Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Aegna saar ja kesklinna haljasalad kutsuvad loodust nautima

Tallinna kesklinna parkides ning bastionivööndis on varjulisemaid alasid, mis jäetakse niitmata, et hoida ja suurendada linnalooduse liigirikkust.
Linnaosavalitsus tähistas suuremad neist kolmekeelsete infotahvlitega, millelt leiab huviline lisaks lühiselgitusele ka QR-koodid, mille kaudu saab lugeda lisainfot oaasidel leiduvate taimede, putukate ja lindude kohta. Sellesama teabe leiavad huvilised ka Kesklinna valitsuse kodulehelt.
„Uudse, elurikkust suurendava pargihoolduse tulemusi on juba märgata – erinevat liiki lindude, isegi ööbiku laulu kostab kevadel üha enam, võib kohata ka oravaid, jäneseid ja siile, isegi nahkhiiri,“ ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm. „Praegustel sumedatel augustipäevadel tasub linnaparkide lopsakat rohelust, õite ilu ning looduse lõhnu ja hääli hoomata. Kesklinnas on väga palju võrratuid rohelisi oaase. Leidkem aega nende märkamiseks ja avastamiseks – see on suurepärane viis lõõgastumiseks, sellised retked linnaloodusesse kosutavad nii keha kui vaimu.“   
Suurepärast võimalust lõõgastumiseks pakub linlastele ka imelise loodusega Aegna saar. Kesklinna vanem soovitab päikselisel puhkepäeval saareretke ette võtta. Aegnale viib kiire ja mugav laev. Nädalavahetusel teeb laev päevas koguni kolm edasi-tagasi reisi. Täpsemat infot väljumiste ja piletihindade kohta saab Spinnaker OÜ kodulehelt: www.liinilaevad.ee. Sealtkaudu saab ka pileteid osta.
„Pool tundi sõitu ja oletegi linna kärast ja saginast eemal lummava looduse keskel. Küllap on paljude jaoks see saar alles avastamata. Kipub ju nii olema, et igatsetakse kaugeid randu ent oma kodukandi võlusid ei osata märgata,“ tõdes Haukanõmm.
Aegna saar on tervikuna maastikukaitseala ja kuulub üle-euroopalisse Natura 2000 kaitsealade võrgustikku. Saarel on mitmeid kaitsealuste taimeliikide kasvukohti. Aegnat külastades ei pea piirduma lühikese väljasõiduga, sest saarel jätkub avastamist mitmeks päevaks. Aegna saare huviväärsustega saab tutvuda saare kodulehel Tallinna veebis aadressil https://www.tallinn.ee/aegna/ 
Liigirikkuse eest hoolitsevaid alasid on kesklinnas olnud ka varasematel aastatel ning elanike tagasiside muutub iga aastaga järjest positiivsemaks. Mitmekesine taimestik, puud ja põõsad aitavad kuumalaine ajal niiskust ja jahedust hoida ning temperatuuri alandada, samuti aitab kõrgem taimestik sademeveel paremini pinnasesse imenduda ning varju pakkuvad puud aitavad asfaldi temperatuuri alandada.
Lindudele rikkalikuma toidulaua ja ka väikeimetajatele varjatud pesitsuspaigad tagavaid oaase võib leida näiteks Hirvepargi, Harjumäe ja Lindamäe aiaäärsetelt aladelt, linnamüüri äärest, Toompea nõlvadelt ja Poolamäe servast.