Maarjamäe memoriaalansambel
Maarjamäe memoriaalansambel, mis asub Pirita teel Tallinna lahe ja Lasnamäe paekalda vahelisel platool, on pühendatud Nõukogude võimu eest langenuile. Memoriaalansambli idee autorid on arhitekt Allan Murdmaa ja skulptor Matti Varik (1965. aasta arhitektuurivõistluse võidutöö). Projekti autorid on arhitektid Valve Pormeister, Allan Murdmaa ja Henno Sepmann. Kompleks valmis 1975. aastal.
Suurejooneline ahitektuursetest ja maastikukujunduslikest elementidest koosnev kompositsioon põhineb kahel ristuval teljel, mille moodustavad pinnasesse süvendatud paraadteed. Pirita teega risti kulgev telg laieneb mere pool tribüünidega tseremooniaväljakuks, kust avanevad avarad panoraamvaated üle Tallinna lahe. Selle äärde jääb ka 35 meetri kõrgune Jääretke obelisk (arhitekt Mart Port, reljeefid skulptor Lembit Tolli), mis lisab kompleksile vertikaalse aktsendi, ja varasem igavese tule asupaik, mille tagaseinas olevad süvendid kujutavad peopesasid, mida tule paistel soojendatakse. Teine telg läbib püloonvärava, mille kohal on hukkuvat linnuparve kujutav pronksskulptuur (M. Varik), ning suubub seejärel tumedasse nn Mälestuskuusikusse. Läbiva materjalina on kasutatud dolokivi, muruga kaetud suured tühjad kaldpinnad lisavad paigale väärikust. Vastu Lasnamäe paeklinti kavandatud memoriaali laiendus jäi valmis ehitamata.
Mälestuskompleks on pühendatud Nõukogude võimu eest langenuile. Lasnamäe klindi pool on Saksa sõjavangide praegu osaliselt taastatud kalmistu. Pirita tee pool on kolme suure kiviristiga mälestusväljak, mis on pühendatud 1944. aastal pealetungivate Punavägede vastu sõdinutele.
Maarjamäe memoriaali näol on tegemist ühe Eesti kõige suurejoonelisema maastikuarhitektuuriteosega.
Vaata lisaks: http://et.wikipedia.org/wiki/Maarjam%C3%A4e_memoriaal