Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Linnaaianduse e-seminar: olukord, hirmud ja võimalused

Linnaaianduse e-seminar: olukord, hirmud ja võimalused

“Kas toidutaimede kasvatamine linnas on ikka ohutu?“ – see on küsimus, mida esitatakse pea iga kord, kui tuleb juttu linnaaiandusest. Mis seejuures on asjatu hirm ning milliste ohtudega peab päriselt arvestama?
29. aprillil 2020 e-seminaril räägiti sellest, milline on olukord praegustes Tallinna linnaaedades, kuidas jälgida ning mida silmas pidada taimestiku ja mullastiku ohutuse tagamisel.

Vaata e-seminari salvetust SIIT.

Aina rohkem räägitakse, et linnastumisega kaasnevate probleemide seas on üha kriitilisemaks muutunud linnaelanike võõrdumine loodusest, nõrgemaks on jäänud teadmised looduse toimimisest ja looduslike protsesside tajumisest.
Üks võimalus linnapiirkondades keskkonnateadlikkust tõsta, keskkonnasõbralikke tegevusi leida ning keskkonda ja inimeste toidulauda rikastada on LINNAAIANDUS ehk söögi- ja tarbetaimede kasvatamine linnas.
Need tegevused on aktiivselt käivitunud ka Tallinnas. Kui 2018. aastal rajati palju kõlapinda saanud Laagna kogukonnaaed Lasnamäel, siis tänaseks on toimivaid linnaaedu juba 10 ning väga suur huvi on erinevatel linnaasutustel (lasteaiad, koolid, noortekeskused, päevakeskused jm) oma õppeaia rajamiseks.
Linnatingimustes toidu kasvatamisel peab olema tagatud ka nende ohutus. Võimalikud ohuallikad on nii atmosfäärne saaste, mulla raskmetallide sisaldus kui ka ebasobilik mulla mikrobioloogiline koostis.
Samas on tehtud pilootuuringuid, mis kinnitavad, et kokkupuude mulla- ja taimmaterjalidega suurendab inimese soole- ja nahamikrobioota mitmekesisust, toetab organismi immuunsüsteemi ja võib mõjuda antidepressiivselt. Sellised uuringud demonstreerivad elegantselt linnalooduse ning linnaaianduse võimalikku rolli linnakodanike parema tervise tagamisel.
Tallinna linnaaedades läbiviidud mullastiku ja taimestiku uuringutele tuginedes räägiti e-seminaril järgmistel teemadel:
  • “Linnaaianduse arengud Tallinnas” – Maria Derlõš, linnaaianduse projektijuht (Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet)
  • “Ülevaade ja sissejuhatus uuringusse” – Tiiu Koff , TLÜ külalisprofessor
  • “Raskmetallide sisaldus mullas ja taimedes ning seda mõjutavad tegurid” – Piret Vacht, TLÜ keskkonnakorralduse lektor
  • “Millised kasulikke või ka kahjulikke mikroobe võib leida aiamullast?” – Kairi Koort , TLÜ süsteemibioloogia lektor
2019. aasta uuringuga saab tutvuda Tallinna uuringute infosüsteemis: https://uuringud.tallinn.ee/uuring/vaata/2019/Tallinna-linnaaedade-mulla--ja-taimeproovide-analuus
-----
E-seminari korraldas Tallinna Ülikool koostöös Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametiga.

Viimati muudetud 11.05.2023