Pakend ja pakendijäätmed
Pakendijäätmeid on nii pandimärgisega (nn pandipakend) kui pandimärgiseta kasutatud pakend. Kogu pakendid muudest jäätmetest eraldi, sest nii jõuavad pakendimaterjalid taaskasutusse ja väheneb loodusressursside kasutamine. Pakendi taaskasutusse suunamise kulud oled pakendatud kaupa ostes juba tasunud.
Pakendijäätmete kogumine ei ole Tallinna linnas liidetud korraldatud jäätmeveoga ning pakendijäätmeid saab viia avalikku pakendijäätmete kogumispunkti või jäätmejaama. Samuti on võimalik kohtkogumist ise korraldada, tellides vastav teenus taaskasutusorganisatsiooni poolt.
Pakendijäätmete kogumine ei ole Tallinna linnas liidetud korraldatud jäätmeveoga ning pakendijäätmeid saab viia avalikku pakendijäätmete kogumispunkti või jäätmejaama. Samuti on võimalik kohtkogumist ise korraldada, tellides vastav teenus taaskasutusorganisatsiooni poolt.
Avalik pakendipunkt
Tallinna jäätmejaamades ja avalikes pakendite kogumispunktides kogutakse eraldi mahutitesse papp- ja paberpakendeid, klaaspakendeid, plast-metallpakendeid, joogikartongi, sealhulgas muid pakendeid (nt puitpakendeid).
Kui pakendipunktis asuv mahuti või mahutid on täitunud, andke sellest teada pakendimahuti peal kirjas olevale mahutite haldaja kontaktnumbrile: ETO 640 3240, TVO 5300 0011 ja EPR 633 9240.
Millisesse mahutisse pakendid visata?
Klaaspakendite ja papp- ning paberpakendite mahuti puudumisel võib muudest nimetatud materjalidest pakendeid visata plast-metallpakendi, joogikartongi mahutisse.
Papp- ja paberpakendite mahutisse:
- pappkastid ja -karbid, jõupaber, paberkotid ja muud puhtad paberpakendid;
- lamineerimata kartong, lainepapp.
Ei sobi:
- vanapaber (näiteks ajalehed, ajakirjad, raamatud, ümbrikud, töövihikud, reklaamlehed ja -kataloogid) ega määrdunud ja vettinud papp- ja paberpakendeid. Vanapaber viska oma kinnistul asuvasse paberi- ja kartongijäätmete konteinerisse või vii jäätmejaama.
Klaaspakendite mahutisse:
- värvitust ja värvilisest klaasist alkoholipudelid, klaaspurgid, siirupipudelid ja muud puhtad klaaspakendid (nt kosmeetika- ja hooldustoodete pakendid).
Plast- ja metallpakend, joogikartong mahutisse:
- jogurti- ja võitopsid, õli-, ketšupi- ja majoneesipudelid;
- kosmeetika- ja hooldustoodete pakendid (näiteks šampoonipudelid);
- plastnõud ja karbid ja muud puhtad plastpakendid;
- toidu- ja joogipakendi metallkaaned ja -korgid;
- konservkarbid ja -purgid;
- kartongist piima- ja mahlapakendid;
- kartongist kondiitritoodete karbid jm. puhtad kartongpakendid;
- joogipudelid, kilekotid, pakkekile.
Milliseid pakendeid tohib visata pakendikonteinerisse?
- Pakendimahutisse visatavad pakendid peavad olema tühjad, toiduainetest ja muudest jääkidest võimalikult vabad. Pakendeid ei pea põhjalikult pesema - vajaduse esinemisel piisab loputamisest. Kui loputamine ei võimalda pakendit toiduainetest puhastada, tuleks pakend visata segaolmejäätmete mahutisse.
- Pakendite kogumismahutitesse ei tohi visata toitu täis pakendeid, plastist mänguasju, ohtlikke aineid sisaldavaid pakendeid (nt. kodukeemia, liimi-, värvi- ja lahustitepakendeid), aerosoolpudeleid, akna- ja lehtklaasi, valgustuspirne, mähkmeid, peegelklaasi, klaasist ja keraamikast nõusid ja potte, kasutatud pappnõusid- ja topse, fooliumi- ja koopiapaberit.