Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Läänemere päeva 2020 õpperetked ja sündmused

RUS

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet koos Tallinna Botaanikaaia ja Kadrioru pargiga osaleb Läänemere päeval 27.08.2020 oma kavaga.

REGISTREERIMINE:

#kell 11; #kell 13:30; #kell 16:00; #kell 17:00 jalgrattaretk; #kell 17:00 jalutuskäik; #kell 18:00; #kell 19:00

Kell 11:00 
Tallinna Botaanikaaia ekskursioon teemal on „Läänemeremaade põnevad taimed“. Algus Tallinna Botaanikaaia peavärava juures (Kloostrimetsa tee 52). Rühma 25 in. Kestab 2t. 

Giidid: Urmas Laansoo – eesti keeles. Eelregistreerimine toimub siin.
             Maria Strukova – vene keeles. Eelregistreerimine toimub siin.

Ringkäigul tutvustatakse ja räägitakse Läänemeremaade looduslikest taimedest botaanikaaias. Osavõtjad saavad teada, kellel on tähtis tupehammaste arv, kus asuvad tõrved, kellel on keeleke või karvaring ja miks see on oluline. Millisel taimel on kolmekandilised varred või seriaalsed pungad. Kes on Eesti looduslikest taimedest kõige mürgisem ja kuidas eristada puid põõsastest. Jutuks tuleb ka, mitu liiki on Eestis liaane või kes on kõige liigirohkem Eesti taimeperekond.

Kell 13:30
Mereprügipüüduri Seabin keskkonnaharidusliku programmi läbiviimine õpilastele Tallinna Vanasadama Admiraliteedi basseini ääres. Juhendajad on Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse tudengid. Kestab 30 min. Koostöös Soome Instituudiga. Ainult kutsetega.

Esmakordselt paigaldati Eestis mereprügipüüdur Seabin Tallinna Vanasadama Admiraliteedi basseini äärde. See sai teoks tänu Helsingi ja Tallinna linna koostööle. Seadme valdaja Wärtsilä Corporation (Soome) andis püüduri Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti kasutusse perioodil juuni-september. Püüdurit paigaldas ja hooldab Tallinna Sadam. Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet korraldab keskkonnahariduslikke tegevusi mereprügipüüduri juures. Iga kahe päeva tagant tühjendatakse püüduri mahuti kogutud prügist. Prügi sorditake liigiti ja kaalutakse. Andmed edastatakse ülemaailmse projekti andmebaasi. Seda aitavad teha Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse tudengid. Juulis ja augustis osalevad Seabin haridusprogrammides Tallinna lasteaiad. Keskkonnaharidusliku programmi käigus tutvustatakse mereprügipüüduri töö alused, räägitakse, kuidas ohustab mereprügi keskkonda, näidatakse, kuidas tühjendatakse mereprügipüüdur, kui palju on seal sees prügi ja kuidas toimub liigiti sorteerimine. Projekti Tallinna veebileht.

Kell 16:00
Jalutuskäik mööda renoveeritud Mustjõe kallast marsruudil Marja-Mustjõe ristmik – Paldiski mnt – Rocca al Mare promenaad – Linnuvaatlus torn. Rühm 25 in. Pikkus 1 km. Kestab 1,5t Giidiks on välisprojekti HEAWATER ekspert Mai Andresson. Eelregistreerimine toimub siin.

Mustjõe oja on veekvaliteedi parandamiseks Tallinna pilootalana lülitatud Euroopa Liidu Interreg Kesk-Läänemere programmi rahastavasse projekti HEAWATER.  Mustjõe ojal toimus kaldakindlustuse ehitustööd perioodil august 2019- juuli 2020. Oja nõlv kindlustati 610 meetri ulatuses Marja tn kuni Paldiski mnt-i kivikorvidega ning rekonstrueeriti Ojaveere tn truup.  Mustjõe oja  seiretulemused on mõningate veekvaliteedi näitajate paranemist juba tuvastanud, mis positiivselt mõjutab Kopli lahe veekvaliteeti. Jalutuskäigu lõpus külastatakse linnuvaatlustorn Rocca al Mare promenaadi ääres, kus avaneb suurepärane vaade Kopli lahele ja Mustjõe oja suudmele.

Kell 17:00
Jalgrattaretk giidiga mööda Tallinna lahe rannikut marsruudil Pirita TOP - Noblessneri kvartal. Teema „Tallinna Läänemere ranna kultuurilugu“. Rühma suurus 50 in. Pikkus 7,3 km.  Kestab 2t. Giid Erik Sarapuu.

Eelregistreerimine toimub siin.

Tallinna jalgrattateede võrgustik areneb pidevalt. Praegu on võimalik sõita mööda mereranda Meriväljast Paljassaarde ja Kopli poole ning edasi mööda mereranda kuni Kakumäeni välja. Jalgrattaretk algab Tallinna Olümpiapurjespordikeskuse juurest (TOP), mis on seoses 1980. aasta olümpiapurjeregatiga Pirita jõe suudmesse rajatud sadama- ja spordikompleks. Marsruut kulgeb mööda mereäärseid jalgrattateid, kus asub palju põneva ajalooga kultuuri- ja ajaloo-objekte, sh Pirita tee promenaad, Russalka mälestussammas, Reidi tee promenaad, Linnahall, Patarei vangla, Meremuuseumi vesilennukiangaarid  jpm. 

Kell 17:00 
Jalutuskäik Reidi teel Ahtri ristmikul (Lootsi 3a hoone ees) kuni Russalkani. Teema „Reidi tee linnaruumis“. Üks rühm 25 in. Pikkus 1,7 km.  Kestab 1,5t.

Giidid: maastikuarhitekt Kersti Lootus – eesti keeles. Eelregistreerimine toimub siin.
             Gennadi Gramberg – vene keeles. Eelregistreerimine toimub siin.

Reidi tee on kõige uuem tänav pealinnas, mis avas veelgi rohkem Tallinna kesklinna mere poole. Jalutuskäigul räägitakse Reidi tee tähtsusest linnaruumis, huvitavatest leidudest tänava ehituse käigus, kunstilistest lahendustest tänava promenaadi kujundamisel ja Tallinna ajaloost merelinnana. 

Kell 18:00
Töötuba „Läänemerest inspireeritud ehituskunst“, mis näitab võimalust, kuidas Läänemere randades leiduvast looduslikust materjalist – savist ja pilliroost – saab teha ehitusklotse.

Tutvume nende ehitusmaterjalidega ning ehitame Pae kogukonnaaeda eriilmelise värava. Kasutame Põhja-Eesti ja Lõuna-Eesti savi, meisterdame nii toorsaviplokke kui seinaelemente, kus segus kasutame armeeringuks looduslikku kiudu – põhku ja roogu. Looduslik savi-materjal seinas annab lisaks struktuursele tugevusele ja silmailule ka võimaluse parandada sisekliimat.
Juhendaja Sven Aluste, grupi suurus 25in, kestvus 2h.

Töötuba toimub Pae kogukonnaais (Pae 19 hoov).

Registreerimine siin.
Jälgi sündmust Facebook kaudu SIIT.

Kell 19:00

Õhtune jalutuskäik giidiga mööda Pirita randa (Pirita jõe suudmest kuni Meriväljani). Teema „ Pirita ranna loodus“. Rühm 25 in. Pikkus 2,4 km. Kestab 2 t. Giidiks on loodusmatkajuht ja dendroloog Martin Suuroja. Eelregistreerimine algab siin.

Rahvusvahelise kvaliteedi ökomärgisega „Sinilipp“ tunnustatud Tallinna Pirita rand on üks kaunimaid randu linnas. Õhtusel jalutuskäigul räägitakse Pirita looduslikust eripärast ning piirkonnas kaitse all olevatest objektidest (rändrahnud, puud, taimed jne). Selge ilma puhul saab nautida imeilusat päikeseloojangut.

Rohkem info Läänemere päeva tegevustest on leitav peakorraldaja Soome Instituudi veebilehelt.

Viimati muudetud 19.08.2020