Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tervisekassa käivitab kooliealiste laste vaktsineerimiskampaania

Tervisekassa käivitab kooliealiste laste vaktsineerimiskampaania

Suvevaheaja eel kutsub Tervisekassa eelkooliealiste laste vanemaid üles tagama, et kõik vajalikud vaktsiinid riiklikus immuniseerimiskavas oleks tehtud. Kuna suvi on perepuhkuste ja reisimise aeg, kaasneb sellega suurem oht nakkushaiguste Eestisse toomiseks.

“Enamik neist haigustest on endiselt meist vaid ühe lennu- või laevareisi kaugusel,” ütleb Tervisekassa vaktsineerimise teenusejuht Hanna Jäe. „Seepärast soovitame koos oma pereõe või perearstiga lapse vaktsineerimise seis üle vaadata ja teha vajalikud vaktsineerimised kindlasti veel enne suve.” Uute haiguspuhangute ennetamiseks on väga oluline, et vaktsineerimiskalendris tasuta võimaldatud vaktsineerimised oleks tehtud õigeaegselt. 
 

Terviseameti hinnangul on Eesti laste hõlmatus vaktsineerimisega langenud kriitilise tasemeni, kus tõenäosus ohtlike nakkushaiguste Eestisse toomiseks ning puhangute tekkeks on suur. „Meil on sel aastal olnud juba viis Eestisse sissetoodud leetrite juhtumit, ühel nakatunul oli nakkusohtlikul perioodil koguni 40 lähikontakti. Tänu tervishoiutöötajate ja epidemioloogide kiirele tegutsemisele pole suuremat puhangut tekkinud, kuid oht selleks on väga suur,” ütles Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Kärt Sõber. „Leetritesse haigestumine on Euroopas viimase aastaga kümme korda kasvanud. Läkaköha juhtumite arv on hüppeliselt tõusnud. Samuti oli alles sügisel Lätis juhtum, kus perekord haigestus difteeriasse ja 4-aastane laps suri. Hiljuti teatas difteeria puhangust ka Saksamaa.” 

Lastearst dr Reet Raukas sõnul on enamik nakkushaigusi, mille vastu Eestis vaktsineeritakse eriti ohtlikud just lastele. „Tallinna Lastehaiglas oleme näinud läkaköha juhtumite sagenemist. Noorimad patsiendid on olnud vaid paarinädalased. Selleks, et kaitsta pisikest imikut, kes ei ole veel vaktsiini saanud, peavad teised pere lapsed ja täiskasvanud olema vaktsineeritud,“ ütles dr Raukas. 

Reisile minnes on esmatähtis veenduda, et lastel on õigeaegselt tehtud kõik immuniseerimiskava vaktsiinid. Samuti tasub perearsti või nakkushaiguste arstiga nõu pidada, milliste haiguste vastu peaks täiendavalt vaktsineerima konkreetset reisisihtpunkti silmas pidades. 

Lapsevanemad, kelle lapsed sügisel kooli lähevad, peaksid veenduma, et kõik koolieelsed vaktsineerimised oleksid õigeaegselt tehtud. Terviseameti statistika näitab, et enam kui kolmandik (37%) 7-aastastest lastest on koolialguseks vajalikud vaktsineerimised tegemata. 

Miks vaktsineerimisega hõlmatus väheneb? 

  • Üldiselt soodsa epidemioloogilise olukorra tõttu ei mäleta vanemad, mida difteeria või muud tõsised haigused tähendavad. Alahinnatakse nakkushaiguste tõsidust ning arvatakse, et mõistlikum on lasta haigus läbi põdeda vaktsineerimise asemel. Tegelikult on vaktsineerimine alati ohutum kui haiguse läbipõdemine. 

  • Kaheldakse vaktsiinide efektiivsuses ja ohutuses - kasvanud on lastevanemate hulk, kes otsivad ise internetist infot, kasutades materjale, mis pole ametlikud või teaduspõhised. Tõenduspõhist infot vaktsineerimise kohta saab veebilehelt vaktsineeri.ee või Terviseameti kodulehelt. Kahtluste korral tasub alati nõu pidada oma pereõe või perearstiga. 

Tervisekassa teavituskampaania kestab 8. juunini ja lisaks traditsioonilisele reklaamikampaaniale on nad sõnumi edasi kandmiseks kaasanud ka reisikorraldajad, sotsiaalmeedia mõjuisikud, reisivedude korraldajad, kaubanduskeskused ja haridusasutused.