Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Vana juudi kalmistu ala rekonstrueerimine jätkub

Tallinna Kesklinna valitsus kuulutas välja hanke vana juudi kalmistu ala (Magasini tn 27) teise etapi rekonstrueerimistööde teostaja leidmiseks.

„Kalmistuala teise etapi tööde teostamiseks saab pakkumisi esitada 11. oktoobrini. Esimese etapiga tehtud ulatuslikud tööd on nüüdseks lõpule jõudmas ning töö tulemus on kõigile näha. Eriti efektsed on uuesti üles laotud väravaportaal ja müürid õhtul laternate valgel. Aga ega kord juba ette võetu saa pooleli jääda – järgmiseks suveks saab projektile vastava ilme ka endise kalmistu tagumine osa ehk nn  matuste ala ning platsiga külgnevad kõnniteed. Lisaks veel taastatakse kabelite vundamendid ning trepiastmed ning alale rajatakse lilleniit.  Restaureeritaval  ristuval piirdemüüril leiavad eksponeerimist hauatähised, mis kaevati välja Reidi tee ehitusalalt . Lisaks paigaldatakse veel 11 uut efektset tammepuid meenutava disainiga välisvalgustit,“ ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Kalmistuala rekonstrueerimise esimese etapiga ehitati esinduslik väljak ja väravaportaal, taastati paekivist müürid, rajati haljastus ning paigaldati välimööbel ja valgustus. Esimese etapi tööde lõpuks tagab teostaja kogu kalmistualale kahe tööetapi vaheliseks ajaks väärika ilme. Esimese etapi ehitustööd teostas Mefab OÜ, tööga tehti algust mullu novembri lõpus.

„Eesmärgiks on kujundada nõukogude perioodil hävitatud kalmistualast väärikas roheala, kus on arvestatud nii paiga ajaloolise tähenduse kui ka praeguste oludega. Vana juudi kalmistu ala terviklahendus koosneb markeeritud matmispaikade ja kabeli asukohaga rahualast ja kõigile jalutajatele avatud puhkealast. Jagasime tööd kahte etappi, esmalt võtsime ette avatud puhkeala rajamise,“ selgitas Kesklinna vanem.

Kavandatud tööd põhinevad maastikuarhitektuursel põhiprojektil, mis arvestab kalmistu maa-alal tehtud arheoloogiliste uuringute tulemusi ning juudi kogukonnalt ja kohalikelt elanikelt laekunud arvamusi. Projekti autor on Toomas Põld Loovmaastik OÜst.

Tallinn on ajalooliselt avatud paljudele erinevatele kultuuritraditsioonidele ja suundumustele. Just neist moodustub mosaiik, mis kujundab tänapäeva Tallinna näo. Ja selles mitmekesisuses, nagu ka pärandi ja uudsuse kombinatsioonis, tekib eriline tervikliku linnaruumi tunne, kus on koht minevikule, olevikule ja mis kõige tähtsam – tulevikule, ütles Tallinna Linnavolikogu liige Aleksandr Zdankevitš. Vana juudi kalmistu on ajaloolise tähendusega objekt. Roheala kujundamisel on oluline, et arvestatakse ja jäädvustatakse koha ajalugu: paigaldatakse infotahvlid, millelt võib lugeda Tallinna vanima juudi kalmistu ajaloost ja Schaje Levinovitši elust. Ta oli 19.–20. sajandi vahetusel siinse juudi kogukonna üks juhtkujusid, Maakri tänava sünagoogi ehituse algataja.“