Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Perepesa loodab punuda kesklinnast kogukonna

Perepesa loodab punuda kesklinnast kogukonna

Kevadel avas Tallinnas uksed esimene kogukondlik ennetus- ja peretöökeskus Kesklinna Perepesa. Tublisti käima läinud ja nüüdseks üle kolme kuu tegutsenud Perepesa kogub hoogu, et minna sügisele vastu veelgi rohkemate tegevustega, mis pakuvad vanematele nõu ja tuge laste kasvatamisel ning vaimse tervise ja peresuhete hoidmisel.

Juba praegu on Perepesas avatud mängutuba, toimuvad juhendatud tegevused, näiteks puslehommikud ja sensoorsete tegevuste päevad. Lapsevanematel on võimalus tulla psühholoogi vastuvõtule. Psühholoogiline nõustamine on mõeldud kõigile peredele ja pereliikmetele, kes tunnevad, et mõni (mure)mõte või küsimus on peas liiga tihedaks külaliseks muutunud.

Ühe ukse põhimõte

Perepesa juht Anett Laanemets rääkis, et samuti on kavas sügisest käivitada Perekooli teenus, mida viib läbi ämmaemand. Lisaks alustatakse beebivanemate vestlusringiga ning kaheaastase lapse kõne arengu programmiga. Iganädalaselt hakkab kolmapäeva hommikuti toimuma kohvihommik, mille käigus arutatakse erinevaid lapsevanemlust puudutavaid teemasid.

„Arvan, et vestlusring on kindlasti viis, kuidas luua kogukonda,“ sõnas Laanemets. Ta on pärit Türilt, kus pole võimalustki, et kogukonda ei tekiks, sest kõik tunnevad kõiki. „Suuremas linnas nagu Tallinn, kus on palju anonüümsust, on kogukonna loomine keerulisem. Soovime Perepesas pakkuda selleks võimalusi.“

Perepesa erineb teistest peredele suunatud koosviibimiskohtadest selle poolest, et tegu on kogukondliku kohaga, kus lastega pered saavad igakülgset abi ühe katuse alt. Näiteks ei pea minema Nõmmele psühholoogi juurde, Pelgulinna võimlema ja mängutuppa hoopis Ülemiste keskusesse, tõi Laanemets näite.

Nii hakkavad Perepesas trehvama ka oma kandi inimesed, seal suhtlust looma, kogemusi jagama ja üksteist toetama. „Kord juhtusidki siia kaks ema koos väikeste lastega, kes olid eelnevalt interneti teel suhelnud ja said siin esimest korda kokku. Räägiti lasteaiamuredest, sellest, kuidas keegi öösel ei maga ja mida kurnatus üldse emade jaoks tähendab,“ jutustas keskuse juht.

Perepessa on oodatud kõik pealinna pered lapseootusest kuni lapse koolimineku eani. Kõik teenused on tasuta. Edaspidi plaanib linn rajada Perepesasid ka teistesse linnaosadesse.

Perepesa mängutoa juhendaja Merlin Orgulas tõdes, et ehkki keskusest on saanud abi juba paljud lapsevanemad, võib võtta veel pisut aega, et teadmine, mis see Perepesa ikkagi on, inimesteni jõuaks.

„Lapsekasvatamises on palju erinevaid teemasid, mis võivad olla seotud näiteks lapsehoidu harjutamisega, potitreeninguga või unega,” rääkis Orgulas. „Nagu palju on teemasid, on palju ka lahendusi. Minu poole võib pöörduda iga küsimusega ja püüame koos perega leida parimad lahendused. Meie eesmärk on pakkuda õigeaegset tuge ja sedasi lapsevanemaid julgustada.“

Tegelikult ei pea Perepessa sugugi pöörduma alles siis, kui perel on juba suur mure. „Meie juurde võib tulla ka täiesti ilma muredeta, lihtsalt kvaliteetaega veetma,“ julgustas Orgulas.

Eeskujuks teistele

Kesklinna Perepesa külastas suve hakul ka Kesklinna vanem Sander Andla. Uudistati keskuse ruume ning tutvuti Perepesa seniste tegevuste ning edasiste plaanidega. „Sellised algatused nagu see siin on tugevaks alustalaks kohaliku kogukonna loomisele. Mõistagi on suur osa tööd veel ees, aga juba praegu on näha, et tehtu kannab vilja ning on eeskujuks ka tulevastele Perepesadele üle linna,“ ütles linnaosavanem.

Kesklinna Perepesa on osa Tallinna Perekeskuses pakutavatest ennetavatest teenustest ning asub Tallinna Perekeskusega koos aadressil Asula 11.

Perepesa mängutuba on üldjuhul avatud esmaspäevast neljapäevani kell 9.30–15. Perepesa tegemistel saab silma peal hoida Kesklinna Perepesa kodulehel perepesa. ee/kesklinna-perepesa ning Facebooki ja Instagrami lehel.

Perepesa ennetus- ja peretöökeskuse tegevusmudeli on välja arendanud SA Lapse Heaolu Arengukeskus. Mudel toetub põhjamaade rahvusvahelisele praktikale ja teadusuuringutele, see on kohandatud Eesti oludele ja lähtub riiklikest arengusuundadest. Perepesad tegutsevad ka Türil, Põltsamaal, Viljandis, Tartus ja Elvas. Võrgustiku laiendamine jätkub koostöös sotsiaalministeeriumi ja kohalike omavalitsustega.

Tallinna Perepesasid aitavad arendada sotsiaal- ja tervishoiuamet ning Tallinna Perekeskus koostöös Lapse Heaolu Arengukeskusega. Kesklinna Perepesa avamist toetas riik sotsiaalministeeriumi vahendusel Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) vahenditest ligi 107 000 euroga kahe aasta jooksul, millest käesoleva aasta toetus on 53 400 eurot.

Artikkel ilmus 1. augustil linnaosalehes Kesklinna Sõnumid.