oma ringmajanduse arengukava loomisega, mis peaks valmima 2025. aasta jooksul. Arengukavas plaanitakse muuhulgas fookusesse võtta OECD aruandes toodud teemad, millel on Tallinnas ringmajandusele üleminekuga seoses suur potentsiaal: ehitatud keskkond, toit, turism (ja avalikud üritused), samuti tekstiil.
Loe ringmajanduse kohta rohkem:
- Kliimaministeeriumi veebileht
- Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooni veebileht
- Ringdisaini valdkonda tutvustav veebileht
Jäätmehooldust reguleerivad õigusaktid
Mereprügi tegevuskava
Tallinna linn koostöös Stockholmi keskkonnainstituudi Tallinna keskusega (SEI Tallinn) koostasid pealinna mereprügi vältimise ja vähendamise tegevuskava 2022-2026. Tegevuskava ja seotud informatsiooniga on võimalik tutvuda siit.Tallinnas korraldab jäätmehooldust ja edendab ringmajandust Tallinna Strateegiakeskuse ringmajanduse osakond. Kirjutage meile e-posti aadressile jaatmed@tallinnlv.ee või võtke otse ühendust meie spetsialistidega.