Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Õpivisiidid Tallinna aedadesse algavad juba aprillikuus

Õpivisiitide peamine eesmärk on kogemuste vahetamine loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning aedade külastamine. Õpivisiidid on osalejatele tasuta.

Iga õpivisiidi käigus külastame ühte aeda, kus me kohtume tublide inimeste ja aednikega, kes on valmis jagama meiega juba saadud kogemusi linnaaianduses - aia kavandamisel, ehitamisel, hooldamisel, õues õppes ja loodushariduses jpm.
Osalema on oodatud kõik linnaaianduse huvilised. Eriti kasulik on osalemine neile, kes on juba rajanud linnaaia, kui neile kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2024. aastal õppeaia või kogukonnaaia rajamiseks ja arendamiseks. Linnaaianduse teemalised sündmused on kõigile osalejate tasuta.  

Avamaa peenarde tegemine Vabaõhumuuseumi taluaias
26. aprill
 (K) Eesti Vabaõhumuuseum (Vabaõhumuuseumi tee 12) algusega kell 13.00 (u 1,5h)
Külastuse eesmärk on tutvuda muuseumi taluaiaga, seal kasvatatavate kultuuridega ja kuulata lugusid taluaia kujunemise loost. Praktilises osas alustame kevadiste hooajatöödega. Koos teeme setu talu aias avamaa peenraid ja külvame seemneid. Õpivisiidil juhendavad meid muuseumi taluelu kuraator Mari-Liis Kalda ja aiaajaloo uurija Anneli Banner.
Koguneme peasissekäigu ees. Sissepääs muuseumisse on tasuta, kuid õpivisiidil osalemiseks tuleb kindlasti registreerida!
Registreeri õpivisiidile SIIT  

Kaevamisvaba aed kui võimalus saada vähema vaevaga paremat saaki
2. mai
 (T) Mustjõe gümnaasiumi õppeaed (Paldiski mnt 83) algusega kell 16 (u 1,5h)
Kaevamisvabas aias ja selle viljelusviisi puhul ei kaevata ega künta maad. Rohimist ja kastmist on multši kasutuse tõttu kaevamisvabas aias oluliselt vähem. Kaevamisvaba aiandus võimaldab saada tavaviljelusega võrreldes väiksema pinna pealt mitmekesisemat saaki. Seda meetodit kasutades saab köögivilja kasvatada ja mulla omadusi ning mikroelementide hulka järjest kasvatada ja  parandada. Praktilises osas rajame koos köögiviljaaia ja ürdiaia MITTE-kaevamise meetodil. Õpivisiiti juhendab permakultuuri praktik Jaana Nõu.
Registreeri õpivisiidile SIIT

Mulla kasvatamine ja kompostimise erinevad võimalused
4. mai (N) Väike-Õismäe aed (Järveotsa 2a haljasala, Haaberstis) algusega kell 17.30 (u 1,5h)
Selle kevade esimesel linnaaianduse loengul räägime, miks on mulla kasvatamine oluline. Kuidas saame oma  tegevusega keskkonda toetada ja mis tulu selliselt talitades ise saame. Räägime erinevatest kompostimise viisidest ja milliseid neist on võimalik praktiseerida linna tingimustes. Kindlasti tutvustame biojäätmete käitlemise võimalusi permakultuuri vaatenurgast. Bokaši ehk hapendatud komposti tegemine kodus, vermikompost linna tingimustes, kompost lehtedest. Õpivisiiti juhendab permakultuuri praktik Jaana Nõu.
Registreeri õpivisiidile SIIT

Toidusalu rajamine mesilastele
6. mai 
(L) Tallinna Vaba Waldorfkool "Wahva hoov" (Tuulemaa 12) kell 10.30-13.30
Räägime toidusalu erinevatest rinnetest linnakeskkonnas. Teeme paiga vaatlust ja hindamist, istutame söödavaid kuslapuid ja kurdlehiseid kibuvitsu. Loengu ja praktilise töötoa viib läbi permakultuuri ja mesinduse spetsialist Jaana Nõu.
Registreeri õpivisiidile SIIT

Kastmissüsteemi ja -tarvikute planeerimine Rõõmutarekese õppeaias
11. mai  (N) Rõõmutarekese lasteaed (Toom-Kuninga 13a) algusega kell 17 (u 1,5h)
Tutvume kastmissüsteemide ja -tarvikute valikuga, analüüsime aia kastmisvajadusi ning planeerime kastmistarvikud uude rajatud astmikpeenrasse. Kuna suvine aeg paneb proovile meie kastmissüsteemid ja puhkuseplaanid, siis kavandame õppeaias kastmise nii, et mugavam kastmistehnoloogia tagaks taimede varustamise vajalike veekogustega. Õpivisiiti toetab kastmissüsteemide spetsialist, kellelt on võimalik nõu küsida.
Registreeri õpivisiidile SIIT

Mesilased wahvas hoovis ehk ideest meeni 
18. mai
 (N) Tallinna Vaba Waldorfkool "Wahva hoov" (Tuulemaa 12) algusega kell 17 (u 1,5h)
Kultuuride mitmekesisus ja rikas kooslus vähendab rajatud aia haavatavust. Räägime mitmekihilisusest aia kavandamisel ehk seltsilistaimede koostoime kasulikkusest, ’’kolmest õest’’ köögiviljaaias, kahjuritest ja kasuritest. Milliste taimedega meelitada enda aeda rohkem liblikaid ja mesilasi ning miks see üldse oluline on. Külvame keerispead ja mesikat.
Registreeri õpivisiidile SIIT

Praktiline õpe: kastiaia rajamine
13. juuni (T) Kopli Ametikooli õppeaed (Kopli 98) algusega kell 13 (u 1,5 h)
Hindame koos kastiaias olemasolevat mulda, määrame pH ja lõimise ning kuidas vajadusel seda parandada, räägime taimede valikust kastiaeda ja niisutussüsteemi paigaldamisest. Rajatud aiast ja selle kastmisvajadustest lähtuvalt on planeeritud kastmistarvikud ja mugavam kastmistehnoloogia, et nii igapäevaselt kui ka puhkuse ajal saaksid taimed varustatud vajaliku veekogusega. Õpivisiiti juhendab aiandusspetsialist ja ametikooli õpetaja Heli Molok.
Registreeri õpivisiidile SIIT

Lisainfo
Marina Laidla
513 5779
marina.laidla@tallinnlv.ee