Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Õpivisiidid Tallinna õppeaedadesse 2021

Õpivisiidid Tallinna õppeaedadesse 2021

Õppeaedade külastused toimuvad 12. augustist - 29. septembrini.
Visiidi peamine eesmärk on kogemuste vahetamine loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning õppeaedade külastamine.

Külastame üheksast linnaaeda. Kohtume tublide aednikega, kes on valmis jagama meiega juba saadud kogemusi linnaaianduses. Iga õpivisiidi käigus külastame ühte aeda, kus me kohtume õppeaedade õpetajate-aednikega. Need on asutused, kes on aktiivselt ja julgelt arendanud ning hooldanud oma linnaaeda ja arendanud õues- ja loodusõpet. Nad on valmis jagama juba saadud teadmisi ja kogemusi aia kavandamisel, ehitamisel, hooldamisel, õues õppes ja loodushariduses. Kuna õpitegevus toimub väljas, siis palume riietuda ilmastikule vastavalt.

Kasulik on osalemine ka neile, kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2022. aastal õppeaia rajamiseks või arendamiseks.

Kullatera lasteaed – permakultuuril põhinev aed
12. august (N) Kullatera lasteaia õppeaed (Magdaleena 11) algusega kell 16.
Maikuus toimunud õpivisiidil rääkisime permapeenarde tegemisest teoorias ja rajasime koos kuhikpeenara, papipeenra, maasika- ja ürditornid. Vaatame rajatud peeraid ja räägime, mis sai tehtud ja mis meie koos tehtud permapeenardest on saanud, mis läks hästi ja mis mitte. Räägime ka PRIA taotlusvoorust. Registreerimine on lõppenud

Kalamaja muuseum - ajaloolistest aedadest
17. august (T) Kalamaja muuseumi õppeaed (Kotzebue 16) algusega kell 17.
Tuur algab Kalamaja kogukonnamuuseumi hoovist ja kus räägime ja uurime kunagisi, tänaseks linnapildist kadunud aedu ja aiakultuure ning mida aastasadade jooksul on linnaedades kasvatatud. Hea ilma korral läheme väiksele aiatuurile. Registreerimine on lõppenud  

Presidendi kantselei Roosiaed - väike ringkäik ühte põnevasse ja varjatud aeda
18. august (K) Vabariigi Presidendi Kantselei Roosiaed
(A. Weizenbergi 37) kl 16.
Ringkäigu eesmärk on näidata linnaaednikele presidendi aeda ja kuulata lugusid ajaloolise aia kujunemise loost, miks ja kas üldse on seal kunagi tarbetaimi kasvatatud. Räägime rooside iseloomust, mesilindudest ning aedniku toimekast päevast. Koguneme kantseleimaja esisel vahtkonnaväljakul. 18. augusti ringkäigule registreerimine on lõppenud!

Virmalise lasteaed - viljapuude suvine noorendus- ja hoolduslõikus
19. august (N) Virmalise lasteaia õppeaed (Videviku 14) algusega kell 15.
Õpime tegema suvist õunapuude hooldus- ja noorenduslõikust - eemaldame kuivanud oksi, oksakönte, vesikasvusid, desinfitseerime-katame lõikekohad. Räägime õunapuude lõikamise vajadusest ja põhimõtetest. Vaatleme ja räägime kuidas aeda on arendatud, mis on õnnestunud ja millised on plaanid. Õpituba juhendab Väino Eskla, kes tegeleb aianõustamise, viljapuude- ja marjapõõsaste istikutega ning jagab teadmisi veebiküljel aiatark.ee. Registreerimine on lõppenud 

Keskkonnaharidus õppeaias – keskkonnahariduslikud tegevused
8. september (K) Tallinna Vaba Waldorfkooli Wahva Hoovi õppe- ja kogukonnaaed (Tuulemaa 12) algusega kell 16
Tallinna linna asutuste õppeaiad on vahend keskkonnahariduslike tegevuste tegemiseks, mille tulemusena saavad rajatud mitmed söögi-, tarbe- ja ilutaimedega õppeaiad, täienevad teadmised keskkonnast, linnaloodusest, tervislikust ja aktiivsest õuesõppest.Õpitoas räägime, mis on keskkonnaharidus ja millised on keskkonnahariduslikud tegevused õppeaias. Kasulik on osalemine ka neile, kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2022. aastal õppeaia rajamiseks või arendamiseks. Vastavalt õppeaedadele rahaliste vahendite eraldamise korrale hinnatakse esitatud taotlusi lähtudes keskkonnahariduslikest tegevustest õppeaias.
Registreerimine on lõppenud

Seemnete kasutus – räägime kodumaistest seemnetest
15. september (K) Tallinna Tugikeskus Juks õppe- ja kogukonnaaed (Kadaka tee 153) algusega kell 16
Räägime miks on hea koguda kodumaiste looduslike taimede seemneid ja taimede algmaterjal pärineb looduslikelt niidu- ja aiataimedelt. Oma päritolu tõttu on seemned sobivad mahe- ja looduskaitseliste projektide jaoks, ka õppe- ja kogukonna aeda, taluaeda, maade elurikastamiseks, pinnasetööde järgseks taimestiku taastamiseks, jäätmaade elurikkuse taastamiseks, avalike alade haljastamiseks, koduaia lilleniidu rajamiseks, olemasolevate rohumaade ja murude rikastamiseks kodumaiste ja looduslike taimeliikidega, lillepeenrasse või rõdukasti. Kodumaiseid seemneid kasutades saame kaasa aidata elurikkuse taastumisele ja kujunemisele. Õpitoas kohtume Anneli Banneriga, kes on Eesti Vabaõhumuuseumi teadur ja aiandusteema kuraator. Tugikeskuse tegevusjuhendajad räägivad tööst aias erivajadustega inimestega. Ilusa ilma korral alustame lilleniidu rajamist.
Registreerimine on lõppenud

Presidendi kantselei Roosiaed - väike ringkäik ühte põnevasse ja varjatud aeda
21. september (T) Vabariigi Presidendi Kantselei Roosiaed
(A. Weizenbergi 37) kl 16.
Ringkäigu eesmärk on näidata linnaaednikele presidendi aeda ja kuulata lugusid ajaloolise aia kujunemise loost, miks ja kas üldse on seal kunagi tarbetaimi kasvatatud. Räägime rooside iseloomust, mesilindudest ning aedniku toimekast päevast. Koguneme kantseleimaja esisel vahtkonnaväljakul.
Registreerimine on lõppenud 

Õppeaedade projekt - aiaplaani koostamine
22. september (K) Tallinna Kopli Ametikooli ja Kopli Noortekeskuse õppeaed (Kopli 98) algusega kell 16
Kuidas planeerida aeda ja joonistada lihtsat aiaplaani. Aed tuleks planeerida oma asutuse vajadustest ja võimalustest lähtuvalt, et seal oleks mugav toimetada ja jääks aega nt. lastega tegutsemiseks ja tegevuste nautimiseks. Vaatame, millised on esimesed ja olulised sammud millest alustada. Tutvume enne planeerimist krundi plaaniga, kanname krundi küljed paberile, joonistame plaanile kõik ehitised ja kõik olemasoleva mida eriti liigutada / kõrvaldada ei saa, mille ära koristame ja mida vajame juurde. Vaatame, mis aias ei meeldi või mis häirib ja millisena tahaks aeda näha nt. viie aasta pärast, milline on muld, kus on tuuline, kus on rohkem või vähem päikest, kas vajame kompostikasti, kasvuhoonet, millised taimed võiksid kasvada tarbeaias, kas tahame ka viljapuid ja marjapõõsaid jm. Vaatame koos eelmistel aastatel tehtud aiaplaane ja arutame, mis on hästi ja mida saaks edasi arendada.Kõike seda arutame koos Heli Molokiga, kes on aianduseriala õppejõud ja kutseõpetaja.
Registreerimine on lõppenud 

Sügisene ringkäik Mihklipäeval vabaõhumuuseumi taluaedades
29. september (K) Eesti Vabaõhumuuseum (Vabaõhumuuseumi tee 12) algusega kell 11.30
Mihklipäev tähistab suve lõppu ja talve algust, mil tehtud on kõik suvised hooajatööd. Ka aednikel on nüüd aega tehtule tagasi vaadata ja uueks aiahooajaks plaane seada. Ringkäigul saadab meid Anneli Banner, kes on muuseumi teadur ja aiandusteema kuraator. Külastuse eesmärk on vaadata muuseumi aedu, seal kasvavaid taimi ja kuulata lugusid taluaia kujunemise loost. Koguneme peasissekäigu ees. Sissepääs muuseumisse on tasuta, kuid üritusel osalemiseks tuleb muuseumi kassas esitada kehtiv Covid tõend või apteegis tehtud kiirtest. Vaata külastustingimusi.  
Registreerimine on lõppenud!

Õppeaedade projekt - projekti kirjutamine ja juhtimine
29. september (K) Tallinna Heleni kooli õppeaed (Ehte 7) algusega kell 16
Projektijuhtimise õpituba on hea võimalus tutvuda juba kirjutatud rahataotlustega. Õpivisiidile ootame kõiki, nii neid kellel on kindel õppeaia projektiidee ning soov see ellu viia, kui neid kel on juba kogemus projekti esitamisel ja on soov teadmisi täiendada. Võtame luubi alla kõrgemad punktid saanud taotlusvooru läbinud projekti. Räägime ka projektide hindamisest - hindamiskriteeriumitest, analüüsime valminud projekti.
Räägime õppaedade projekti olemusest, eeltöödest enne projekti kirjutamist, projekti vajalikkuse põhjendamisest, probleemidest ja nende kaardistamisest, projekti eesmärkide püstitamisest, projekti sihtrühmadest (sidusrühmad, kasusaajad), kavandatavatest tegevustest, tegevuskava koostamisest, projekti eelarve koostamisest, projekti juhtimisest ja teostamisest, projekti meeskonnast ja grupiprotsessidest, projektide aruandlusest.
Registreerimine on lõppenud 

Küsimuste korral võtke ühendust.

Marina Laidla
linnaaianduse projektijuht
keskkonnahariduse osakond
Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet
[email protected]
+372 513 5779

Viimati muudetud 15.10.2021