Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Koolitus “Pärandtaimed ja aiataimede ajalugu”

Pelgu ühisaia KIK projekti raames toimub "Roheaiandus linnaaedades" koolitustesari, mille teine kohtumine on pühendatud aiataimede ajaloole ja pärandtaimedele.

Koolituse sisu

Õppekava teise kohtumise pühendame aiataimede ajaloole ja pärandtaimedele.

Pärandsortideks (ka põlissort, maasort) loetakse kohaliku kliima ja kasvutingimustega kohanenud taimi, keda on selles piirkonnas juba kaua kasvatatud. Eestis on heaks näiteks Peipsi sibul või õunapuu sort ’Suislepp’.

Neid sorte ei ole teadliku aretustööga palju muudetud, vaid aastakümneid kasvatatud ja igal sügisel korjatud seemnete abil alal hoitud. Nende viljad ei ole tavaliselt nagu ühe vitsaga löödud, küll aga on need geneetiliselt mitmekesisemad ja nüansirikkama maitsega. Sageli on neil oluline osa ka kohalikus kultuuris, toidulaual ja lapsepõlvemälestustes.

Koolitusel saame teada, kuidas arenes Eestis aiakultuur. Millised asjaolud mõjutasid aedade ilmet ja taimede valikut. Arutame, milliseid ilu- ja tarbetaimi varem enim kasvatati ning millised on nende kasvatamise iseärasused.

Selgitame põhjalikumalt, milliseid taimi peetakse pärandtaimedeks ja mis eristab neid tänapäeva taimesortidest. Arutame, miks on oluline ja kasulik kasvatada niivõrd pika ajalooga taimi, mida on au sees hoidnud juba meie vanavanemad.

Koolitajaks on Anneli Banner, kes töötab Eesti Vabaõhumuuseumis ja on seal pikka aega tegelenud aiandusteemadega. Ta on uurinud taluaianduse ajalugu ning osalenud muuseumi taluaedade rajamisel. 2019. aastal ilmus tema sulest raamat „Eesti aia ajalugu“. Muuhulgas tegutseb Anneli Maadjas MTÜ-s, mis kogub ja vahendab teavet põliste aia- ja põllutaimede kohta.


Koolituse korraldus

Koolitus toimub esmaspäeval, 8. mail kell 17.30-19.30 Kopli Ametikoolis (Kopli 98).

Pauside ajal on võimalik jalga sirutada ja keha kinnitada. Selleks soovitame võtta midagi enda poolt kaasa, kuna söögikohti läheduses paraku ei ole. Enda poolt pakume kohapeal kõigile osalejatele smuuti ja müslibatooni.


Koolitus toimub eesti keeles.

Osaleda saab kuni 30 inimest.

Küsimuste korral võtke ühendust: Stella Shaumyan (stella.shaumyan@tallinnlv.ee)
 


Registreerimine