Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Probleemtooted

Probleemtooted

Probleemtoode on toode, mille jäätmed põhjustavad või võivad põhjustada tervise- või keskkonnaohtu, keskkonnahäiringuid või keskkonna ülemäärast risustamist ja vajavad täiendavat tähelepanu. 

Laiendatud tootjavastutuse põhimõtte kohaselt peab tootja tagama tema turule lastud probleemtootest tekkivate jäätmete kogumise ja nende taaskasutamise, korduskasutamise või nende kõrvaldamise. Nende tegevustega seotud kulud kannab tootja.

Tootjal on kohustus koguda ja edasisele käitlemisele suunata ka sellest probleemtootest tekkinud jäätmed, mis on turule lastud enne tootjavastutuse rakendumist (nn endisaegsed ehk ajaloolised jäätmed).

NB! Probleemtoodete jäätmeid keelatud panna segaolmejäätmete mahutisse ehk need tuleb koguda muudest jäätmetest eraldi!


Patareid ja akud

 

patareid.png

akud.png

Jäätmeseadusest tulenevalt on patareide tootjad kohustatud kasutatud patareid tasuta tagasi võtma müügikohtade kaudu, varustades turustajat kogumiseks vajaliku kogumismahutiga. Sellest lähtuvalt  peavad kõik patareide müügikohad (kauplused, kioskid jne) tasuta tagasi võtma kasutatud patareid sõltumata sellest, kas ostetakse uusi patareisid või mitte. Vastav teave peab olema müügikohas nähtaval kohal. Kasutuskõlbmatuks muutunud patareisid võetakse tasuta vastu ka jäätmejaamades

patareid.png

 


Elektri- ja elektroonikaseadmed ja nende osad

elektroonika.png

Elektri- ja elektroonikaseadmete (EES) maaletoojatel ja tootjatel on kohustus tasuta tagasi võtta kodumajapidamistes tekkinud vana kasutatud kodutehnika.

Kui füüsiline isik soovib osta kauplusest elektri- ja elektroonikaseadme (nt televiisor, külmkapp, raadio vms) on kauplus kohustatud vana samalaadse seadme vastu võtma (ehk 1:1 tagasi võtma).  Kauplus ei tohi keelduda uue seadme ostmisel vana samalaadse seadme vastu võtmisest! Juhul kui uue seadme ostmisel vana seadet kohe kaasas ei ole, võib kauplus keelduda selle vastu võtmisest hiljem.

Väikeseid elektroonikaseadmeid (küljepikkus kuni 25 cm) peavad kõik enam kui 400 m² suurused poed, kes müüvad mistahes elektroonikaseadmeid, tasuta vastu võtma isegi siis kui uut asemele ei osteta.

Elektri- ja elektroonikaseadmete kogumispunktide asukohad:

  • Tallinna jäätmejaamad
  • väikeelektroonika kogumispunktid Lasnamäe, Mustika ja Sikupilli Prismade juures (saab viia vaid väikseid elektroonikaseadmeid!).
  • Eesti Elektri- ja Elektroonikaseadmete Ringlus MTÜ (EES-Ringlus) korraldatava kampaania korras saab väikest kodutehnikat, patareisid ja akusid, lambipirne üle anda ka suuremates poekettides asuvatesse kogumiskastidesse (Prisma, K-Rauta, Bauhof, Euronics, eLux, Kodumasinad, Maksimarket, Expert). Täpsem informatsioon on leitav: http://eesringlus.ee/kummitab/  

NB! Tagastatavad elektroonika seadmed peavad olema komplektsed (kõik olulised osad on alles: nt kompressorid, trumlid jms. Voolujuhtmed, nupud, puldid jms ei kuulu oluliste osade hulka). Mittekomplektseid elektroonikajäätmeid  võetakse vastu ainult tasu eest.

Kodutehnika kogumist Eestis korraldavad Eesti Elektri- ja Elektroonikaseadmete Ringlus MTÜ (tel 648 4335) ja MTÜ Eesti Elektroonikaromu (tel 633 9244).

Raskete esemete (külmkapp, pesumasin, elektripliit jne) transportimiseks saab kasutada näiteks firma Kolatakso tasulist teenust: [email protected] või numbrilt 56236002.

Paranda vana seade või soeta uus eletroonikaseade teiselt ringilt:


Mootorsõidukid ja nende osad

romusoidukid.png

Romusõiduki puhul on tegu ohtliku jäätmega, mis tuleb käidelda keskkonda säästaval viisil ja keskkonnaluba omava jäätmekäitleja poolt.

Romusõiduki omaalgatuslik lammutamine või üleandmine käitlemiseks isikule, kes ei oma vastavat luba, on seadusega keelatud!

Romusõiduki vastuvõtmisel on tootja kohustatud tasuta vastu võtma ka kuni 4 sõiduki küljes olevat rehvi ning sõidukiga kaasas oleva tagavararehvi ning korraldama nende taaskasutuse.


Vanarehvid

vanarehvid.png

Vanarehvid saab üle anda tootja ja tootjavastutusorganisatsiooni (MTÜ Rehviringlus) määratud kogumiskohtajäätmejaama, uue rehvi ostmise korral turustaja müügikohta või rehviettevõtjale. 
 

Tallinna jäätmejaamades võetakse rehve tasuta vastu nii Tallinna kui ka teiste kohalike omavalitsuste elanikelt. NB! Juriidilistelt isikutelt jäätmejaamades rehve vastu ei võeta. Juriidilised isikud saavad vanarehvid üle anda ettevõttele Utilisaator Grupp OÜ.

Eritüüpi rehvide, nagu veoki-, ATV või mootorrattarehvide üleandmiseks tuleb eraisikul koostada saatelehe taotlusvorm MTÜ Rehviringluse kodulehel aadressil https://www.rehviringlus.ee/saatelehe-taotlus-ja-tingimused.

Veokirehvide korduskasutusse suunamine:

Veokirehvide protekteerimisega tegelevad järgmised ettevõtted: Balco AS, Eurovia-M OÜ, Rehvimeister AS, Urmas Rehvid OÜ, Veguma OÜ, Vevid AS.


Põllumajandusplast

pollumajandusplast.png

Põllumajandusplast on põllumajanduses või aianduses kasutatav silopallikile, silokattekile, kiletunnel, kattevõrk ja plastnöör.

Lisainformatsioon on leitav siit.

Teenuse kirjeldus: ohtlike jäätmete ja taaskasutatavate jäätmete kogumine

Viimati muudetud 04.06.2024