Liigu sisu juurde
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Õpivisiidid Tallinna aedadesse sügis 2022

Õpivisiidid Tallinna aedadesse sügis 2022

Pääsküla õppeaed Iga õpivisiidi käigus külastame ühte aeda, kus me kohtume tublide inimeste ja aednikega, kes on valmis jagama meiega juba saadud kogemusi linnaaianduses - aia kavandamisel, ehitamisel, hooldamisel, õues õppes ja loodushariduses jpm.
Osalema on oodatud kõik linnaaianduse huvilised. Eriti kasulik on osalemine neile, kes on juba rajanud linnaaia, kui neile kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2023. aastal õppeaia või kogukonnaaia rajamiseks ja arendamiseks. Linnaaianduse teemalised sündmused on kõigile osalejate tasuta.  


Tallinna Mustjõe Gümnaasiumi õppeaed "Kooliköögiaeda katuseterrassil"
8. september (N) Tallinna Mustajõe Gümnaasium (Paldiski mnt 83) kell 16.15 (u 1,5h)
Teeme koos väikese ekskursiooni rekonstrueeritud koolihoones. Vaatame viljaaia kasvatamise võimalusi - mini-viljaaed kasvab avatud konteinerites katuseterrassil. Eestvedajad tutvustavad kooliaia kui õpilasfirma loomise aluse võimalusi (õpilasfirma toote degusteerimine) ja kooliaeda õpilaste õppe- ja vaba aja disainis (projektitunni näidis).
Registreeri õpivisiidile SIIT.


Kastmissüsteemi ja -tarvikute planeerimine
13. september
 (T) Hortese esinduses Laagris (Seljaku 4B) algusega kell 17 (u 1,5h)

Suvine aeg paneb meid aia pärast muretsema ja proovile meie kastmissüsteemide tõhususe ning säästlikkuse. Tänapäevased kastmissüsteemid reguleerivad kastmist ka siis kui oleme puhkusel. Uuenduslik tehnoloogia ja veetaimerid tagavad taimede varustamise nende kasvamiseks vajalike veekogustega ja reguleerivad kastmist vastavalt meie poolt paika pandud kastmisplaanile. Et saaksime oma aia ilu maksimaalselt nautida, vaatame koos millised on tõhusad voolikuotsikud, pihustid, niisutussüsteemid, voolikud, veesüsteemide taimerid, pumbad, voolikuühendus- ja hoiusüsteemid. Mõeldes aknalaua aiandusele ja uuele hooajale tutvume ka seemnete- ja taimevalikuga.
Registreeri õpivisiidile SIIT.

Seemnete kogumine ja seemnesäilitus
14. september (K) Eesti Vabaõhumuuseum (Vabaõhumuuseumi tee 12) algusega kell 17.00 (u 1,5h)
Seemneid kogutakse valmimise järjekorras, eriti tasub koguda seemneid sügisel. Ka kõige looduslähedasem aed ei ole elujõuline, kui see saab igal aastal uuesti loodud poest ostetud seemnetest. Ka paljud meile saabunud seemned ei ole aretatud või kasvatatud meie ilmastikule ja selle muutumisele mõeldes. Korjatud seemned on loomulik ja endastmõistetav sügisene saak. Vaatame, milliseid seemneid muuseumis kogutakse. Korjame ja puhastame seemneid Anneli Banneri juhendamisel.
Registreeri õpivisiidile SIIT.


Fahle galeriitänav ehk Falhe park - siseaed ja roheline tänav
15. september (N) Fahle galeriitänav (Tartu mnt 80) algusega kell 17 (u 1,5h)
Tutvume rohelise tänavaga, mis on aastaringselt mõnus ja hubane siseaia laadne koht. Taastatud ajalooline tänav koos troopilise aiaga on ideaalne koht, kus on moodustunud tihe rohttaime- ja põõsarinne ning esimesed puud. Siseruumides on kasutatud troopiline kooslus viitab oma lopsakusega Eesti taimkondadele, mis sõltumatuna tühermaadel, metsades ja soodes vohavad ja moodustavad turvalise, sooja ja rohetava sisegalerii. Loodust räägivad KINO Maastikuarhitektid Tartust.
Registreeri õpivisiidile SIIT.


Kompostmuld ja talikülv
20. september (T) Tallinna Rõõmutarekese lasteaed (Toom-Kuninga 13aalgusega kell 17.00 (u 1,5h)

Mulla kasvatamiseks ja rikastamiseks on oluline kompostimine. Räägime, miks on vaja mulda kaitsta ja saame teada, mis mullale meeldib. Mis on kaevamisvaba aed. Mulla kasvatamiseks ja rikastamiseks on oluline kompostimine. Millised on kompostimise võimalused ja millisest orgaanilisest materjalist tasub ise komposti toota ning mis on kompostiks sobimatu. Kas valida külm- või kuumkompostimine. Vaatame kumb võiks olla on parem ning kuidas, miks ja millest seda teha. Aias on oluline ka multšimine. Vaatame koos, millised on multšimise erinevad võimalused ja milliseid materjale on hea kasutada. Õppeaia perel on mitmeaastane kogemus ka talikülvis. Talikülv on nutikas viis, kuidas taimi kerge vaevaga ette kasvatada. Pole vaja päikselist aknalauda, taimelampe ega kasvuhoonet.
Registreeri õpivisiidile SIIT.

Tallinna Lasteaed Sinilind õppeaed - taimekunst õppeaias
22. september (N) 
lasteaed Sinilind (
A. H. Tammsaare tee 115) algusega kell 16.30 (u 1,5h)
Tutvume lasteaia õppeaia, kasvuhoone ja puude õpperajaga. Räägime meie tähelepanekutest projekti kirjutamisel ja positiivse rahastusotsuse saamisel, lisaks üldiselt tööde korraldusest, meeskondade kaasamisest ja murekohtadest. Praktilises töötoas teeme taimekunsti - valmib taimetrükis seinapilt. 

Registreeri õpivisiidile SIIT.

Hooajatööd aias ja peenral. 
Ettevalmistused talveks
28. september (K) Vormsi lasteaed (Vormsi 1) algusega kell 16.00 (u 1,5h)
Tutvume permakultuuri lähenemisviisiga ja teeme kihilise peenra, millesse kevadel saab istutada ja külvata. Alustame peenrapõhja ettevalmistamisega kasutades mittekaevamise meetodit. Edasi laome kihiti erinevad koostisosad nagu näiteks puulehed, biosüsi ja kompost, mis kevadeks moodustavad suurepärase kasvukoha. Koos teeme ka peenra, mille tegemist juhendab Permakultuuri Ühing.
Registreeri õpivisiidile SIIT.


Lisainfo: Marina Laidla, [email protected], 513 5779
 

Viimati muudetud 23.09.2022