Loomapidamise nõuded
Lemmikloomade pidamist reguleeritakse Tallinna haldusterritooriumil Tallinna koerte ja kasside pidamise eeskirjaga. Eeskiri on täitmiseks kohustuslik kõigile loomapidajatele.
Lisaks tuleb koerte ja kasside pidamisel järgida loomakaitseseaduse, loomatauditõrje seaduse, Vabariigi Valitsuse 16. aprilli 2002 määruse nr 130 „Hulkuvate loomade püüdmise, pidamise ja nende omaniku kindlakstegemise ning hulkuvate loomade hukkamise kord“, põllumajandusministri 24. juuli 2008 määruse nr 76 „Lemmikloomade pidamise nõuded“, Tallinna linna heakorra eeskirja ning teiste riigi ja Tallinna õigusaktidega kehtestatud nõudeid.
- Loomade kaitset reguleeritakse Eestis loomakaitseseadusega.
- Loomade kaitset haiguste ja loomataudide eest reguleeritakse veterinaarseadusega.
Korduma kippuvad küsimused
- Kas avalikus kohas tohib sisustuselemendina pidada peale kalade ka mõnda muud looma?
-
Loomakaitseseaduse § 27 „Loomade avalik näitamine” punkti 2 järgi võib tehistingimustes kasvatatud kalu ja loomadega kaupleva isiku loomi avalikult näidata ärilisel eesmärgil, kui on tagatud loomade heaolu ja on täidetud nende pidamise nõuded. Eelnimetatud tingimustel võib akvaariumikalu demonstreerida ka ruumide sisekujunduses. Seega on äril, mis loomadega ei kauple, lubatud sisekujunduses kasutada vaid tehistingimustes kasvatatud kalu. Kui märkad teisi loomi (sh linde ja loomi) ärides sisustuselementidena, siis teavita sellest Veterinaar- ja Toiduameti loomakaitse peaspetsialisti Urmas Saronit (tel 658 0433, 513 1163, urmas.saron [ät] vet.agri.ee).
- Kuidas saada aru, et sisustuselemendina kasutatavate kalade tingimused ei ole head? Kuhu peaksin probleemide korral pöörduma?
-
Lemmikloomade pidamise nõuete 10. peatükk käsitleb neid tingimusi järgmiselt: (1) Akvaarium peab olema varustatud kaane või kattega, et kalal ei oleks võimalik sealt välja hüpata. (2) Kui akvaariumitaimed ja muu akvaariumivarustus ei paku kalale piisavalt varju, peab akvaariumis olema kalale varjumiskoht. (3) Akvaariumi vee kogus, kvaliteet, temperatuur ja sügavus peavad olema sobivad seal peetava kala liigile, suurusele ja arvule. Akvaariumis tuleb vett vahetada või puhastada piisavalt tihti. (4) Surnud kala eemaldatakse akvaariumist kohe pärast tema avastamist. (5) Akvaariumi sisustus ja põhjamaterjal peavad olema sobivad seal peetava kala liigile. (6) Kalarühmade, -parvede ja -liikide liitmise või kalarühma uue kala toomise korral tuleb arvestada kalaliikide omavahelise sobivuse ja eri liiki kalade loomulike käitumisharjumustega.
Sellised peavad olema kalade pidamise tingimused nii eraisiku kui ka juriidilise isiku juures. Kui isik pärast nõuetest teavitamist kalade elutingimusi ei paranda, tuleks esimesel võimalusel teavitada Veterinaar- ja Toiduameti loomakaitse peaspetsialisti Urmas Saronit (tel 6580433, 5131163, urmas.saron[ät]vet.agri.ee).