Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tuvi park

Tuvi park

Tuvi park asub Veetorni, Tõnismäe ja Toomkuninga ja Suur‑Ameerika tänava vahel. Pargi praegune nimi on tinglik ja suhteliselt hiline: park on saanud oma nime sellega külgneva Tuvi tänava järgi.

Pargi jaoks ideaalse reljeefiga − lõunasuunalise langusega − Tuvi park hõlmab endise Basti, Friedheimi ja Köningastthali suvemõisa ja nende parke. Friedheimi suve­mõis on kuulunud kunstnik Karl Ferdinand von Kügelgenile, hiljem, kahe maailmasõja vahel ka kindral Johan Laidonerile, kes laskis vanale vundamendile rajada uue hoone (osaliselt endise häärberi koopiana), mida tuntakse Laidoneri villa nime all. Villa juurde kuulunud suur iluaed moodustab osa praegusest pargi­maastikust.

Enne Teist maailma­sõda olid siin kinnistud. Suur osa ümbruskonna hoonestusest hävis 1944. aasta märtsipommitamises, räsida sai ka park. Pargi ühes servas asus Saksa saat­konna esinduslik residents, mille vana hoone on hävinud. 1930. aastatel ehitati kuue meetri laiune pae­kivist paraadtrepp pargist Suur‑Ameerika tänavale. 1950.−1970. aastatel oli pargis Noorte Loodus­sõprade keskmaja katseaed koos kasvu­hoonetega. 1970. aastail rajati Suur‑Ameerika tänava äärde spordi­väljakud (nn Laste­saadion). Park sai tugevasti kannatada 1967. aasta suures tormis, suvemõisate ajast on alles vaid üksikuid põlispuid. 1980. aastatel metsistunud ja hooletusse jäetud parki on alates 2003. aastast hoogsalt korrastatud. 2004. aastal võeti park riikliku looduskaitse alla.

Vaata lisaks: http://et.wikipedia.org/wiki/Tuvi_park

 

 

 

Viimati muudetud 21.02.2024