Tuuletehnoloogia klaster
Klaster hetkel aktiivselt ei tegutse.
Tuuletehnoloogia klastri eesmärk oli Eestis tuulikute tootmise kui tööstusharu väljaarendamine ja rahvusvahelistel turgudel läbimurdmine. Tuuletehnoloogia klastri eripäraks oli muuhulgas asjaolu, et klastri liikmed koondusid tihedalt Eestis välja arendatud tuulikumudelite ja detailide tootmise tarneahelasüsteemi. Tuuletehnoloogia klaster oli vertikaalselt integreeritud klaster ehk tarneahela tüüpi klaster. Klaster lõi eelduseid Eesti päritolu tuulikumudelite ja nende komponentide võimalikult suures mahus Eesti ettevõtete poolseks tootmiseks.
Koostöövõimalused:
Eesti tuulikutootjatele komponentide tarnimisest omandatavad referentsid annavad tuuliku komponentide tootjatele võimaluse tarnida oma tooteid ka teiste riikide tuulikutootjatele. Eesmärgiks oli seatud, et aastaks 2020 toodetakse Eesti päritolu tuulikumudelite juures tuulikute detailidest 70% Eesti ettevõtete poolt, mis eeldab, et ühtsesse tarneahelasse on koondunud ca 35 Eesti ettevõtet.
Tegevusvaldkonnad:
Tuuletehnoloogia klaster oli mõeldud toimima sektori ettevõtete vaheliste koostööprojektide ja uute algatuste inkubaatorina, kus teostatakse partneritevahelisi arendustöid, tootearendust. Samas arendati ka kogu sektorit ühiselt ning metoodiliselt. Klastri tegevussuunad:
-
ühisturundus ja Eesti tuuletehnooloogia sektori maine tõstmine rahvusvaheliselt;
-
koostöö ja ühine tarnevõrgustik;
-
innovatsioon ja kompetentside arendamine;
-
poliitikate kujundamises osalemine.
Klastri liikmed:
Tuuletehnoloogia klastrisse kuulus 15 liiget, sh 3 tuulikutootjat, 8 tuuliku komponentide tootjat ja paigaldajat, 1 teadusasutus, 1 inseneribüroo ja 2 nõustamisteenuse osutajat.
Euroopa klastrite kvaliteedimärgis: pronkstase