Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna linn on rajanud 123 õppeaeda

Tallinna linn on rajanud 123 õppeaeda

Söödavate taimede kasvatamine keskkonnahariduslikel eesmärkidel on Tallinnas tavapärane. Linna saja kahekümne kolmes õppeaias tegutseb enam kui 18 000 väikest ja suurt linnaaednikku.

Praeguseks on juba paljudes linnaasutustes oma õppeaed, aga ka mitmetes eraharidusasutustes, kus mitmekesise aiandustegevuse käigus õpitakse tundma linnaloodust ja ümbritsevat maailma, juurutatakse rohelist mõtteviisi ja keskkonnateadlikkust ning soodustatakse tervislikku ja aktiivset eluviisi.

Õppeaedu on oma hoovidesse rajanud peamiselt lasteaiad, aga ka koolid, kultuurikeskused, muuseumid, raamatukogud, tegevuskeskused, hoolekandeasutused jm. Kolme viimase aasta jooksul on linna toetusel edukalt rajanud ja arendanud oma õppeaedu 113 munitsipaalasutust ning kümme erakooli ja -lasteaeda.

Õppeaedade toimimise põhimõtteks on koosloome, looduslähedane aiapidamine ja -hooldus ning söögi-, tarbe- ja ilutaimede kooskõla. Olulised on roheline eluviis ja loodushariduslikud tegevused – nagu näiteks rohesoola tegemine, tervislike krõpsude valmistamine köögiviljadest, võrsete ja idude kasvatamine söögilauale ning taimede tundma õppimine.

Lisaks mitmekesistab õppeaed iga asutuse hooviala – pakub rohkem silmailu, toetab linnalooduse säilimist pealinnas, pakkudes elukohta putukatele ja tolmeldajatele, korrastab avalikku ruumi, loob tegevusvõimalusi ja kutsub rohkem õues aega veetma.

Kõigil õppeaedadel on oma kontseptsioon ja keskkonnahariduslikud tegevused, arvestatud on nii asutuse vajadusi kui ka asukohast tingitud ruumilist eripära. Nii on mõni asutus alustanud oma õppeaia rajamist tagasihoidlikult mõne peenrakasti ja seenepakuga, mõni aga on rajanud mahuka taimekasvatus- ja kastmissüsteemil põhineva õppeaia ning mõni taimede tundmist soodustava tervendava või sensoorse aia.

Munitsipaallasteaiad ja -sõimed (75)
Tallinna Arbu lasteaed, Tallinna Kadaka lasteaed, Tallinna Kalamaja lasteaed, Tallinna Kannikese lasteaed, Tallinna lasteaed Karikakar, Tallinna Kihnu lasteaed, Tallinna Kiisa lasteaed, Tallinna Kiisupere lasteaed, Tallinna lasteaed Kikas, Tallinna Komeedi lasteaed, Tallinna lasteaed Kraavikrõll, Tallinna Kullatera lasteaed, Tallinna Kullerkupu lasteaed, Tallinna Lehola lasteaed, Tallinna Lepatriinu lasteaed, Tallinna Lepistiku lasteaed, Tallinna Liikuri lasteaed, Tallinna Lindakivi lasteaed, Tallinna Liivaku lasteaed, Tallinna Liivalossi lasteaed, Tallinna Lille lasteaed, Tallinna Linnupesa lasteaed, lasteaed Maasikas, Tallinna Magdaleena lasteaed, Tallinna Mardi lasteaed, Tallinna Mesimummu lasteaed, Tallinna lasteaed Mooniõied, Tallinna lasteaed Mudila, lastesõim Planeedi Mudila, Tallinna Mustakivi lasteaed, Tallinna Mutionu lasteaed, Tallinna lastesõim Mõmmik, Tallinna Männikäbi lasteaed, Tallinna Nurmenuku lasteaed, lasteaed Ojake, Tallinna Padriku lasteaed, Tallinna Pallasti lasteaed, Tallinna lasteaed Pallipõnn, Pelguranna lasteaed, Pirita lasteaed, lasteaed Pääsupesa, Rõõmutarekese lasteaed, Tallinna Rännaku lasteaed, Tallinna Päevalille lasteaed, lasteaed Päikene, Tallinna Päikesejänku lasteaed, Tallinna Seli lasteaed, Tallinna lasteaed Sinilind, Tallinna Suur-Pae lasteaed, Tallinna Sõbrakese lasteaed, lasteaed Südameke, Taime lasteaed, Tallinna Tähekese lasteaed, Tallinna Unistuse lasteaed, Tallinna Veerise lasteaed, Tallinna Kolde lasteaed, Tallinna lasteaed Vesiroos, Tallinna lasteaed Vikerkaar, Tallinna Virmalise lasteaed, Tallinna Vormsi lasteaed, Tallinna Ümera lasteaed, Jaan Poska lasteaed, Järveotsa lasteaed, Tallinna lasteaed Kaseke, Tallinna lasteaed Kiikhobu, Kivimurru lasteaed, Kopli lasteaed, lasteaed Mesipuu, Tallinna lasteaed Naksitrallid, Pirita Kose lasteaed, lastesõim Päkapikk, Tallinna lasteaed Laagna Rukkilill, Tallinna Suitsupääsupesa lasteaed, Tallinna Tammetõru lasteaed, Tallinna lasteaed Õunake.

Munitsipaalkoolid (22)
Gustav Adolfi gümnaasium, Tallinna Heleni kool, Tallinna Kadaka põhikool, Tallinna kunstigümnaasium, Tallinna Kuristiku gümnaasium, Tallinna Laagna lasteaed-põhikool, Tallinna Lilleküla gümnaasium, Tallinna Mustjõe gümnaasium, Tallinna Nõmme põhikool, Tallinna Pääsküla gümnaasium, Ristiku põhikool, Tallinna Saksa gümnaasium, Tallinna Südalinna kool, Tallinna Tondi kool, Tallinna Tõnismäe reaalkool, Tallinna ühisgümnaasium, Tallinna Kopli ametikool, Tallinna 21. kool, Karjamaa põhikool, Tallinna Reaalkool, Tallinna Tehnikagümnaasium, Lasnamäe Vene gümnaasium.

Munitsipaalhuvikoolid ja -noortekeskused (5)
Tallinna Kanutiaia huvikool, Haabersti noortekeskus, Kesklinna noortekeskus, Põhja-Tallinna noortekeskus, Pääsküla noortekeskus.

Teised munitsipaalasutused (11)
Tallinna lastekodu 3 üksust (Pääsküla, Veerise majad ja Pihlaka maja), tugikeskus Juks, Kalamaja muuseum, Kristiine tegevuskeskus, Käo tugikeskus, Laagna raamatukogu (Tallinna keskraamatukogu), Miiamilla lastemuuseum, Pelguranna raamatukogu (Tallinna keskraamatukogu), Tallinna perekeskus.

Eralasteaiad ja -koolid (10)
Tallinn International School, Lapsepõlve Akadeemia, Vivere kool, Tallinna Montessori Maja, Waldorf kool, Kalamaja Avatud Kool, Nõmme Erakool, Juudi lasteaed, Sakala Eragümnaasium, Tallinna Toomkool.

Tallinna linn toetab linnaasutusi õppeaedade rajamisel ja arendamisel. 
Taotlemise tähtaeg on kord aastas 15. veebruaril. Toetuste taotlemise korra ja võimalustega saab tutvuda SIIT.

Viimati muudetud 30.03.2022