Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

KSLK loodusretked

KSLK loodusretked

 

SIHTKOHT

KUUPÄEV

KELLAAEG

GIID

LISATEAVE

Kesklinn, Aegna saar

18.09

10.00-19.30

Olev Abner ja Hugo Udusaar

Loodusretk eesti ja vene keeles Aegna saarel.

Tallinna ainuke saar (3 km2) on pindalalt Eestis 17. kohal. Aegna saar asub 14 km kaugusel Tallinnast ning on alates 1991. aastast maastikukaitseala, et säilitada väikesaare loodust ja ainulaadset kultuuripärandit tugeva külastuskoormuse tingimustes. Saare loodusväärtusteks on vanad metsad, eriilmelised rannad, väiksed soolaigud ja suured rändrahnud.

Lasnamäe

18.09

16.15-19.30

Anna Bogdanova

Rattaretk. Lasnamäe – see on palju enamat kui kanal ja kõrged korrusmajad. Saa rattaretkel osa Tallinna suurima linnaosa Lasnamäe põnevatest lugudest ja tutvu paikadega, kuhu sa omapead ilmselt ei satu. Retke käigus külastad mitmeid erinäolisi asumeid, parke ja kanaleid, seikled nii linnatänavatel kui ka nendest eemal loodusradadel. Lasnamäel asub palju enamat kui ainult nõukogudeaegsed korrusmajad. Tule ja veendu ise! Osalejate arv: 18. Registreerimine: https://forms.gle/4mERqF3qmqLCsYX99

Nõmme

19.09

15.00

Hendrick Rang

Kas teadsid, et Nõmme oli kunagi omaette linn? Tule saa osa rattaretkest Nõmmel, mis annab ülevaate selle ajaloost ning tänapäevast. Tutvud eesti arhitektuuri silmapaistvate näidete, tuntud isikute kodude ja piirkonna kurioosumitega. Metsalinna varjulistel tänavatel ratastega kulgedes tunnetad, miks on sellest liivase pinnasega männimetsast kujunenud sedavõrd tugeva identiteedi ja rikkaliku kultuuripärandiga piirkond. Retke läbiviijaks on viiendat põlve põline nõmmekas Hendrick Rang, kes tunneb Nõmme tänavaid ja metsi nagu oma viit sõrme. Osalejate arv: 18. Registreerimine: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScLunnY10nFlSq5CnbxKot1FMfGmdhY2j3g2-1HC06d74lieA/viewform

Nõmme-Mustamäe

24.09

16.30-18.30

Margit Salmar

Üks paremaid kohti, kus Tallinnas männihõngulist metsaõhku hingata, on Nõmme-Mustamäe maastikukaitse ala, mis moodustati 2004. aastal. 204 ha kaitseala hõlmab mitmeid loodus- ja pärandkultuurmaastikke. Ainulaadsete maastike hulka kuuluvad Mustamäe nõlv, Nõmme liivikud, allika- ja metsaalad. Siin kasvavad nõmme- ja palumännikud, lehtpuu segapuistud, läänepoolsetel aladel kuuse- ja kuuse-segametsad ning allikalistel aladel lodumets. Nõmme-Mustamäe ulatuslikku linnametsa on nimetatud ka „Tallinna kopsudeks“. Registreerimine

Pirita

25.09

12.00-14.00

Eliko Petser

Pirita loodusmatk algab Lillepi pargi Selveri poolse parkla ukse juures. Pargis tutvutakse väärtuslike taimekooslustega ning suundutakse Maarjamäele kus läbitakse Maarjamäe memoriaalkompleks ja tõustakse paekaldast üles. Maarjamäe paekallas kui looduslik haruldus on osa 1200 km pikkusest Balti klindist, mille rusukaldele jääb väärtuslik pangamets. Teekond kulgeb Suhkrumäe paljandi juurest kuni Mäe tänava lõpuni, kus on võimalik jälgida geoloogilist läbilõiget, mis tekkis 1876. a. valminud Maarjamäe lossi tee rajamisel. Matka lõppedes on võimalus suunduda Lasnamäe bussipeatusesse. Registreerimine.

Põhja-Tallinn

26.09

13.00-16.00

Olev Abner

„Põhja-Tallinna puud ja põõsad“.  Põhja-Tallinna retk saab alguse Stroomi rannahoone juurest kell 13.00. Järgnevalt tutvustatakse Stroomi rannapargi huvitavamaid puid-põõsaid ja siis suundutakse Lõime bulvari juurest möödudes Kopli kalmistuparki ja vaadatakse selle huvitavamaid puid-põõsaid, selle järel otsitakse üles kunagise Kopli linnamõisa ase ja sealt edasi vaadatakse Neeme tn serva ja Kopli liinide huvitavamaid puid. Kopli trammi lõpp-peatuse ja Balti Laevaremonditehase ees uuritakse jämedaid puid. Edasi kiigatakse ehitusjärgus olevasse Süsta parki, kunagise Vene-Balti tehase direktori elamu hoovi põlist tamme ja vaadatakse kaitsealust hõbevahtrat Süsta tänaval ning põlist tamme Kaluri tänaval. Edasi tutvutakse korrastatud Kase pargiga. Vasara tänava ääres põigatakse veel ühe põlise tamme juurde ja siis minnakse Sirbi tänavale – ühte saksapärase ridaelamute piirkonda. Sirbi tänavalt Kopliranna tänavale ja sealt Stroomi randa, kus lõpetatakse rannahoone juures. Retke pikkus 10 km. Registreerimine.

Kristiine

28.09

15.00-17.00

Eliko Petser

Löwenruh park. Löwenruh’ park (Mustamäe tee 59a) kuulus kunagi Mustamäe ja Linnu tee nurgal asunud suvemõisa juurde. Maa eraldati suvemõisa tarvis aastail 1653−1656, mil Kristiine heina¬maa tükeldati 46 osaks ja müüdi linna¬kodanikele. Pärast Põhjasõda läks suve¬mõis hilisema Tallinna kuberneri Friedrich von Löweni valdusesse, siit on tulnud ka pargi nimi. 1774. Pargi põhiline, praeguseni säilinud planeering pärineb arvatavasti 19. saj lõpust ja 20. saj algusest, mil on istutatud enamik pargi keskosa vanu puid. Pargi ristkülikukujulist keskosa ümbritsevad kõigist külgedest tiigid. Alles on hobuse¬tall ja jääkelder. Liigiline koosseis (2008): umbes 50 nimetust puittaimi. Põhipargis ja selle ümbritseval alal (umbes 9 ha) kasvab üle 500 puu, peale nende veel väiksed puude¬rühmad ja sanglepikud. Ligi kolmandik puudest on sanglepad ja veerand vahtrad. Tähele¬panu köidavad põlised hobu-kastanid ja hõbe¬remmelgad ning vene lehised. Haruldasemad on punane tamm, harilik vaher „Schwedleri” ning rabe remmelgas „Bullata”. Aastail 2005−2007 parki uuendati ja täiendati noorte puudega. Registreerimine.

Haabersti. Astangu

30.09

17.00-19.30

Aleksandra Muratova

Vene keeles.

Astangu on peidetud aare Tallinna rohevõrgustikus. Ala koosneb niiskest metsast põhja osas ja lõunapoolsest liigirikkast loopealsest, mida eraldab astangunõlv. Maapinnalähedase paekiviga seotud avatud loomaastik on kujunenud linna liigirikkaimaks rohealaks. Astangu on väga oluline lüli Tallinna katkematu rohevööndi säilimisel. Peale loopealse ja klindi asub siin mitu teistki väärtuslikku elupaika: klindialune mets, jalakaga salumets ja sanglepa-lodu. Registreerimine.

Viimati muudetud 23.09.2021