Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Õpivisiitide ja aianduskoolituste kevadprogramm 2024

Õpivisiitide ja aianduskoolituste kevadprogramm 2024

laps_peenras.jpg Õpivisiidid linnaaedadesse algavad taas maikuus.
Õpivisiitide ja töötubade peamine eesmärk on kogemuste vahetamine loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning aedade külastamine. Kohtume inimestega, kes jagavad meiega juba saadud kogemusi linnaaianduses. Kasulik on osalemine ka neile, kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2025. aastal linnaaia rajamiseks või arendamiseks.

Talgupäev - elurikkad õppeaiad lasteaedadesse ja koolidesse
29. aprillil
(E) talgupäev Rõõmutarekese lasteaia õppeaias kl 16.00-19.00.
Elurikkus toob lisaväärtust meile kõigile ning selle loomisse ja püsimisse saab oma panuse anda igaüks. Loodud elurikkad õppeaiad inspireerivad, õpetavad ja pakuvad avastamisrõõmu igal aastaajal. Pisikese õppeaia saab rajada isegi terrassile, rõdule või lausa katusele. Ideid ja soovitusi õppeaia kohta leiab Teeme ära talgute veebiküljelt.

Talgu- ja perepäev ning õunaaia rajamine
4. mai  (L) Rahumäe põhikool (Vabaduse pst 50) kell 10-13
Kooliaias võiks olla taimi, mis annavad lisaks haljastusele ja taimeilule midagi ka koolipere söögilauale. Räägime alustuseks, miks said valitud istutamiseks just need viljapuud. Kuidas istikut valida, milline puu kasvab istikust ja milliseid vilju kannab. Õunapuu sortide valik on suur - hapude ja magusate viljadega, varajased ja sügis- ning talvespordid, madala ja kõrge kasvuga. Sellel aastal rajame kooliõuele õunapuuaia koostöös Juhani PuukooligaIdeid ja soovitusi õppeaia kohta leiab Teeme ära talgute veebiküljelt. Kui oled huvitatud teooria ja praktilises istutamise osas osalemisest, siis tule kohale - sündmus toimub iga ilmaga.  


Mida saab teha majapidamises kogunevate plastikjäätmetega ja miks neid sorteerida
7. mai (T) Avalinn Kaasamiskeskus (Kaarli pst 1) algusega kell 17.30 (u 1,5 h)
Võrdleme erinevaid peenrakastide materjale - taaskasutatud plastik vs puit vs komposiit (WPC). Plastikmaterjalil on väga erinevad kasutusvõimalused. Ringmajandus on ennast taastootev süsteem, kus hoitakse tooted, komponendid ja materjalid jätkuvalt nende kõige suurema kasuliku väärtuse juures. Näiteks plastikjäätmetest saadav puitplast on suurepärane materjal peenrakastideks. Loengu viib läbi plasti kogumise ja taaskasutuse spetsialist Terje Kask, ilupakendite kogumise kogemusest räägib Kai Pertel Lilleküla gümnaasiumist.
Registreerimine on lõppenud.


Seemnete külvamine ja taimede istutamine – 9 töötuba lastele
8. (K) ja 9. mai (N) Vana-Kalamaja tänav (Balti jaama poolne ots ja Gustav Adolfi ees olev keskväljak)
Praktilistes töötubades külvame lastega seemneid külvikastidesse. Ühest kotitäiest seemnetest saab külvata hulga lemmiktaimi. Istutame peenrakastidesse ka juba ettekasvatatud taimed. Seemnete külvamist ja taimede istutamist juhendab Maali Roomet-Allese Kalamaja ürdiaiast. Toimub üheksa töötuba ja need on mõeldud laste gruppidele (u 20 last).
Grupid on komplekteeritud.


Kastmissüsteemi ja -tarvikute paigaldamine Rõõmutarekese õppeaias
15. mai  (K) Rõõmutarekese lasteaed (Toom-Kuninga 13a) algusega kell 17 (u 2h)
Kuna suvine aeg paneb proovile meie kastmissüsteemid ja puhkuseplaanid, siis Rõõmutarekese lasteaed on, lisaks tavapärasele kastmisviisile, kasutusele võtmas uut kaasaegset lahendust õppeaias kastmises  -  uuenduslik ja mugav kastmistehnoloogia ja veetaimerid tagavad taimede varustamise vajalike veekogustega ja reguleerivad kastmist vastavalt soovitud kastmisplaanile. Praktilisel õppevisiidil tutvume lasteaia õppeaeda soetatud kastmissüsteemi ettevalmistustööde ja paigaldamisega. Paigaldamist õppevisiidi ajal teostavad kastmissüsteemide spetsialist koostöös aia kogukonna aktiivgrupiga.
Registreerimine on lõppenud.


Permakultuursed praktikad Elurikkuse Aias – aia analüüs ja rajamine
16. mai
(N) Elurikkuse Aed (Keava 9) algusega kl 17 (u 2h)
Toimub esimene kogunemine rajatavas Elurikkuse Aia, kus jagame aiatarkust ja teeme ühise vaatluse enne aiatöödega alustamist. Alustame permakultuursete praktikatega kohas, kus hetkel pole veel midagi. Esmalt ja teooria osas teeme kohavaatluse ning hindamise: jälgime ilmakaari, päikese trajektoori, pinnavorme, teeme mullastiku proovi, vaatleme kohalikku taimestikku jmt, et sellest lähtuvalt aeda rajama hakata. Peale hindamist ja planeerimist viime saadud teadmised praktikasse ja rajame esimesed alad, et meelepärased taimed omale sobiva koha saaksid. Aia ja tegevuste eestvedaja on Eesti Permakultuuriühing. Võta kaasa töökindad.
Registreerimine on lõppenud.


Kalamaja päevade rohevahetus
18. mai Kalamaja muuseumi kogukondlik õppeaed
(Kotzebue 16) kl 12-15

Rohevahetus on tänuväärt kuna nii leiavad üleliigsed taimed uue kodu - nii aknalauale kui aeda. Üle ootuste võib külvatud seemnetest kasvada palju taimi või on mõni toataim kogu aknalaua oma valdusesse haaranud. Kui mõni taim jääb üle, siis ärge visake seda ära vaid tooge üleliigsed taimed Kalamaja muuseumi aeda jagamiseks huvilistele. Rohevahetus on just selleks, et pakkuda üleliigsetele taimede uut kodu aknalaual või aias. 
Lisainfo või anna oma huvist teada Kristi Paatsi, 525 7662, [email protected] või Marina Laidla, 513 5779.

Permakultuursed praktikad Elurikkuse Aias – kompostimine ja aia rajamine
28. mai
(T) Elurikkuse aed (Keava 9) algusega kl 17 (u 2 h).
Teooria osas räägime mulla teemadel - mulla kasvatamisest ja kompostimisest. Kuidas kasvatada mulda, mis on selle väärtus, milliseid kompostimise meetodeid on olemas, millised on kompostimisel sagedamini tehtavad vead, milline on süsiniku-lämmastiku suhe ja niiskus kompostis, mis on vermikomposter. Kordame üle, mis sobib kompostimiseks ja mis mitte. Praktilises osas on plaan teha Keava aeda komposter. Jätkame aia-alade rajamisega. Aia ja tegevuste eestvedaja on Eesti Permakultuuriühing. Võta kaasa töökindad.
Registreerimine on lõppenud.


Permakultuursed praktikad Elurikkuse Aias – söödavad püsikud aias ja söödava heki rajamine
11. juuni
(T) Elurikkuse aed (Keava 9) algusega kl 17 (u 2 h).
Teooria osas räägime aia elurikkusest, üheaastastest ja mitmeaastastest toidutaimedest ehk söödavatest püsikutest, võrdleme neid omavahel ja räägime eelistest ning eelistustest. Praktilises osas rajame peenra söödavate püsikutega. Planeerime rajada aeda ka söödava heki. Loodame, et väikeses koguses saavad osalejad osta ka püsikute seemneid (ehk ka istikuid). Aia ja tegevuste eestvedaja on Eesti Permakultuuriühing. Võta kaasa töökindad.
Registreerimine on lõppenud.

Rohehuviliste väike ringkäik ühes põnevas ja varjatud aias
HA 14. juuni (R) kl 11 ja KM 19. juuni (K) kl 12 Vabariigi Presidendi Kantselei Roosiaed (A. Weizenbergi 37.
Ringkäigu eesmärk on tutvuda aiaga ja kuulda lugusid ajaloolise aia kujunemisest. Vaatame koos mis on tänaseni algsest pargist säilinud - millised taimed on Peetriaegsest lossipargist ja esimese vabariigi aegsest pargikujundusest veel säilinud, mis on aja jooksul muutunud. Vaatame rodendroneid, räägime rooside iseloomust, mesilindudest ning aedniku toimekast päevast. 
Grupp on komplekteeritud. Kui teil on huvi oma grupiga aeda külastada, siis helistage või meilige. 

Küsimused ja lisainfo: Marina Laidla, [email protected], 513 5779

Viimati muudetud 17.06.2024