Pakend ja pakendijäätmed
Pakendijäätmete kogumine ei ole Tallinna linnas liidetud korraldatud jäätmeveoga ning pakendijäätmeid saab viia avalikku pakendijäätmete kogumispunkti või jäätmejaama. Samuti on võimalik kohtkogumist ise korraldada, tellides vastav teenus taaskasutusorganisatsiooni poolt.
Avalik pakendipunkt
Kui pakendipunktis asuv mahuti või mahutid on täitunud, andke sellest teada pakendimahuti peal kirjas olevale mahutite haldaja kontaktnumbrile: ETO 640 3240, TVO 5300 0011 ja EPR 633 9240.
Millisesse mahutisse pakendid visata?
Klaaspakendite ja papp- ning paberpakendite mahuti puudumisel võib muudest nimetatud materjalidest pakendeid visata plast-metallpakendi, joogikartongi mahutisse.

Papp- ja paberpakendite mahutisse:
- pappkastid ja -karbid, jõupaber, paberkotid ja muud puhtad paberpakendid;
- lamineerimata kartong, lainepapp.
Ei sobi:
- vanapaber (näiteks ajalehed, ajakirjad, raamatud, ümbrikud, töövihikud, reklaamlehed ja -kataloogid) ega määrdunud ja vettinud papp- ja paberpakendeid. Vanapaber viska oma kinnistul asuvasse paberi- ja kartongijäätmete mahutisse või vii jäätmejaama.

Klaaspakendite mahutisse:
- värvitust ja värvilisest klaasist alkoholipudelid, klaaspurgid, siirupipudelid ja muud puhtad klaaspakendid (nt kosmeetika- ja hooldustoodete pakendid).

Plast- ja metallpakend, joogikartong mahutisse:
- jogurti- ja võitopsid, õli-, ketšupi- ja majoneesipudelid;
- kosmeetika- ja hooldustoodete pakendid (näiteks šampoonipudelid);
- plastnõud ja karbid ja muud puhtad plastpakendid;
- toidu- ja joogipakendi metallkaaned ja -korgid;
- konservkarbid ja -purgid;
- kartongist piima- ja mahlapakendid;
- kartongist kondiitritoodete karbid jm. puhtad kartongpakendid;
- joogipudelid, kilekotid, pakkekile.
Milliseid pakendeid tohib visata pakendimahutisse?
- Pakendimahutisse visatavad pakendid peavad olema tühjad, toiduainetest ja muudest jääkidest võimalikult vabad. Pakendeid ei pea põhjalikult pesema - vajaduse esinemisel piisab loputamisest. Kui loputamine ei võimalda pakendit toiduainetest puhastada, tuleks pakend visata segaolmejäätmete mahutisse.
- Pakendite kogumismahutitesse ei tohi visata toitu täis pakendeid, plastist mänguasju, ohtlikke aineid sisaldavaid pakendeid (nt kodukeemia, liimi-, värvi- ja lahustite pakendeid), aerosoolpudeleid, akna- ja lehtklaasi, lambipirne, peegelklaasi, klaasist ja keraamikast nõusid ja potte, kasutatud pappnõusid- ja topse, fooliumi- ja koopiapaberit ning ajalehti ja ajakirju.
Pakendijäätmete mahutid. Pildi allikas: TVO koduleht
Pandimärgiseta pakendite kohtkogumine
Pakendite ja pakendijäätmete kogumine ei ole hõlmatud korraldatud jäätmeveoga Tallinna linnas, kuid kohtkogumist on võimalik ise korraldada tellides vastav teenus taaskasutusorganisatsiooni poolt.
Plast-metallpakendi, joogikartongi ja klaaspakendi (plast-metallpakend ja joogikartong, klaaspakend, v.a paber ja kartong) mahuti tühjendust saab tellida:
- OÜ Tootjavastutusorganisatsioon (TVO) tel 5300 0011 või Ragn-Sells AS tel 15 155, 606 0439 E-R 8:00-17:00
- OÜ Eesti Pakendiringlus (EPR) tel 633 9240 E-R 9:00-17:00
- Eesti Taaskasutusorganisatsioon MTÜ (ETO) tel 640 3240 E-R 9:00-17:00
Klaasjäätmete sh klaaspakendi mahuti tühjendust saab tellida:
- Aktsiaselts Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus tel 609 6410 ja 609 6530 E-R 8:15-17:00
- Eesti Keskkonnateenused AS tel 640 0800 E-R 9:00-17:00
- OÜ Tootjavastutusorganisatsioon (TVO) tel 5300 0011 või Ragn-Sells AS tel 15 155, 606 0439 E-R 8:00-17:00
- Eesti Taaskasutusorganisatsioon MTÜ (ETO) tel 640 3240 E-R 9:00-17:00
Juhime tähelepanu asjaolule, et Tallinna linn ei korralda pakendijäätmete kohtkogumist. Probleemide tekkimisel tuleb lähtuda sõlmitud lepingu sisust. Enne lepingu sõlmimist tuleb selgeks teha, millised on osapoolte õigused ja kohustused.
Tagatisrahaga on hõlmatud õlle, vähese etanooli sisaldusega alkohoolse joogi, siidri ja karastusjoogi klaasist, plastist ja metallist pakendid. Pandipakendite kogumist, transporti, sorteerimist, loendamist ja taaskasutamist korraldab taaskasutusorganisatsioon Eesti Pandipakend. Pandipakendi tagastamise kohta on võimalik lugeda Eesti Pandipakendi kodulehelt.
Pandipakendite tagastus kauplustes
- Pakendatud kauba müüja, kelle müügikoha suurus on 200 m² või üle 200 m², peab tagatisrahaga koormatud pakendi tagasivõtmise korraldama müügikohas või selle teenindusmaal müügikoha kauplemisajal.
- Kauba müüja, kelle müügikoha suurus on alla 200 m², peab välja panema informatsiooni ja kontakti lähima taaratagastuspunkti kohta.
Avalikud pakendipunktid kaardil
Lisainformatsiooni saamiseks vali punkt kaardil. Vaata nõudeid pakendipunkti projekteerimiseks: projekteerimistingimused.
- Vanalinna ümbrusse rajati kaheksa avalikku pakendipunkti (november 2022)
- Maaeluministeeriumi ajaveebist, millist pakendit eelistada, kui tahad toitu oma karpi osta?
- Pakenditest Kliimaministeeriumi kodulehelt
- Toidupakenditest ja materjalidest Põllumajandus- ja Toiduameti kodulehelt.
- Pakendiseadus