Ringmajanduse arengusuunad
Ringmajandus
Ringmajandus on majandusmudel ja lähenemine, kus majanduskasv lahutatakse loodusressursside ülekasutamisest ja sellega kaasnevatest negatiivsetest keskkonnamõjudest.
Ringmajandus on alternatiiv valitsevale lineaarsele „tooda-tarbi-viska ära“ tootmise ja tarbimise majandusmudelile, mis vajab suurt kogust võrdlemisi odavat materjali ja sisendit ning toodab samas palju jäätmeid. Ringmajandus on ennast taastootev süsteem, kus hoitakse tooted, komponendid ja materjalid jätkuvalt nende kõige suurema kasuliku väärtuse juures.
Tallinna ringmajanduse arengukava 2035
Tallinna Linnavolikogu 08.02.2024 otsusega nr 15 algatati „Tallinna ringmajanduse arengukava 2035 koostamine“ ning arengustrateegiasse „Tallinn 2035“ uue tegevusvaldkonna „Ringmajandus“ loomine.
Linnad saavad ja peavad olema ringmajanduse eestvedajad, luues sellega nii majanduslikku, keskkonnaalast kui ka sotsiaalset kasu.
Ringmajandusele üleminek puudutab kogu linnaorganisatsiooni, elanikke ja külalisi olenemata valdkonnast.
Ringmajanduse põhimõtteid järgivas ehk ringses linnas rakendatakse neid põhimõtteid teadlikult ja süsteemselt linna planeerimisel ja juhtimisel (sh linna enda tegevuses ja toimingutes), ning toetatakse ja soodustatakse üleminekut lineaarselt majanduselt ringmajandusele läbi linnaruumi (sh elu- ja ärikeskkonna) kujundamise ja ehitamise, ringsete toodete ja teenuste pakkumise ning teadlikkuse suurendamise.
Kevadel 2024 viidi läbi ringmajanduse koolitused linnaorganisatsiooni juhtidele ning töötoad linnaasutuste töötajatega, et kaardistada peamised ringmajanduslikud tegevused erinevates valdkondades.
24. ja 26. septembril 2024 toimusid sidusrühmade kaasamisüritused.
Avalikustamisele minev eelnõu valmib 2024. aasta lõpuks ja kaasamised algavad 2025. aasta alguses.
Arengukava kavandis on välja toodud järgnevad tegevusprogrammid:
- ringmajanduse teadlikud linnaorganisatsiooni töötajad ja linlased;
- keskkonnahoidlikud ja ringhanked;
- ringsed tooted ja teenused;
- toit ja biomajandus;
- ehitatud keskkond;
- jäätmehooldus.
Joonis 1 toob välja Tallinna linna ringmajanduse edendamise seisukohast esmatähtsad tegevusprogrammid ning nende omavahelise seose.
Joonis 1. Tallinna linna ringmajanduse tegevusprogrammid
„Ringmajandus linnades ja regioonides“ (The Circular Economy in Cities and Regions)
Tallinna linn osales 2021-2023 Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) programmis „Ringmajandus linnades ja regioonides“ (The Circular Economy in Cities and Regions).
Programmi lõpptulemusena valmis aruanne „Ringmajandus Tallinnas“.
Aruandes võetakse kokku OECD, Tallinna linna ning avaliku-, era- ja mittetulundussektori huvirühmade 20 kuud kestnud valdkondliku dialoogi tulemused. Selles esitatakse Eestis ja Tallinna linnas edendatavate olemasolevate ringmajandusalgatuste peamised komponendid, peamised väljakutsed ja poliitikameetmete soovitused, mis aitavad linnal arendada oma pikaajalist nägemust ringmajandusest, seades tulevikueesmärgid.
Aruande kohaselt on Tallinnas kõige suurem potentsiaal ringmajandusele üle minna järgmistes valdkondades: ehitatud keskkond, toidutemaatika, avalikud üritused ja turism, tekstiil, hanked, mis on ka loodava Tallinna ringmajanduse arengukava 2035 fookuses.
Loe ringmajanduse kohta rohkem:
- Kliimaministeeriumi veebileht
- Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooni veebileht
- Ringdisaini valdkonda tutvustav veebileht