Jäätmetekke vähendamise nädal (EWWR)
Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks (European Week for Waste Reduction - EWWR). Selle raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ning ressursse säästlikult kasutama. Nädala eesmärk on teadlikkuse tõstmine jäätmetekke vähendamise osas.
Vaata ka:
- Tallinna ringmajanduse ja jäätmehoolduse veebileht
- Keskkonnaministeeriumi veebileht
- Üleeuroopaline jäätmetekke vähendamise nädal www.EWWR.eu
- Ringmajanduse veebileht ringmajandus.envir.ee
Lisainformatsioon: Tallinna Strateegiakeskuse ringmajanduse osakond, e-post: [email protected].
↓ Jäätmetekke vähendamise nädala 2021
↓ Jäätmetekke vähendamise nädala 2020
↓ Jäätmetekke vähendamise nädala 2018
↓ Jäätmetekke vähendamise nädala 2017
↓ Jäätmetekke vähendamise nädala 2016
2021. aasta jäätmetekke vähendamise nädal
Peamine teema on "Ringsed kogukonnad".
Mis on ringne kogukond?
Ringne kogukond on ühtehoidev ring või kollektiiv ja ringmajanduslikke võtteid praktiseeriv grupp, mis seab esikohale ressursside jätkusuutliku kasutuse. Ringmajanduse käsitlused laienevad ka teenustele – neid tuleb osutada ja tarbida, tuginedes samadele põhimõtetele: säästlikult, inimeselt inimesele ja jäätmepriilt.
Nädala raames toimuvad järgmised üritused:
- Korduskasutuse kogumisringid
- Korduskasutust ja jäätmetekke vähendamist tutvustav veebinar 23.11.2021
Veebinaril osalenud ettevõtete kontaktid:
- MTÜ Uuskasutuskeskus poed hoiavad asjad ringluses
MTÜ Uuskasutuskeskus tegevjuht Diana Paakspuu, [email protected], +372 5615 6730 (E–R 09–17)
- OÜ Eesti Pandipakendi korduskasutatavad nõud
Panditops projektijuht Kertu Tutk, [email protected], +372 5345 4984
- Ringo Eco OÜ korduskasutatavad pakendid, nõud
Ringo Eco OÜ juhatuse liige Janek Balõnski, [email protected], +372 5187 647
- RingKarp korduskasutatavad karbid
RingKarbi idee autor ja edasiviija Katarina Papp, [email protected], +372 5365 6384
- ZeroPunkt „app“ toidu ja muude asjade jagamiseks
ZeroPunkt meeskonna liige Taavi Lindmaa, [email protected], +372 5264 980
Anna teada oma üritusest või tegevusest! Kirjuta e-posti aadressile [email protected].
Igaüks saab oma ürituse registreerida ka ametlikul veebilehel (eng) www.ewwr.eu.
Pressiteated: Pealinn, Postimees (BNS)
2020. aasta jäätmetekke vähendamise nädal
Sellel aastal EWWR teema on "Nähtamatud jäätmed". Palju huvitavat infot on võimalik leida uuel veebilehel www.nähtamatudjäätmed.ee.
Nädala raames toimuvad järgmised üritused:
Ohtlike jäätmete sh elektriseadmete kogumisring 21.,22.,28.,29.11.2020, vt lisainfo;
- Romusõidukite tasuta äraveo kampaania 18.11.-2.12.2020, vt lisainfo;
- Teavituskampaania "Nähtamatu jäätmed" veebis, TVs, raadios ja ajalehtedes.
Plakatid ja bänner: teksad, trell, sülearvuti, kampaania plakat, bänner.
Keskkonnaameti mälumäng on siin.
Pressiteated: Pealinn, Linna veebileht 1, Linna veebileht 2, Tallinna FB, Linna veebileht 3 RUS,
2018. aasta jäätmetekke vähendamise nädal
Teemaõhtu: "Ohtlikud ained tarbetoodetes"
Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet ja Tallinna Keskraamatukogu kutsuvad teisipäeval, 20. novembril osalema loengus, kus tutvustatakse tarbetoodetes leiduvaid ohtlikke aineid ning õpetatakse käepärastest vahenditest valmistama ohutumaid puhastusvahendeid. Üritus algab kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) suures saalis ning jätkub kell 18.15 töötoaga.
Poes müüdavates tarbetoodetes leidub aineid, mis on ohutud, kuid ka neid, mis võivad kujutada oma kahjuliku toime tõttu ohtu nii tervisele, varale kui keskkonnale. Ehkki enamikele toodetele on nende koostisained pakendile märgitud (just kosmeetikatooted ja kodukeemia), jääb paljudele informatsiooni lugedes siiski arusaamatuks, mida nimekirjas välja toodud nimetused tähendavad.
Millised on tarbetoodetes kasutatavad enamlevinud ohtlikud ained, millised on selliste toodete kasutamise võimalikud tagajärjed ning kas ja kuidas saab neid asendada, on küsimused, millele 20. novembril toimuv loeng kindlasti vastuse annab. Loengule registreerimine ei ole vajalik.
Loengu järgselt toimub töötuba „Teeme ise puhastusvahendeid“. Töötoas osalejatel palume puhastusvahendi valmistamiseks kaasa võtta tühi, puhas, kaanega 200 ml purk. Loengu ning töötoa viib läbi Balti Keskkonnafoorumi keskkonnaekspert Kai Klein.
Üritus on tasuta.
Teemaõhtu on osa 17.–25. novembrini tähistatavast üleeuroopalisest jäätmetekke vähendamise nädalast, mis tänavu keskendub ohtlike jäätmete tekke vältimisele. Täiendavalt teemaõhtule on Tallinna Keskraamatukogus vaatamiseks ülesse seatud installatsioon meres leiduvast plastprügist, millega saavad huvilised tutvuda perioodil 17.-25. november.
2017. aasta jäätmetekke vähendamise nädal
Perepäev "Prügi Ressursiks!" (25.11.2018, Energia avastuskeskuses).
Ehk olete teinekord ka ise jäänud jäätmekonteinerite ette nõutult seisma: kuhu õigupoolest panna katkiläinud arvutihiir, mida teha lapse katkise kaisukaruga või kuidas saada lahti vanaisa aegunud vererõhuravimitest?
Novembri viimasel nädalavahetusel Energia avastuskeskuses toimuv perepäev „Prügi ressursiks!” annab kohe kindlasti neile küsimustele vastused.
Tallinna Keskkonnaameti ja Energia avastuskeskuse perepäeval toimub tegevusi nii väikestele kui ka suurtele. Avastuskeskuse legendaarne leiutaja Aare Baumer näitab lustakas teadusteatris, millest koosnevad meie nutiseadmed ja elektrilised mänguasjad. Loengutega ohtlikest jäätmetest, mida leidub ka meie kodumajapidamistes, kuid millega ei osata pärast nende eluea lõppu pahatihti midagi peale hakata, astuvad üles Ragn-Sellsi ja EES-Ringluse eksperdid. Töötube lastele, aga ka täiskasvanutele teevad Eesti Pandipakendi asjatundjad, kellega tuleb kaasa maskott Pandu. Lastele õpetab sortimist PRÜGIHUNT ja vanade asjade uuesti kasutamist näitab Uuskasutuskeskuse meeskond.
Trummar Reigo Ahven näitab, millist mõjusat biiti saab teha trash drums’ide ehk prügitrummidega ning juhendab trummide töötoas kõiki rütmihuvilisi. Avastuskeskuse planetaariumis saab tasuta vaadata jäätmeteemalist filmi ja Energia avastuskeskuse uut populaarteaduslikku lühifilmi „Helielu”.
Kõikidele küsimustele jäätmete kohta, millele külastajad tegevuste käigus vastust ei leidnud, on kohapeal valmis vastama „prüginõunikud” Keskkonnaministeeriumist ja Tallinna Keskkonnaametist.
Päeva jooksul toimub temaatiline viktoriin auhindadega. Ühtlasi on külastajatel võimalik perepäevale kaasa võtta ja ära anda väikeelektroonikat (need on probleemtooted, mida ei tohi olmeprügiga koos ära visata!) näiteks sülearvuteid, miksereid, juuksefööne jms, aga ka patareisid. Lapsed võivad kaasa võtta mõne terve, aga ära tüüdanud mänguasja, mille saab kohapeal Uuskasutuskeskuse abiga mõne teise lelu vastu vahetada.
Jõuluehete meisterdamise töötuba veab kunstnik ja käsitöömeister Tiiu Tagamets, ajutise kohviku paneb keskuses püsti Korsten- Armastus & Hea Toit.
PEREPÄEVA KAVA avaneb SIIT!
Perepäev toimub laupäeval, 25. novembril kella 11–16-ni, avastuskeskus on aga avatud kella 19-ni. Perepäeval on avastuskeskuse sissepääsupilet tavapärasest soodsam: hind alates 7. eluaastast on 3 €/in, väiksemad lapsed pääsevad keskusesse tasuta.
Perepäev on osa üleeuroopalisest jäätmetekke vähendamise nädalast (European Week for Waste Reduction),
mis toimub 18.–26. novembrini. Sel aastal on nädala teema „Korduskasuta – anna esemele uus elu”.
Tule ja anna oma panus jäätmetekke vähendamisse!
Vaata ka:
2016. aasta jäätmetekke vähendamise nädal
22. novembril toimus Tallinna Loomaaia Keskkonnahariduskeskuse auditooriumis infopäev. Infopäeva eesmärk oli jagada informatsiooni jäätmete liigiti kogumisest, erinevatest jäätmeliikidest ja üldisest jäätmekorraldusest linna asutuste töötajatele, kes igapäevaselt vastutavad kontori haldamise eest, tegelevad erinevate heakorra küsimustega linnas ning Rohelise kontori süsteemi rakendamisega oma ametis/linnaosas. Lisaks jagati häid kogemusi Rohelise kontori põhimõtete rakendamisest kontoris.