Pae park
Tallinna kesklinna lähedal Lasnamäe alguses asuva Pae pargi kogupindala on 22 hektarit, millest veesilm moodustab 8 hektarit. Pae park asub vana paekarjääri maa‑alal ning jaguneb Mäe-, Ööbiku- ja Perepargiks.
Endises karjääris lõpetati paemurdmine 1960‑ndate keskpaigas ning sellest ajast on ala seisnud jäätmaana. Kuna Pae pargiala ei ole viimaste aastakümnete jooksul inimtegevus eriti mõjutanud, on lisaks pargiala omanäolisele reljeefile sinna kujunenud ka huvitav ja alale iseloomulik taimestik ning linnustik. Alal kasvavad harilik pihlakas, harilik vaher, papli hübriidid, sookased, paju liigid, saarvaher, toomingad, metsistunud viljapuud jt. Eksootilisem puuliik on aprikoosipuu. Uusistutusi on tehtud olemasolevate liikide järgi, lisatud on okaspuid (Euroopa lehis ja mägimänd), mõnede puuliikide dekoratiivsorte ning õitsevaid põõsaid.
Pae pargi keskel asuv veekogu on veelindude pesitsus‑ ja puhkekoht, siin on nähtud kühmnokk‑luikesid, tuttvarte, naerukajakaid, lauke, sinikaelparte ning kalakajakaid. Veekogude põhjakaldad on kalastajate lemmikkohad. Sellel aastal ehitati valmis Mäepark ja suveteatri ala. Kogu Pae pargi ala puhastati sinna toodud prahist ja korrastati olemasolevat reljeefi. Samuti puhastati veekogu ja toodi juurde 350 karpkala. 2009. aasta suve lõpus oli võimalik igal tahtjal oma käejälg Pae parki maha jätta (seda tegi ka Tallinna linnapea). Parki on kavas igal aastal järk‑järgult valmis ehitada.
Mäepark ja suveteater − Pae pargi kõige reljeefsem osa. Eritasandilised platvormid on omavahel ühendatud käiguteega, mis laskub suveteatri ning järveni. Moodustub terrasside ja nõlvade jada, mis sulandub üheks tervikuks suveteatri tribüünina kujundatud nõlvaga. Suveteater on kavandatud siinse veekogu kaldaastangutele ja on mõeldud suviste avalike ürituste korraldamiseks, nagu kontserdid, vabaõhuetendused, välikino, väliklassid jm.
Veekogu kõige kitsamasse kohta Mäepargi ja Perepargi vahel on tulevikus kavas ehitada sild, mis annab pargikülastajatele võimaluse pääseda ühelt kaldalt teisele.
Ööbikupark − pargiala lääneserva jääv loodusliku ilmega pargiosa, kus on säilitatud olemasolev haljastus ning suuremad metsikumad võsastunud alad eesmärgiga tagada lindudele pesitsuspaigad. See on üks väheseid kohti, kus Lasnamäe inimestele kostub linnulaulu.
Esindatud on punarind, ööbik, võsaraat, põõsalinnud, lehelinnud jt. Ööbiku pargi servas olev mänguväljak, nn Robinsoni park, sobitub pargiosa üldise loodusliku ilmega. Mänguväljak on suunatud eelkõige aktiivsetele 8−13‑aastastele lastele arendamaks nii nende teadmisi
loodusest kui füüsilisi võimeid. Üheks domineerivamaks objektiks on nelja meetri kõrgune vaatetorn. Reljeefi iseärasused, suured paekivid ja tihe puusalu pakuvad lastele väga põnevaid ning loovaid seiklusi. Siin saavad lapsed kokku ning siit hargneb ühine tegevus lähialale. See on sobiv paik ka väliklasside korraldamiseks.
Perepark on tulevaste korterelamute vahetus läheduses paikneva alana üks enim kasutatud pargiosasid. Siin leiavad meeldivaid ajaveetmise võimalusi eri vanuses inimesed.
Perepargis on avatud ruumiga pargiala, kus soovi korral saab jalutada, päevitada või pidada piknikut. Ala südames paikneb väikelaste mänguväljak, linnak liikumispuudega lastele ning liu‑ ja kelgumägi. See pargiosa on mõeldud eelkõige peredega puhkajatele.
Kolmas ala Perepargi idaservas pakub mitmesuguseid sportimisvõimalusi, kuid kõige rohkem on siin virgestus- ja tervisespordivahendeid. Lisaks asub Perepargis täismõõtmetes korvpalliväljak ning liivakattega platsid petangi harrastamiseks.
Vaata lisaks: http://et.wikipedia.org/wiki/Pae_park