Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Vanale juudi kalmistule rajatud park avaneb terves ulatuses

 

Neljapäeval, 12. oktoobril kell 13 loetakse lõppenuks vana juudi kalmistu (Magasini 27) rekonstrueerimise teine ehk viimane etapp ning uuenenud ala avatakse terves ulatuses külastajaile.

Kesklinna vanem Monika Haukanõmm tunnistas, et sündmus on hiljutiste maailmasündmuste valguses saanud oodatust teise varjundi. „Olime valmis rõõmsaks päevaks, mil meenutame mitme aasta pikkust ehitustööd ning tervitame, naeratus näol, ühe ajalooliselt tähtsa koha taassündi meie linnaruumis. Möödunud nädalavahetus pühkis selle naeratuse näolt.“

„Siiski tuleme vana juudi kalmistu vastavatavasse parki selleks, et öelda oma juudi sõpradele, et oleme nendega,“ lisas Haukanõmm.

Eesti juudi kogukonna eestkõneleja Alla Jakobsoni sõnul on juudi traditsioonis üks pühamaid kohustusi mäletamine. „Täna avame vana juudi kalmistu. Koha, mis seob olevikku minevikuga ning, mis kõige tähtsam, tulevikuga. Täname Tallinna linna selle meie jaoks väga olulise projekti toetamise eest.“

Avasündmusel saavad sõna abilinnapea Vladimir Svet, kesklinna vanem Monika Haukanõmm, Eesti juudi kogukonna esinaine Alla Jakobson. Viiulil astub üles maestro Andres Mustonen. Palvet loeb rabi Shmuel Kot.

Ürituse lõpetab ekskursioon kalmistul, mille viib läbi Eesti Juudi muuseumi direktor Gennadi Gramberg. Sündmuse vältel on vaatamiseks väljas ka fotoseeria kalmistuala minevikust ja ehitusest.

Vana juudi kalmistu ala renoveerimist alustati Tallinna Kesklinna Valitsuse algatusel koos Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna, Tallinna Linnavolikogu saadikute, Eesti Juudi kogukonna, Eesti Juudiusu Koguduse ning kohalike elanikega 2019. aastal.

Rekonstrueerimistööd said alguse 2021. aasta novembris eesmärgiga kujundada endisest kalmistust väärikas roheala, kus oleks arvestatud nii paiga ajaloolise tähenduse kui ka praeguste oludega.

Tööd jaotati kahte etappi, millest esimesel ehitati alale esinduslik väljak ja väravaportaal, taastati paekivist müürid, rajati haljastus ning paigaldati välimööbel ja valgustus. Teises etapis rajati endise kalmistu tagumisse ossa, niinimetatud matusealale lilleniit, taastati suure ja väikse kabeli vundamendid ja trepid ning rajati platsiga külgnevad kõnniteed. Lisaks paigaldati 11 efektset tammepuud meenutava disainiga välivalgustit.

Projekt põhines kalmistu maa-alal tehtud arheoloogilistel uuringutel ning juudi kogukonnalt ja kohalikelt elanikelt laekunud ettepanekutel.

Projekti autor on Toomas Põld osaühingust Loovmaastik. Ehitustöid tegi Mefab OÜ.

Vana juudi kalmistu maa-ala rekonstrueerimise esimese etapi maksumus oli 792 687 eurot, teine etapp läks maksma 805 764 eurot.

Juudi kalmistu rajati arvatavasti 18. sajandi lõpus. 1870.–1880. aastatel ümbritseti see paekivimüüriga, ehitati väravad, valvurimajake ja kabel, hiljem ka matusekabel. 1920. aastatel lõpetati kalmistule uute hauaplatside väljaandmine, kui avati uus juudi kalmistu Rahumäel. Vana kalmistu hävitati 1960. aastatel ja selle kohale rajati 1967. aastal autobaasi tehniline kompleks. Aastakümneid asusid seal remonditöökojad, tühjaks jäänud hooned lammutati 2012. aasta suvel.

Fotogaleriid