Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tammsaare park

Tammsaare park

Tallinnas istub 19. sajandi ja 20. sajandi alguses kasutuses olnud turuplatsil pronksist, viimase turulisena mõtisklev rahvakirjanik Anton Hansen Tammsaare, kes käis turul regulaarselt oma romaanide tarbeks inimtüüpe jälgimas. Praegu ongi selle paiga nimeks Tammsaare park.

Kuni 19. sajandi keskpaigani oli praeguse pargi asemel linnamüüri ümbritsenud lage, kunagiste muldkindlustuste ala (nn glassii ala), kus ehitiste püstitamine oli sõjalistel kaalutlustel keelatud. 1896. aastal vara­sem soine tühermaa sillutati ja siia asustati ümber Raekoja platsil asunud Tallinna turg, mida kutsuti Uueks turuks. Turuplatsi kõrval korraldati ka näitusi. Pargi vanim osa on aastail 1899−1900 praeguse Viru Keskuse poole rajatud nn Turu­äärne puiestik (u 1 ha).

Aastatel 1903−1905 asus umbes praeguse pargi keskel hiig­laslik puust Interimstheater, küüni­taoline hall, kus anti teatrietendusi ja näidati kino. Päris teatri­hooned valmisid hiljem − Saksa teater (praegune Draamateater) 1910. aastal ja Estonia teater 1913. aastal.

Õudse päevana on tallinlaste mällu jäänud 1905. aasta 16. oktoober, mil sõjavägi avas tule turuplatsile kogunenud rahumeelsete poliitiliste meeleavaldajate pihta. Seda veresauna meenutab mälestusmärk „Estonia” (autor on Lembit Paluteder) teatri taga.

1947. a projekteeris aiandusarhitekt Harald Heinsaar korra­pärase haljas­ala, mis peale valmimist pälvis 1950. a Nõukogude Eesti preemia. 1976. a parki rekonstrueeriti ja 1978. a paigutati selle kesk­ossa Tamm­saare kuju (skulptor I. Soans, arhitekt R. Luup) ning 1981. a skulptuur „Merineid” (skuptor E. Viies).

2007. a sügisel oli pargis 40 erinevat puittaime. Enamik pargi värvilisest ja vormirohkest puistust on istutatud pärast II maailmasõda ja pärineb ennesõjaaegse aedniku Hans Lepa puukoolist. Tähelepanu väärivad suured Ungari sireli tüvikud, täidisõieline harilik hobukastan „Baumanii”, tihedalt kollasetäpiliste lehtedega harilik hobukastan „Memmingeri”, punaselehise hariliku vahtra „Schvedleri” ja Pennsylvania saare kirjulehise sordi „Variegata” kontrast, sammasjad harilikud tammed, purpurõunapuu kultivar „Eley” ja palju teisi huvitavaid puittaimi.

Viimati muudetud 21.02.2024