Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Probleemtooted

Probleemtooted

Probleemtoode on toode, mille jäätmed põhjustavad või võivad põhjustada tervise- või keskkonnaohtu, keskkonnahäiringuid või keskkonna ülemäärast risustamist ja vajavad täiendavat tähelepanu. 

Laiendatud tootjavastutuse põhimõtte kohaselt peab tootja tagama tema turule lastud probleemtootest tekkivate jäätmete kogumise ja nende taaskasutamise, korduskasutamise või nende kõrvaldamise. Nende tegevustega seotud kulud kannab tootja.

Tootjal on kohustus koguda ja edasisele käitlemisele suunata ka sellest probleemtootest tekkinud jäätmed, mis on turule lastud enne tootjavastutuse rakendumist (nn endisaegsed ehk ajaloolised jäätmed).

NB! Probleemtoodete jäätmeid keelatud panna segaolmejäätmete mahutisse ehk need tuleb koguda muudest jäätmetest eraldi!


Patareid ja akud

patareid.png

akud.png

Jäätmeseadusest tulenevalt on patareide tootjad kohustatud kasutatud patareid tasuta tagasi võtma müügikohtade kaudu, varustades turustajat kogumiseks vajaliku kogumismahutiga. Sellest lähtuvalt  peavad kõik patareide müügikohad (kauplused, kioskid jne) tasuta tagasi võtma kasutatud patareid sõltumata sellest, kas ostetakse uusi patareisid või mitte. Vastav teave peab olema müügikohas nähtaval kohal. Kasutuskõlbmatuks muutunud patareisid võetakse tasuta vastu ka jäätmejaamades

 
patareid.png

 


Elektri- ja elektroonikaseadmed ja nende osad

Elektri- ja elektroonikaseadmete (EES) maaletoojatel ja tootjatel on kohustus tasuta tagasi võtta kodumajapidamistes tekkinud vana kasutatud kodutehnika.

Kui füüsiline isik soovib osta kauplusest elektri- ja elektroonikaseadme (nt televiisor, külmkapp, raadio vms) on kauplus kohustatud vana samalaadse seadme vastu võtma (ehk 1:1 tagasi võtma).  Kauplus ei tohi keelduda uue seadme ostmisel vana samalaadse seadme vastu võtmisest! Juhul kui uue seadme ostmisel vana seadet kohe kaasas ei ole, võib kauplus keelduda selle vastu võtmisest hiljem.

Väikeseid elektroonikaseadmeid (küljepikkus kuni 25 cm) peavad kõik enam kui 400 m² suurused poed, kes müüvad mistahes elektroonikaseadmeid, tasuta vastu võtma isegi siis kui uut asemele ei osteta.

Elektri- ja elektroonikaseadmete kogumispunktide asukohad:

  • Tallinna jäätmejaamad
  • väikeelektroonika kogumispunktid üle 400 m² müügikohtades: Prismad, Ülemiste kaubanduskeskus, Lasnamäe ja Laagri Maksimarket, Lasnamäe ja Laagri Bauhof, Magistrali keskus, Tondi ja Haabersti K-Rauta, Depo, Lasnamäe Centrum, Tammsaare Euronics ja Kodumasinad (Kadaka tee 1).
  • Base Metal OÜ

NB! Tagastatavad elektroonika seadmed peavad olema komplektsed (kõik olulised osad on alles: nt kompressorid, trumlid jms. Voolujuhtmed, nupud, puldid jms ei kuulu oluliste osade hulka). Mittekomplektseid elektroonikajäätmeid võetakse vastu ainult tasu eest.

 

Kodutehnika kogumist Eestis korraldavad Mittetulundusühing Eesti Elektri- ja Elektroonikaseadmete Ringlus (tel 5805 0572) ja MTÜ Eesti Elektroonikaromu (tel 5623 6697).

Raskete esemete (külmkapp, pesumasin, elektripliit jne) transportimiseks saab kasutada näiteks firma Kolatakso tasulist teenust: [email protected] või numbrilt 56236002.

Paranda vana seade või soeta uus eletroonikaseade teiselt ringilt:

 

Mootorsõidukid ja nende osad

Romusõiduki puhul on tegu ohtliku jäätmega, mis tuleb käidelda keskkonda säästaval viisil ja keskkonnaluba omava jäätmekäitleja poolt.

Romusõiduki omaalgatuslik lammutamine või üleandmine käitlemiseks isikule, kes ei oma vastavat luba, on seadusega keelatud!

Romusõiduki vastuvõtmisel on tootja kohustatud tasuta vastu võtma ka kuni 4 sõiduki küljes olevat rehvi ning sõidukiga kaasas oleva tagavararehvi ning korraldama nende taaskasutuse.

01.01.2025 jõustunud seadusemuudatus lihtsustab kadunud või hävinenud sõidukite registris kustutamist. Eestis on liiklusregistris umbes 220 000 peatatud kandega sõiduautot ja väikekaubikut, millest paljude puhul pole teada, kas need sõidukid enam eksisteerivad. 2025. aastal on kadunud või hävinenud sõidukite ilma lammutustõendita registrist kustutamine tasuta, edaspidi on kustutamine tasuline. Lisaks tuleb 2027. aastast tasuda kõikide peatatud registrikandega sõidukite eest mootorsõidukimaksu.  Omanikul on alles oleva sõiduki registrist kustutamine alati tasuta. Selleks tuleb sõiduk viia ametlikku lammutusse, kus väljastatakse nõuetekohane lammutustõend. Lammutustõendi alusel sõiduki registrist kustutamine on ja jääb lõivuvabaks ka edaspidi.

 

Romukampaania 12.05-16.06.2025

Romusõidukeid saab mugavalt ära anda 12. maist kuni 16. juunini 2025 toimuva Kliimaministeeriumi poolt korraldatava romukampaania raames, mil sõidukite valdajad ja omanikud saavad tellida jäätmekäitleja romusõidukile järgi. Kampaania ajal jäätmekäitlejad romusõidukite vastuvõtmise eest ei maksa, küll aga on tasuta jäätmekäitleja pakutav transporditeenus. Sõidukite valdajad ja omanikud saavad romusõiduki äraveo tellimiseks helistada Eesti Autolammutuste Liidule või Kuusakoskile ning nemad tulevad romusõidukile järgi. Kampaania on üle-eestiline.

NB! Kampaaniat korraldab Kliimaministeerium. Küsimuste korral palun ühendust võtta [email protected]


Vanarehvid

Vanarehvid saab üle anda tootja ja tootjavastutusorganisatsioonide MTÜ Rehviringlus ja Estonian Tire Recycling MTÜ määratud kogumiskohtadesse, jäätmejaama, uue rehvi ostmise korral turustaja müügikohta või rehviettevõtjale. 

Tallinna jäätmejaamades võetakse rehve tasuta vastu nii Tallinna kui ka teiste kohalike omavalitsuste elanikelt. NB! Juriidilistelt isikutelt jäätmejaamades rehve vastu ei võeta. Juriidilised isikud saavad vanarehvid üle anda ettevõttele Utilisaator Grupp OÜ.

Eritüüpi rehvide, nagu veoki-, ATV või mootorrattarehvide üleandmiseks tuleb eraisikul koostada saatelehe taotlusvorm MTÜ Rehviringluse kodulehel aadressil https://www.rehviringlus.ee/saatelehe-taotlus-ja-tingimused.

Veokirehvide korduskasutusse suunamine:

Veokirehvide protekteerimisega tegelevad järgmised ettevõtted: Balco AS, Eurovia-M OÜ, Rehvimeister AS, Urmas Rehvid OÜ, Veguma OÜ, Vevid AS.

 

 


Põllumajandusplast

pollumajandusplast.png

Põllumajandusplast on põllumajanduses või aianduses kasutatav silopallikile, silokattekile, kiletunnel, kattevõrk ja plastnöör.

Lisainformatsioon on leitav siit.

Teenuse kirjeldus: ohtlike jäätmete ja taaskasutatavate jäätmete kogumine

Viimati muudetud 14.01.2025