Koolitus “Haljasjäätmete kompostimine ja aiasaaduste säilitamine”
Pelgu ühisaia KIK projekti raames toimub "Roheaiandus linnaaedades" koolitussari, mille seitsmes kohtumine on kompostimisest ja aiasaaduste säilitamisest.
Koolituse sisu
Koolitusel “Haljasjäätmete kompostimine ja aiasaaduste säilitamine” käsitleme korraga kahte teemat, mis on eriti aktuaalsed aianduse hooaja lõpus.
Kompostimine on iga aia lahutamatu osa – see on loomulik loodusringi protsess, mis lagundab biojäätmeid toitaineterikaks ja väärtustlikuks kompostiks. Tulemust saame omakorda kasutada mulla viljakuse tõstmiseks ja tervete taimede kasvatamiseks. Kvaliteetset komposti saab aga läbimõeldud kompostimise protsessi kaudu, mis on palju enamat kui lihtsalt aiajäänuste kuhjamine ühte hunnikusse.
Ringkäiguna toimuval koolitusel saame Tallinna Loomaaia kompostikeskuse näitel teada, millised on kompostimise põhimõtted ja mida peab tegema, et saada kvaliteetne kompost. Kui suur peab olema kompost, mis asukohas, kui tihti ja mida peab sellega tegema ning milliseid biojäätmeid ei tasu sinna panna. Samuti räägime erinevatest kompostimise võtetest, mh vermikompostist.
Teise teemana tuleb juttu aiasaaduste säilitamisest. Aianduse hooaja lõpp on külluse aeg, kus saaki võib olla korraga rohkem, kui jõuame ära tarbida. Räägime ja arutame, kuidas erinevaid köögiviljaaia saadusi säilitada, et nende maitseomadused tuleksid kõige paremini esile.
Koolitajaks on pikaajalise aedniku kogemusega Dmitri Pšenitšnõi, kes töötab Tallinna Loomaaia juhtivspetsialistina. Igapäevaselt tegeleb Dmitri nii Loomaaia köögiviljaaia kui ka kompostimiskeskuse tööga. Dmitri koolitused toimuvad vabas vormis arutelu formaadis, mille käigus saavad osalejad aktiivselt kaasa rääkida.
Koolituse korraldus
Koolitus toimub laupäeval, 16. septembril kell 10-13 Tallinna Loomaaias.
Kestvus 4 akadeemilist tundi, mis on võrdväärne 3 astronoomilise tunniga.
NB! Koolitus toimub ringkäiguna õues, seega palume riietuda soojalt ja vastavalt ilmale. Vihma korral oleme varju all.
Puhkepausid toimuvad jooksvalt, osalejate ja koolitaja kokkuleppel. Võtke soovi korral kaasa oma termos ja väike kehakinnitus.
Koolitus toimub peamiselt eesti keeles, kuid soovi korral saab esitada küsimusi ka vene keeles.Osaleda saab kuni 30 inimest.
Küsimuste korral võtke ühendust: Maria Derlõš ([email protected]; +372 5110290)
Registreerimine
NB! Palume registreerida hiljemalt 13. septembriks kell 10.
Juhul, kui huvilisi on rohkem, jälgime ka seda, et võimalikult paljude erinevate kogukonnaaedade esindajad saaksid osaleda. Nii saame hinnata huviliste hulka.