Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna Kristiine Lasteaia kodukord

Tallinna Kristiine Lasteaia kodukord

Kodukord
Tallinna Kristiine Lasteaed

Kooskõlastatud Kristiine lasteaia hoolekogu poolt 24.04.2025
Kinnitatud direktori 02.05.2025 käskiri nr  nr 1-2/5
 

1. Üldsätted
1.1 Kodukord lähtub lasteasutuse seadusest ja teistest õigusaktidest.
1.2 Kodukord on avalikustatud lasteasutuse veebilehel ja elektroonilises päevikus Eliis.eu
1.3 Lasteasutuse kodukorra kinnitab direktor.
1.4 Kodukord on lastele, lastevanematele ja eestkostjatele (edaspidi vanem) ning lasteasutuse töötajatele täitmiseks kohustuslik.
1.5 Lasteaia kodukorda muudetakse seoses lasteaia tegevust reguleerivate õigusaktide muudatustega, lasteaia hoolekogu, pedagoogide nõukogu või juhtkonna ettepanekutega ning lasteaia sisehindamise käigus ilmnenud parendus vajadustega.
1.6 Lapsevanemad allkirjastavad kodukorra, enne lapse esmakordselt lasteaeda toomist. Kodukorra uuendamisel tehakse muudatused teatavaks lapsevanemale. Kodukorraga mitte nõustumisel on lapsevanemal õigus lasteaiakohast loobuda. Küsimuste korral täpsustab tingimusi lasteaia juhtkond.
1.7 Lapsevanemate ja lasteaia personali omavaheline koostöö tagab laste heaolu lasteaias. Lapsevanem on oodatud lasteaias toimuvatele üritustele, pidudele, lahtiste uste päevadele, näitustele, talgutele. Leiame, et lapse jaoks on oluline lapsevanema osavõtt lastega ühisüritustest. Ürituste ajal palume mobiiltelefonid panna hääletule režiimile ning jälgida, et üritusel osalevad pereliikmed (nt õed-vennad) ei segaks laste esinemist või publikut.
1.8 Alusharidus omandatakse põhiliselt kodus ning selle eest vastutavad vanemad või neid asendavad isikud. Lapse arengut toetavad ja täiendavad koolieelsed lasteasutused (Alusharidusseadus, vastu võetud 11.12.2024)
1.9. Lasteaia direktoril on vastavalt vajadusele õigus liita rühmi ja teha muudatusi töökorralduses (suvekuudel, koolivaheaegadel, pühade eelsetel päevadel, õpetajate haigestumisel, eriolukorras jne).

2.  Infovahetus
2.1 Lapsevanem saab informatsiooni lasteaias toimuva kohta infosüsteemist Eliis.eu, lasteaia kodulehelt, stendidelt ning rühma töötajaga vesteldes.
2.2 Lastelt ja vanematelt saadud info on konfidentsiaalne, selle töötlemisel seal hulgas selle kasutamisel ja edastamisel järgitakse isikuandmete kaitse üldmäärust.
2.3 Rühma suhtluskanal lapsevanemaga on e-päevik Eliis.eu. Lapsevanem teeb seal konto koos kontaktandmetega. Eliisi vahendusel on lapsevanemal võimalik olla kursis lapse arengut puudutava infoga.
2.4. Selleks, et lasteaed saaks lapse perega ühendust, on lapsevanemal kohustus anda lapse kontaktandmed lasteaiakoha vastuvõtmisel. Andmete muutumisel teavitab vanem sellest koheselt õpetajat ning teeb muudatused Eliis.eu keskkonnas.
2.5. Lapsevanem pöördub esmase info saamiseks esmalt õpetaja/tugispetsialistide poole ning seejärel hoolekogu esindaja või juhtkonna poole. Kontaktid on leitavad Eliis.eu keskkonnast või lasteaia kodulehelt.

3. Lapse saabumine ja lahkumine, lapse puudumine
3.1. Vanematel on õigus tuua last lasteasutusse ja viia sealt ära vanematele sobival ajal lasteasutuse päevakava järgides. Soovitatavalt on laps rühmas hommikul kell 9.00 enne organiseeritud tegevuste algust ning järele tullakse lapsele hiljemalt 15 minutit enne lasteasutuse sulgemist. Muul ajal kui lapse toomine ja viimine lasteaia territooriumil viibimine, ilma eelneva kokkuleppeta lasteaiaga, ei ole lubatud.
3.2. Vanem teavitab rühma telefonile või märgib Eliisi hiljemalt kella 9.00, kui laps tuleb mõjuval põhjusel hiljem, haigestub või mingil muul põhjusel ei tule lasteaeda.
3.3. Vanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt. Mõlemal osapoolel on kohustus tagada lapse heaolu. Täpsemad reeglid lepitakse kokku rühma lastevanemate koosolekul ja lapse arengu (pere)vestlusel.
3.4. Rühma töötajal on õigus laps üle anda ka vanema(te) poolt eelnevalt määratud (volitatud) isikule, kui vanem on sellest teavitanud rühma töötajat.
3.5. Kui lapsele ei ole lasteasutuse lahtioleku ajal järgi tuldud, siis kontakteerub rühma töötaja võimalusel telefoni teel lapse vanematega või vanema määratud kontaktisikuga ning teavitab olukorrast juhtkonda. Kui vanemaga ühenduse võtmine ebaõnnestub või vanem ei tule lapsele järele, teavitab rühma töötaja politseid lasteaeda jäetud lapsest ja järgnevalt toimitakse politsei korralduste järgi.
3.6 Last ei anta üle alkoholi- või narkojoobe tunnustega inimesele.
3.7 Lasteaia töötaja ei luba alaealisel õel-vennal nooremat last koju viia, kui tal on põhjendatud kahtlus, et see võib vanemal õel-vennal üle jõu käia, isegi siis, kui eelnevalt selline lahendus lasteaia ja lapsevanema vahel on kooskõlastatud.
3.8. Lapsevanem ja laps sisenevad ning väljuvad lasteaiast oma rühma välisukse kaudu, jälgides, et uks oleks enda järel korralikult suletud.
3.9 Lapsele järgi tulles lahkutakse lasteaiast ja mänguväljakule mängima ei jääda.
3.10 Õpetaja haigestumisel öösel või hommikutundidel võtab lapsed vastu kõrvalrühma töötaja. Vajadusel toimub laste jagamine teistesse rühmadesse.

4. Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine
4.1. Lasteaias koheldakse kõiki lapsi võrdselt, vaatamata nende toitumisharjumustele ning kedagi ei tõrjuta. Juhul kui lapsel on tervislikel põhjustel vaja erandeid kinnitatud menüüst, esitab lapsevanem lasteaiale (arsti poolt väljastatud) tõendi ja sobilik toit tagatakse toitlustaja poolt.
4.2 Lapsevanem on teadlik ning arvestab last hoiurühma tuues, et laps lasteaias lutti ei kasuta, suudab istuda potil ning on eelnevalt harjutatud rühma päevakavaga.
4.3. Vanem informeerib lasteasutuse direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest (sh krooniline haigus), mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.
4.4. Lasteasutusse ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist. Ilmsete haigustunnustega (silmapõletik, nakkuslik lööve, tugev köha, tugev vesine nohu, üle 37,4 palavik rahulikus olekus vms.) last vastu ei võeta.
4.5. Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervise- või käitumisprobleemidest (häiretest) lapsevanemat ja vajadusel direktorit.
4.6. Lasteasutuses ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviseprobleemi (rikke) korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt eluohtlikud allergiad, suhkruhaigele/diabeediga lapsele) lasteasutuses anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel (kirjaliku tõendi alusel) ja kokkuleppel direktori määratud lasteasutuse pedagoogiga.
4.7. Lapse nakkushaigusesse haigestumisest teavitab vanem õpetajat esimesel võimalusel. Nakkushaiguste esinemise perioodil teavitavad õpetajad sellest vanemaid ning lasteaias rakendatakse Terviseameti juhiseid.
4.8. Lapse lasteasutuses haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteasutuse töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapsevanemaga. Vanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel vajaduse korral lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.
4.9. Kui korduvalt eiratakse õpetaja tähelepanekuid lapse tervisliku seisundi kui ka käitumisprobleemide  kohta, teavitab lasteaia juht vajadusel lastekaitset.
4.10. Soodsate ilmastikutingimuste korral toimuvad võimalikult paljud laste tegevused (arvestades laste suhtarvu) lasteasutuse õues.
4.11. Laste päevane puhkeaeg on kinnitatud rühma päevakavas ajavahemikus 13.00-15.00. Kui laps ei uinu 30 minuti jooksul, siis edasi võib ta vaikselt, teisi segamata leida endale rühmatoas rahuliku meelepärase või õpetaja poolt pakutud tegevuse.
4.12. Päevast und vajavaid lapsi segada ei tohi. Reeglina ei äratata lapsi uneajal. Vajadusest lõuna ajal laps lasteaiast ära viia, teavitab lapsevanem hommikul või enne puhkeaja algust rühma õpetajat.

5. Laste riietus ja isiklikud esemed

5.1 Lapsel on rühmas vajalikud toariided ja vahetusjalatsid, võimlemisriided on eraldi riidest kotis. Kapis on ühekordsed taskurätikud, kamm (sh vajadusel patsikummid), magamisriided, puhas vahetuspesu, vahetusriided.
5.2 Jalatsid, mida lasteaias kasutatakse peavad püsima kindlalt jalas ja olema libisemiskindla põhjaga (et vähendada komistamis- ja kukkumisohtu) ning heleda põhjalise tallaga (ei määri põrandat).
5.3 Lapsel on lasteaias ilmale sobilik, kergesti selga pandav ja lihtsate kinnitustega õueriietus ning suveperioodil vajalik õhuke peakate. Õueriided võivad määrduda.
5.4 Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke pikki nööre, salle jt ohtlikke detaile. Tõmblukud riietel ja jalatsitel on terved ning kergelt töötavad, nii et laps saab neid ise sulgeda ja avada. Lapsevanem kontrollib regulaarselt nende korrashoidu.
5.5 Laste riided ja jalanõud on märgistatud lapse nimega, et ära hoida asjade kadumist ja vahetusse minekut.
5.6 Iga laps omab lasteaias isiklikku riietekappi, riiete puhtuse ja korrasoleku eest kannab hoolt lapsevanem. Iga nädala lõpus vaadatakse lapse riided ja muud kapis olevad asjad üle ning lapse jaoks lasteaias mittevajalik viiakse koju.
5.7 Kui laps tuleb lasteaeda riiete või jalanõudega, mida ei tohi lasteaias päeva jooksul kasutada, siis lapsevanem paneb asjad eraldi kotti ja informeerib sellest õpetajat.
5.8 Lapsele ei ole lubatud kappi kaasa panna kodust kaasa võetud toitu (sh maiustused), maitsestatud jooke, ravimeid. Lapsele on lubatud kaasa anda veepudel, mille puhtuse eest vastutab lapsevanem.

6. Turvalisuse tagamine
6.1. Lasteasutuse töötajad loovad lasteasutuses füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi. Lasteasutuse töötajad tegutsevad alati lapse parimaid huvisid arvestades.
6.2. Lasteaias on mängu- ja võimlemisvahendid vastavalt lapse eale, kasvule ja ohutusnõuetele, mis tagavad nende ohutu kasutuse. Õue atraktsioonid on märgistatud vastavalt vanusele ja kasutatakse vastavalt eale. Ronimisredeleid, spordi- ja mänguväljaku- ning võimlemisvahendeid kontrollitakse perioodiliselt tootja juhendite kohaselt.
6.3 Õueala ja rühmaruumide korrasoleku ja ohutuse eest vastutavad rühma töötajad ning ohutuse tagamiseks tehtavate tööde eest direktor. Ohtude ilmnemisel õuealal ja ruumides teavitatakse lasteaia juhtkonda koheselt.
6.4. Lastele on seatud hoonest või territooriumilt omavolilise välja liikumise piirangud. Laps võib hoonest ja territooriumilt lahkuda koos lasteasutuse töötajaga lasteasutuse juhtkonna loal, esitades õppekäigu/väljasõidu registreerimise lehe või lahkuda koos vanemaga või vanema poolt eelnevalt nimetatud isikuga.
6.5. Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides ning laste rühmaga on kaasas piisav arv täiskasvanuid võttes aluseks lasteaia “Õppekäigu kord”. Õppekäigul on alati kaasas vähemalt 2 täiskasvanut. Erivajadusega lapsel (või, kelle käitumuslik vajadus nõuab) on kaasas tugiisik, lapsevanem või volitatud saatja. Kui lapse enda või teiste laste ohutus ei ole tagatud, on lubatud erivajadusega laps jätta õppekäigule kaasa võtmata lapsevanemaga kooskõlastamata.  Rühma lahkumise korral lasteaia territooriumilt on lapsevanemal võimalik õpetajaga kontakti saada rühma mobiiltelefonil.
6.6. Laste lahkumine lasteasutuse ruumidest ja territooriumilt lasteasutuse töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteasutuse ruumides on keelatud. Iga majja siseneja peab oma tuleku kooskõlastama vastuvõtjaga.
6.7. Vanemad, lasteasutuse töötajad ja lapsed sulgevad enda järel väravad, et tagada laste turvalisus.
6.8. Lasteasutuse õueala on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud, va lasteasutust teenindavad transpordivahendid, kellel on vastav luba. Parkimiseks on loodud võimalus tänaval ja töötajatele ka lasteaia parklas. Tänaval parkides järgitakse kehtivaid liiklusreegleid (sh. mootor on igal aastaajal välja suretatud).
6.9. Lasteaia hoovi ei sõida lapsed, lapsevanemad ega töötajad jalgratastel vaid lükkavad ratast käekõrval, mängualale rattaga ei ole lubatud minna. Jalgrattaid hoitakse rattahoidlas lapsevanema vastutusel. Jalgratta, tõukeratta kasutamine on lubatud vaid liiklusrajal rühma poolt kehtestatud reeglite alusel (nt. rattapäev).
6.10. Liiklusrajal liigeldes tagavad õpetajad ja lapsevanemad turvalisuse teistele liiklejatele. Lapsed on kohustatud jalgrattaga (k.a. tõukerattaga) sõites kandma kiivrit.
6.11. Lasteaia territooriumil ja tänava pool jalgvärava vahetus lähedusel on lemmikloomadega viibimine keelatud. Koduloomad on lasteaia territooriumile lubatud ainult eelneval kokkuleppel juhtkonnaga.
6.12. Lapsele ei tohi lasteaeda kaasa anda ohtlikke esemeid ja mänguasju (nt nuga, militaarse iseloomuga mänguasjad, hüpikpall, pisidetaile sisaldavad mänguasjad, elektroonika nt nutikell jms). Nutikell või telefon on lubatud õpetajaga kokkuleppel tervislikul põhjusel, erivajaduse korral. Rühma töötaja ei vastuta kodust kaasa toodud esemete kadumise või purunemise eest.
6.13. Huviringis osalemise eest vastutab lapse eest ringijuht, kes korraldab lapse huviringi jõudmise ning hiljem rühma naasmise, tagades kõikide laste järelevalve ja ohutuse.
6.14. Lasteasutuse töötajate ja vanemate eesmärk on vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavaid olukordi ennetada. Lapsed, vanemad ja lasteasutuse töötajad reageerivad viivitamatult vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavale olukorrale. Võimalusel see lahendatakse või sellest teavitatakse rühma töötajat ja/või lasteasutuse direktorit.
6.15 Lastega õuesoleku ajal viibivad laste rühmaga koos turvalisuse tagamiseks piisav arv töötajaid. Kui laste õues oleku ajal on ühel rühma töötajal põhjendatud vajadus minna osade lastega tuppa, tagab teine rühma töötaja ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal.
6.16 Lastega õhtune õues olek sõltub laste suhtarvust (üks töötaja hoiurühmas 10 lapse, aiarühmas 12 lapse kohta, haridusliku erivajadusega laps täidab kolm kohta).
6.17. Laste puhkamise või magamise ajal on laste juures üks rühma töötaja.
6.18 . Lasteasutusse ei lubata tööle asuda töötajal, kui tema terviseseisund võib kahjustada laste või teiste töötajate tervist. Direktoril on õigus ilmsete haigusnähtudega töötaja koju saata, rakendades punkti 1.9.
6.19 Kui lapsevanem on lapse üle andnud õpetajale, siis vastutab lapse eest edasi õpetaja. Kui õpetaja on lapse lapsevanemale üle andnud, vastutab lapse eest lapsevanem, k.a koos lastevanematega toimuvad ühisüritused. Lapsevanemal on keelatud jätta last üksinda lasteaia territooriumile või ruumidesse.
6.20 Hädaolukorra, häire, tulekahju või muu erakorralise olukorra puhul teavitatakse lapsevanemaid telefonitsi ja vajadusel lapsed ning töötajad evakueeritakse.
6.21 Lasteaia territooriumil on lubatud kaamerate kasutamine, pildistamine/filmimine, heli salvestamine (fotoaparaat, telefon, diktofon, droon jms.) ainult lasteaia loal. Rühma sündmuste salvestamine lepitakse kirjalikult kokku lastevanemate sügisesel koosolekul ning kooskõlastatakse igal lastevanematega sündmusel eraldi. Salvestamine on lubatud kõikide rühma lastevanemate nõusolekul.
6.22 Lapsevanemad ja teised isikud ei või enda tarbeks tehtud pilte ja videoid ilma pildilt/videolt nähtava inimese nõusolekuta hiljem internetti üles laadida.
6.23 Kui lasteaias soovivad filmida või pildistada juriidilised isikud, kes ei tee seda lasteaia tellimusel, peavad seda taotlema vähemalt kümme (10) tööpäeva enne filmimise või pildistamise päeva, sealjuures põhjendama jäädvustamise vajadust, kirjeldama avalikustamise viisid ning seejärel lasteaia heakskiidul küsima lapsevanematelt vastavad nõusolekud.
6.24 Turvalisuse tagamiseks kasutatakse lasteaia üldalal valvekaameraid ja väljaspool lasteaia tööaega on lasteaias elektrooniline valve.

7. Õppe- ja kasvatustöö
7.1 Õppe- ja kasvatustöö aluseks on Tallinna Kristiine Lasteaia õppekava.
7.2. Õppe- ja kasvatustegevused algavad üldjuhul kell 9.00, arvestades antud rühma päevakava ja tegevuskava.
7.3. Õppetegevused ei pea toimuma ainult rühmaruumis, vaid võivad toimuda lasteaia õuealal ja väljaspool lasteaeda vastavalt õpetajate poolt planeeritud õppetegevuste läbiviimise paikades (õppekäigud looduses, muuseumides, teatrites, asutustes, linna keskkonnas) ja ajas. Tasulised õppekäigud on õppekava välised ja nendes lapse osalemine on vanemale vabatahtlik.

 

 

 

Lehekülge haldab

Kaie Hein

direktor

[email protected]

Viimati muudetud 02.05.2025