Koroona leviku tõkestamine ja kriisiinfo
- Vaktsineerimise info leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee
- Riiklik kriisitelefon on 1247
Pikemalt: Kehtivad piirangud; Tasuta maskid; Kus ja kuidas saan vaktsineerida?; Esimese haiguspäeva toetus; Abi ettevõtetele; Toetused ja toiduabi; Vaimse tervise tugi; Abiks e-teenuste kasutamisel; Olulised telefoninumbrid ja lingid
Kehtivad koroonapiirangud ja juhised
- Kõik piirangud leiab Kriis.ee - kehtivad koroonapiirangud
- Koroonaviiruse levik ja haridusvaldkond (Haridus- ja Teadusministeeriumi juhised)
Tasuta maskid
Tallinna linnaosad jagavad tasuta meditsiinilisi maske paljulapselistele peredele, üksikvanematele, pensionäridele ja sissetulekust sõltuvat toetust saavatele linlastele.
Maske jagavad linnaosavalitsused kohapeal. Maskidele järgi minnes palutakse kaasa võtta isikut tõendav dokument ja pensionäridel pensionitunnistus. Ühtlasi palutakse järgida terviseohutuse nõudeid. Täpsemat infot maskide jagamisest saab küsida linnaosavalitsuste infotelefonidelt, niisamuti leiab lisateavet linnaosade veebilehtedelt ja sotsiaalmeediakanalitest.
Kus ja kuidas saan vaktsineerida?
Eelregistreerimisega võimalused vaktsineerimiseks:
-
Vaktsineerimiseks saab broneerida aja ka telefonil 1247 (iga päev kell 8-20) või digiregistratuuri kaudu www.digiregistratuur.ee, või helistada kohalikku haiglasse või eraraviasutuse registratuuri
-
Apteekides – vaata endale lähim apteek ja broneeri aeg www.vaktsineeriapteegis.ee
- Vaktsineerimise kiirabi Tallinnas (vähemalt 10-liikmelistele gruppidele)
Vaktsineerimise korduma kippuvad küsimused
Nõuanded vaktsineerimistõendi vormistamiseks peale tõhustusdoosi
Esimese haiguspäeva toetus
Tallinna linn maksab perioodil 01.09.2021-31.05.2022 haiguslehele jäänud tallinlastele toetust esimese haiguspäeva eest, et julgustada haigestunud inimesi võtma haiguslehte juba esimeste haigustunnuste ilmnemisel. Toetuse saamiseks peab inimene olema registreeritud Tallinna elanikuks.
Taotlus tuleb esitada peale haiguslehe lõppemist ja haigusraha väljamaksmist 40 päeva jooksul. Esimese haiguspäeva toetuse taotlemine
Abi ettevõtetele
-
Üürisoodustused linna äripindadel jätkuvad kesklinnas aprilli lõpuni (vt lisa).
- Väikeettevõtja digilahenduste toetusega toetab linn tarkvaralitsentside või tarkvara soetamise või arendamisega seotud programmeerimise, juurutamise või testimise kulusid kuni 6000 euroga ettevõtte kohta aastas (vt lisa).
- Vt ka Kriisiabi info ettevõtjatele
Toetused ja toiduabi
Majanduslikesse raskustesse sattunud linlased saavad abi saamiseks pöörduda oma elukoha järgse linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonna poole.
- Toimetulekutoetust saab taotleda iga kuu viimase tööpäevani. Toetus on mõeldud abi vajavate inimeste ja perede materiaalse puuduse leevendamiseks, tagades minimaalsed vahendid esmavajaduste (nt eluaseme kommunaalkulud) katmiseks. Toetuse määramisel võetakse arvesse inimese või kõigi pereliikmete eelmise kuu sissetulekut, millest on maha arvatud maksud, makstud elatis, eluasemekulud ja toimetulekupiir. Sellel aastal on toimetulekupiiriks ühele inimesele 150 eurot, igale järgnevale täiskasvanud pereliikmele 120 eurot ja igale alaealisele lapsele 180 eurot. Vt lisa
- Vajaduspõhist toetust (ehk sissetulekust sõltuvat toetust) saab taotleda muuhulgas toimetuleku tagamiseks ning tervise säilitamiseks, taastamiseks ja abivahendite soetamiseks tehtud kulude katmiseks. Toetust määratakse inimesele või perele, kelle netosissetulek esimese pereliikme kohta on vähem kui 584 eurot ehk alla kehtiva palga alammäära ning iga järgmise pereliikme kohta alla 467,20 euro. Taotlus tuleb esitada kolme kuu jooksul pärast kulutuste tegemist. Toetuse määramiseks hinnatakse inimese ja tema pere abivajadust iga juhtumi puhul eraldi. Vt lisa
- Majandusraskustes peredele jagatakse koostöös Toidupangaga toidupakke. Tegemist on samuti sissetulekust sõltuva abimeetmega ja toidupakkide jagamise sagedus selgub abivajaduse hindamise tulemusena.
Vaimse tervise tugi
- Tallinna Perekeskus pakub võimalust saada vaimse tervise muredega korral abi interneti teel. Psühholoogile saab anonüümselt küsimusi esitada perekeskuse internetikeskkonnas, vastus antakse kolme tööpäeva jooksul.
- Praktilisi näpunäiteid ning vaimse tervise abiliinide ja veebinõustamise viited leiab siit.
- Telefoni teel saab psühholoogilist esmaabi üleriigilisel kriisitelefonil 1247, vastuseid antakse nii eesti, inglise kui ka vene keeles.
-
Soovitused perele: lapse tervise ja heaolu tagamine COVID-19 pandeemia ajal (infoleht)
Vaimse tervise murega saab helistada veel
- Ohvriabi telefon 116 006 (24h)
- Hingehoiu telefon 116 123 (24h)
- Eluliin: 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-07)
- Lasteabi: 116111 (24h)
Kui tunned, et vaimse tervise raskuste tõttu on su elu ohus: helista koheselt numbrile 112 (Kiirabi, 24h) või mine erakorralisele vastuvõtule: psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas: 6172 650 (24h) Paldiski mnt 52
Abiks e-teenuste kasutamisel
Tallinna Keskraamatukogu raamatukoguhoidjad juhendavad eesti ja vene keeles telefoni ja Skype´i teel, kuidas digiregistratuuri sisse logida ja vaktsineerimiseks aeg broneerida. Juhendatakse ka HOIA äpi kasutamisel.
Eesti keeles
Skype: Tallinna Keskraamatukogu infoteenindus
Telefon: 683 0917
E-post: ls@tln.lib.ee
Vene keeles
Skype: Yritused seenioridele
Telefon: 683 0960
E-post: vo@tln.lib.ee
Keskraamatukogu pakub ka tervist toetavate e-teenuste koolitust, kus raamatukoguhoidja tutvustab kriis.ee ja eesti.ee portaale, õpetab kasutama patsiendiportaali Digilugu, e-apteeke ja e-toidupoode. Kõigi veebikoolituste kohta saab infot: keskraamatukogu.ee/koolitused.
Olulised telefoninumbrid ja lingid
- Kuhu pöörduda, kui on mure (abikontaktide leht printimiseks)
- Meditsiiniteemadel saab küsida nõu perearsti nõuandeliinilt 1220
- Vabariigi Valitsuse kriisiveeb: www.kriis.ee
- Riiklik kriisitelefon 1247 (käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks, koroonaviirusega seotud küsimused ja psühhaoloogiline esmaabi)
- Tallinna Munitsipaalpolitseiameti abitelefon 14410 (info sellest, kuhu linnaosades abi saamiseks pöörduda ja kuidas linna teenused toimivad)
- Linnaosavalitsuste kontaktid (sotsiaalabi ja muud küsimused)