Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Võrsete kasvatamise töötuba

Maintain balance..png

Kuidas saaks ka talvisel ajal kasvatada endale maitsvat ja tervislikku toitu? On ju teada, et kui rohelisi taimi liiga vähe süüa, on inimorganism nõrgem ja haigustele vastuvõtlikum. Talvise vitamiinipuudusega võitlemiseks soovitavad tervisliku toitumise entusiastid süüa maitsvaid ja toitainerikkaid võrseid. 

Võrsete kasvatamise töötoas tutvustati aastaringse linnaaianduse erinevaid võimalusi ning jagati praktilisi oskusi, mida igaüks saab rakendada oma igapäevaelus. Võrsete kasvatamine ei võta palju ruumi ega aega, seega  sellega saab hakkama igaüks, kes soovib oma laual näha ka talvisel ajal tervislikku ja kohalikult kasvatatud toitu.

Õppisime koos, kuidas võrseid kasvatades lisada oma toidulauale rohelist värvi ning leevendada sellega ka rohenäppude kevadeootuse rahutust.

Mis on võrsed?

Võrsete all mõeldakse söödavate köögiviljade ja maitsetaimede noori seemikuid, mis on koristatud vähem kui kaks nädalat pärast idanemist. Võrse ei ole ülekasvanud idu. Nende kasvatamise erinevus on, et idusid kasvatatakse mullata pelgalt niiskuse baasil ja pimedas, kuid võrsed kasvavad mullas ja valguse käes.

Võrsed on teaduslikult tõestatud nn väetoit,  mille kasulikke mineraalainete, aminohappete, antioksüdantide, ensüüme ja vitamiinide (eriti K, C, E ja β-karoteeni) sisaldus võrreldes küpsete taimede või nende viljadega on 4-40 korda suurem pakkudes samal ajal ka meeldivat maitseelamust.

 

Aeg: pühapäev, 29.detsember 2019 kell 13-16
Koht: Kesklinna noortekeskus (Raua 23)

 

Osalemine:

- töötuba oli kõigile avatud ja tasuta
- maksimaalne osalejate arv 50 inimest
- alla 14. aastased lapsed said osaleda koos täiskasvanuga

Töötuba koosnes teoreetilisest ja praktilisest osast.

Teoreetilises osas käsitleti järgmisi teemasid:

  • kohaliku toidu ja tervisliku toitumise olulisus;
  • linnaaianduse võimalused aastaringseks taimekasvatuseks, vertikaalaiandus ja uudsed taimekasvatustehnikad;
  • võrsete kasvatamise ülevaade: teaduslike uuringute tulemused, positiivsed mõjud organismile, kus ja kuidas kasutatakse, kasvatusmeetodid;
  • hüdropoonika: erinevad meetodid ja tehnoloogiad ning näiteid, kuidas ise ehitada lihtsaid kasvatussüsteeme;
  • küsimused-vastused ja arutelu.

Ettekande slaidid allalaetavad siit

Praktilises osas sai iga osaline proovida võrsete kasvatamise ettevalmistamist (külvame kolme erinevat liiki seemneid minikasvuhoontesse, mida saavad osalised koju kaasa võtta). Praktilise osa tulemusel oskab osaline:

  • valida ja eristada võrsete kasvatamiseks sobivaid seemneid; 
  • valida, töödelda ja ette valmistada mullasegu; 
  • valida külvinorme lähtuvalt seemne liigist või sordist; 
  • jälgida ja korrigeerida idanemisprotsessi, planeerida kastmistsükleid; 
  • korjata õigeaegselt saaki ja seda säilitada.

Töötuba korraldas Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet koostöös Urban Farm OÜ-ga linnaaianduse kaudu keskkonnateadlikkuse suurendamiseks ning tervisliku ja jätkusuutliku elustiili soodustamiseks linnakodanike seas. Loe rohkem siit: /est/keskkond/Linnaaiandus

Urban Farm on keskkonnasõbralik ja kontrollitud kliimaga linnafarm, kelle kireks on kaunite ning elujõudu täis taimede kasvatamine ja ideaalkasvu tingimuste loomine ka talvisel ajal. https://www.facebook.com/LINNAFARM/ 

Lisainfo: Maria Derlõš, maria.derlos@tallinnlv.ee

Viimati muudetud 02.01.2020