Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Klastrilinnakud

Klastrilinnakud

Klastrite tekkel on oluline roll füüsilistel keskkondadel, mis soodustavad sarnast majandushuvi jagavate ettevõtete koondumist ühte piirkonda ning soodustavad tugiteenuseid pakkudes ettevõtete omavahelist koostööd. Tallinnas on 2 peamist ärilinnakut teadmistepõhise ettevõtluse kasvuks, neist üks on asutatud avaliku sektori poolt (Tehnopol), teine erasektori algatusel (Technopolis).

Tallinna Teaduspark Tehnopol

Tehnopol on Lääne-Tallinnas asuv teadus- ja ärilinnak, kus tegutsevad alustavad ning kasvavad tehnoloogiaettevõtted. Tehnopoli naabruses asuvad Tallinna Tehnikaülikool ja IT Kolledž. Tehnopol on keskendunud info-ja kommunikatsiooni-, keskkonna- ning tervisetehnoloogiale. Tehnopoli asutasid 2003. aastal Eesti Vabariik, Tallinna linn ja Tallinna Tehnikaülikool.

Tehnopol numbrites:MG_8140.jpg

 • 50 000 m² üüritavat kontori- ja laboripinda;
 • 200 pargis tegutsevat ettevõtet;
 • Startup Inkubaatoris aastas 35 iduettevõtet;
 • 3400 töötajat ettevõtetes;
 • 14 000 tudengit ja 1300 teadlast vahetus läheduses;

2012. aastal rajati Tehnopoli tehnoparki Mehhatroonika Innovatsioonikeskus. See on Euroopas unikaalne elektroonika- ja mehaanikaettevõtete tippkeskus, kus asub paindtootmissüsteem, mille abil valmivad maailmatasemel kosmose-, lennuki- ja autotööstuse nõuetele vastavad kõrgtehnoloogilised tooted. Ettevõtetel on võimalus kasutada seda süsteemi uudsete toodete arendamiseks ja prototüüpide loomiseks.

2014. aastal käivitas Tehnopol nutika linnaku projekti Smart City 2.0. See toob kokku 40 targa linna lahendusi arendavat ettevõtet, kes alustavad toodete katsetamist teaduspargi territooriumil.

Tehnopol on Targa linna klastri partneriks (Smart City Lab, http://smartcitylab.eu/).

Tehnopolis tegutsevadD5D9362.jpg

 • Innovatiivsete Masinaehituslike Tootmissüsteemide Tehnoloogia Arenduskeskus;
 • Rakuravi klaster;
 • Estonian Connected Health klaster;
 • Vähiuuringute Tehnoloogia Arenduskeskus;
 • Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus.

Lisainfo: www.tehnopol.ee

 

Ülemiste City – Tark Linn

Ülemiste City on Tallinna lennujaama vahetus läheduses asuvale endise Dvigateli tehase territooriumile loodud tänapäevane linnaosa, kus tegutseb suur hulk uuenduslikke ettevõtteid. Arenduse eesmärk on rajada 36 hektaril laiuvasse Ülemiste City kvartalisse Baltimaade suurim teadmistele tuginev majanduskeskkond.

Linnaku arendamine sai alguse 2005. aastal. Nüüdseks on siin välja töötatud hästi toimiv majandusstruktuur. 2013. aasta lõpuks oli välja ehitatud üle 81 000 m² tänapäevast büroopinda, peale selle on Ülemiste Citys veel ca 120 000 m² tööstus- ja laopinda. Linnakus tegutseb ligikaudu 200 ettevõtet, kus on endale töökoha leidnud 6000 töötajat.

Ülemiste City eelis on hea asukoht: linnak paikneb Tallinnasse suubuvate suurte magistraalide Tartu maantee ja Peterburi maantee vahetus läheduses, 700 m kaugusel Tallinna lennujaamast, 300 m kaugusel Ülemiste rongipeatusest ning vaid kümneminutilise autosõidu kaugusel Tallinna kesklinnast. Paljudest Tallinna linnaosadest pääseb Ülemiste Citysse ühistranspordiga.

Linnakule lisavad väärtust Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor, Kalli-Kalli Lasteaed, Euroopa Kool, toitlustuskohad, rattaparkla, park, lähedal asuvad suured kaubanduskeskused jpm. Rajatud autoparklad mahutavad kokku ligi 2000 sõiduautot.

Ülemiste City on loomingulisust ja impulsiivsust soodustav, ainulaadne ning inspireeriv keskkond. Eesti teadusajaloo auks saavad kõik sinna linnakusse rajatud uued või renoveeritavad hooned nime meie teaduse suurkujude järgi: Ülemiste Citys on näiteks Ludvig Puusepa, Walter Zappi, Ragnar Nurkse, Ustus Aguri, Artur Linnu, Johannes Käisi ja Boris Tamme nimelised hooned.

Kolmandikku linnakust arendab Technopolis Ülemiste AS, millest 51% kuulub ärikinnisvara ja -tugiteenuste pakkumisega tegelevale Soome börsifirmale Technopolis Plc. Kaht kolmandikku linnakust arendab Mainor Ülemiste AS.

Ülemiste Citys tegutseb:3d-kaardilev3.jpg

 • IKT klaster.

Lisainfo: www.ulemistecity.ee

Viimati muudetud 23.06.2022